Vítej, návštěvníku!
Anotace a slovník |
Knihu můžete vylepšit uvedením anotace (krátkého textu, který se pro danou knihu objeví v seznamu knih), případně se dá použít i vlastní »slovník cizích slov«. Tyto texty se musí zapsat do popisných tabulek, ale to se dá snadno zařídit.
V takovém případě je třeba vložit dozadu (až za ukončující řádek ‹!-- SKIP --›) příslušný text. U anotace je to jednodušší. Tam stačí vložit úvodní řádek
‹!-- ANOTACE --›
Za něj se uvede text stručně popisující oč v knize jde
a za to se vloží řádek
‹!-- KONEC --›
Konverzní program text najde, vybere a uloží do tabulek, odkud se použije při vytváření seznamu knih. To je vše. Seznam knih se pak aktualizuje samočinně.
Dobré je, chceme-li jako anotaci ke knize použít (podobně jako u tohoto textu) »Prolog«, tedy první kapitolu nebo její část. V tom případě vložíme příkazy
‹!-- ANOTACE --›
Text anotace.
‹!-- KONEC --›
kamkoliv přímo do textu kapitoly. Řídící řádky (»Anotace« a »Konec«) vložte jako samostatné neviditelné řádky (velikost písma 3pt, barva bílá). Konverzní program hledá vždy v celém textu, najde tedy anotaci na začátku i na konci.
Trochu horší je to u slovníku, tam je třeba dodržet určitý formát. Každé slovníkové heslo se píše jako jeden odstavec, který má na začátku klíčová pole. Příklad:
‹!-- SLOVNIK --›
#|Vkríč kríča = spojení dvou velice vulgárních slov, které přitom ani vulgárně nepůsobí (»kr« je od slova »kráva«, zbytek už si jistě určíte sami) #0
sock socka = nadávka zbohatlíků obyčejným lidem (obvykle vypovídá hlavně o charakteru nadávajícího)
bludný_ko bludný kořen = kořen zakletého stromu, po jehož překročení v lese zaručeně zabloudíte
bludný_ká bludný kámen = kámen, který se náhodně stěhuje po cestě (obvykle tak, aby co nejvíc překážel vozům v jízdě)
‹!-- KONEC --›
Význam je následující:
první pole slouží k vyhledávání v textu. Použijete-li pouhý slovní základ (bez pádové koncovky), najdou se všechny tvary daného slova. Potřebujete-li vyhledávat slovní spojení, spojte tato slova podtržítkem (zde ukazuji, že slovo „bludný“ nestačí)
Druhé pole a rovnítko = se ve slovníku zobrazuje modře, ale vy si v textu slovníku všechny serepetičky odpusťte, kromě volby verzí (slušná-vulgární). Beztak se neprojeví (viz dále).
Slova v textu knihy, odpovídající slovníku, se zobrazí jako tečkovaně podtržená a při najetí myší na ně se objeví bublinková nápověda obsahující vysvětlující text. Ta ovšem nedovoluje nic než holý text (viz výše).
Podobně fungují poznámky.
Výhodou je, že se zpracovávají automaticky.001 V textu se taktéž zobrazí jako exponent a při najetí myší se navíc objeví bublinková nápověda. A aby se poznámky v textu lépe hledaly, doplňuji je výraznou červenou hvězdičkou (nedávejte ji tam).
(Poznámky se vkládají tak, že nastavíte kursor na konec věty a použijete příkaz Vložit – Poznámka pod čarou/vysvětlivka – {Typ=Poznámka pod čarou, Číslování=automaticky} – OK – a text dopíšete dole pod čarou.)
Pro čtečky bublinková nápověda nefunguje, tam se poznámky zobrazují tak jak jsou a slovník i poznámky se pouze vloží na konec.
Čtečky holt nic víc neumožňují...
11.08.2021 23:06