Bez cookies je omezený přístup! Bez COOKIEs je omezený přístup!
Vládci lidské fantazie |
Třeba nemáte už chuť číst něco dál, když příběh skončil. Třeba se divíte, že já tu chuť mám, pravděpodobně se ptáte, co mne to popadlo.
Všechno je asi tím, že jsem knížky muže jménem J. M. Troska četl někdy před pětadvaceti lety jako kluk. Začal jsem chodit do gymnasia a můj kamarád měl knížek od tohoto autora požehnaně. A tak jsme četli a nakonec jsme s tím kamarádem začali psát fantastický román o expedici na Saturn...
Dnes je tu ledacos k smíchu, ať v našem klukovském nápadu, ať ve vynalézavosti pana Trosky. Jenomže my jsme ty knížky četli sice v době, kdy už létaly V-l a V-2, tedy první raketové střely, ale co jsme věděli o raketové technice? Co jsme si vůbec dovedli představit o tom, co člověk dokáže v hlubinách vesmíru, nebo jako v tomto příběhu – v hlubinách oceánů?
Bylo nám jedenáct let, ve světě právě skončila válka a v románech pana Trosky se proti tomu stavěli ti nejchytřejší, nejčestnější lidé: ano, mám vynález, ohromující vynález, říká nejeden Troskův objevitel, ale nevydám ho, dokud nebudu mít jisto, že nebude použit jako zbraň proti lidem.
Tohle jsou ovšem myšlenky, které nás – upřímně řečeno – tenkrát nenapadaly na prvním místě. Obdivovali jsme technickou připravenost všech projektů, obdivovali jsme, jak všechna dobrodružství musí dobře skončit, protože kromě techniky tu byli především dokonale připravení lidé, vytrvalí, nebojácní, zkrátka hrdinové.
Píšu tyto řádky po sérii kosmických letů, naposledy po úspěchu Apolla 8. Pan Troska má své teorie v troskách. Asi by nikdy nebylo možné uskutečnit fantastické objevy bez účasti obrovského týmu odborníků. Těch několik nadšenců, kteří Pavlovi pomohou docílit toho, co si předsevzal, ti by dnes splakali nad výdělkem.
Je tedy dnes příběh Vládce mořských hlubin, oživený upravovatelskou účastí mladého a přitom zkušeného spisovatele, pouhou vykopávkou?
Vládcové mořských hlubin by asi nepřišli na světlo světa, kdyby někdo k takovému objevu neponoukal. Jenže jak ponoukat k objevování? Tím, že budeme do omrzení hlásat „učte se moudrými býti“?
J. M. Troska ve svých románech dovedl spojit to, co před ním udělali už i jiní autoři. Měl tu výhodu, že žil déle než oni, že věděl víc o vývoji vědy a techniky – že tedy mohl uvolňovat víc svou obraznost. Jako čtenáři Julese Verna jistě postřehnete, že i v Troskově příběhu se objevují jaksi povinně postavy, které zastupují určitý druh povahy i určitý druh odborného zájmu. Jak se osudy těch postav splétají, poznává čtenář, kdo je dobrý a kdo méně dobrý, čtenář poznává i ledacos z různých vědních oborů.
V tom tedy Troska není objevitelem. A dělal to před ním u nás podobně František Flos a souběžně s ním i po něm akademik František Běhounek.
Ustálená sestava postav, něco jako fotbalové mužstvo. Někdo musí být v brance, někdo na křídle, někdo vstřelí penaltu. Kdyby to tak nebylo, diváci by asi na hřišti byli poněkud nervózni, pravidla hry by přišla vniveč.
Taková pravidla hry měl dobrodružný, fantastický nebo dobrodružně fantastický román za doby, kdy J. M. Troska psal. Uměl ta pravidla hry dodržet a jestli mu dnes někdo pomáhá, aby mu rozuměli nynější čtenáři, tak to jen proto, že tehdy se psalo jen trochu jinou řečí, třebaže to byla stejně jako dnes čeština.
Kdybych chtěl hledat další příbuzné J. M. Trosky, asi bych se nikdy nemohl vyhnout Karlu Mayovi. Ušlechtilé ideály, které Old Shatterhand hájí, patří k tomu, co dává dobrodružnému románu vlastní smysl. Hrdina nepodstupuje nebezpečí jen proto, že by ho samo o sobě okouzlovalo, ale vrhá se do nesnází za určitým konkrétním, lidem prospěšným cílem.
A ještě jedna věc: snad jste u Verna přišli na to, že nejúspěšnější postavy tohoto autora jsou Francouzi. Verne viděl v představitelích svého národa objevitele, hrdiny. Tohle dělal Flos o Češích a o Češích to dělá i Troska.
Můžete mi namítnout, že Francie je velká, že oplývala vždycky mnohými osobnostmi. Píšu tyhle řádky ve dnech, kdy jsem měl po ruce velké množství dokumentů o úspěších našich lidí ve světě. Od vědců přes umělce až po sportovce. Jestliže si český autor zvolí českého hrdinu a dovolí mu úspěšně obstát v silné mezinárodní konkurenci, což je to pouhý autorský výmysl? Což tohle nikdy žádný Čech nedokázal?
Ale raději už dost uvažování.
Nechci tvrdit, že autor Vládce mořských hlubin by dnes svůj příběh nenapsal jinak. Máme už konečně nezkreslená svědectví o tom, jak to hluboko pod hladinou oceánů vypadá. A batyskafy jsou konstruovány jinak, než je navrhovali konstruktéři našeho příběhu. To však nic nemění na tom, že spisovatel je vládcem lidské fantazie. A že to může být právě on, kdo dokáže pro hledajícího člověka najít smysl hledání. Kdo dokáže napsat takový příběh, v němž je něco hodné následování. Především proto dnes má znovu J. M. Troska slovo.
Dr. Zdeněk Heřman
Konec
© 2019 Jan Matzal Troska
Skupina
Vynálezy 02) Pistole míru
03) Nemova říše
04) Rozkazy z éteru
06) Planeta Leon
07) Peklo v ráji Titul: Vládce mořských hlubin
Autor: Jan Matzal Troska © 2019 Jan Matzal Troska
Skupina: Vynálezy
1
Nakladatel: Autobus
Žánr: Science fiction
Téma: Vládce-mořských-hlubin Připomínky Kliknutím na obrázek autobusu (v levém horním rohu - pod myší se mění) přeskočíte na konec textu (u obsahu tam je slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru. 30.05.2021 10:56
"Vládce mořských hlubin" (komentáře)
Téma=Vládce-mořských-hlubin