Pamatuj, že 'host' má omezené možnosti!

Skok na slovník Skok na diskusi Zvýraznění změn Zvýraznění uvozovek Maxwellovo světlo

Zpět Obsah

Maxwellovy rovnice jsou přítulnější, než byste řekli. Jsou zapsány podivnými symboly, z nichž jde hrůza. Ta složitá matematika však není k jejich pochopení vůbec zapotřebí. 

Tažnými koňmi populární fyziky je bezpochyby vesmír a mikrosvět. Obojí přitahuje každého, komu zbyla v těle alespoň trocha touhy po dobrodružství. Na diskusních fórech jsme svědky divokých hádek i střízlivých vysvětlování, co jsou kvarky, jak vesmír z ničeho povstal, nebo co je to kolaps vlnové funkce. Málokdy však zaznamenáme podobné vášně kolem fenoménů všednějších, jako jsou třeba Maxwellovy rovnice. Vysvětlení patrně leží v druhé polovině názvu. Pojem rovnice jistě veřejnost nechová ve zlatém fondu libozvučných slov. V případě těch Maxwellových je to ještě podtrženo tajemnými znaky, se kterými bychom se nechtěli setkat u tabule. A přesto nejsou zapotřebí k pochopení. Je to jen elegantní zápis, matematická zkratka.

V článku se pokusíme ukázat, že bychom k Maxwellovým rovnicím měli chovat úctu ne pro jejich složitost, nýbrž pro jejich jednoduchost. Matematický aparát použijeme jen pro dokreslení, komu je protivný, může ho směle přeskočit. Ukážeme, že vlastně rovnice už znáte, jen jste to nevěděli. Rovnice jsou na sobě nezávislé, na jejich pořadí nezáleží. Proto vyjdeme od té nejjednodušší.

I. Maxwellova rovnice

Tu první rovnici znají asi úplně všichni. Říká nám to, co jsme poznali už ve školce. Magnet musí mít vždy dva póly. Úplně každý magnet má severní a jižní pól. Ti podnikavější, kteří se pokusili magnet zlomit či rozříznout v touze oddělit od sebe severní a jižní pól, svůj pokus hořce oplakali. Magnet zničili nadarmo. Každá troska se okamžitě stala dvoupólovým magnetem. Mohli bychom tak magnet krájet až na atomární úroveň, nikdy se monopólu nedobereme.

Je teď jen na matematicích, jak tento fakt přeloží do své mluvy. Buďme k nim však trochu vstřícní a přeformulujme naše tvrzení tak, aby jim to šlo lépe. Nejprve si vzpomeneme na pojem silokřivky. Jsou to pomyslné čáry spojující oba póly, reprezentují magnetické pole a docela dobře se dají zviditelnit třeba pomocí železných pilin. Je vidět, že magnetické silokřivky z jednoho pólu vystupují, vstupují do druhého a tělesem magnetu se vracejí zpět.

Máme teď důležitý poznatek, magnetické křivky jsou vždy uzavřené. Plyne to právě z toho, že nemáme k dispozici magnetický monopól. Každá magnetická silokřivka vždy vstoupí do druhého pólu a uzavře se.

Ve skutečnosti jsou cesty silokřivek mnohem komplikovanější. Spojují se se silokřivkami jiných magnetů, ty zase se silokřivkami dalších magnetů, ale nakonec se nějakým způsobem přece jen domů vrátí. 

To už je skutečnost, kterou matematik snadno popíše. Dokáže si totiž představit krabici od bot, kterou umístí do libovolného místa v prostoru. Může ji dát zcela mimo magnet, může do ní zavřít jen jeden pól (je to matematická (myšlená) krabice od bot, která nám svou stěnou magnet nenaruší ani nijak neovlivní), může ji dát blízko či daleko, může být malá či velká, může mít tvar kvádru či válce, ale klidně i brouka oškliváka se všemi jeho nožičkami a výběžky. Pak začne počítat silokřivky, které prochází stěnami krabice. Zjistí, že těch, které vstupují, je tolik, kolik jich vystupuje. Aby také ne, jsou to přece uzavřené křivky, ta, která do krabice vstoupí, musí někudy vystoupit. Když každé silokřivce přisoudíme váhu +1 nebo -1, podle toho, zda vstupuje nebo vystupuje, je nasnadě, že je součet vah nulový. Matematický zápis I. Maxwellovy věty tedy zní: Součet magnetických silokřivek v krabici je vždy nulový. Řečeno učeně: Magnetický tok libovolnou uzavřenou plochou je roven nule.

Zde sčítáme ve dvou směrech. V  ose x a  ose y, je to přece plocha. Proto jsou tu integrály dva. Symbolicky jsou spřaženy elipsou, aby bylo vidět, že jde o  plochu uzavřenou.

Zde sčítáme ve dvou směrech.

ose x a 
ose y, je to přece plocha.
Proto jsou tu integrály dva.
Symbolicky jsou spřaženy elipsou, aby bylo
vidět, že jde o 
plochu uzavřenou.

Matematik už nebude mít problém přeformulovat větu do jemu příjemného tvaru. Aby byl hodně přesný, představí si nekonečně jemné předivo silokřivek. Na takové sčítání má totiž osvědčený aparát, jmenuje se integrální počet. Ačkoli práce s integrály vyžaduje jistou matematickou zručnost, matematici jsou tu jako doma a nám stačí jen pochopit, že ten podivný znak ve tvaru protáhlého S jim jen říká, »sečti vše, co je za ním«.

Při hlubší analýze narazíme na problém sčítání magnetických silokřivek. Jsou to přece pouze myšlené čáry. Jejich sčítání se zdá stejně pošetilé, jako bychom chtěli spočítat, kolik je vrstevnic mezi patou a vrcholem Řípu. Můžeme napočítat libovolné číslo mezi nulou a nekonečnem, záleží na jejich odstupu. Zde nám však stačí, aby byly silokřivky rozvrženy pravidelně, podobně jako vrstevnice na mapě. V praxi se pak nahrazují jasně definovanou veličinou nazývanou magnetický indukční tok, značenou B. 


II. Maxwellova rovnice

E značí intenzitu elektrického pole, Q je elektrický náboj, řecké písmenko epsílon reprezentuje tzv. permitivitu, což lze chápat jako odpor, který prostředí klade šíření elektrických silokřivek.

E značí intenzitu elektrického pole,
Q je elektrický náboj, řecké písmenko
epsílon reprezentuje tzv. permitivitu, což lze
chápat jako odpor, který prostředí klade
šíření elektrických silokřivek.

Ne všechny póly se vyskytují pouze v párech jako ty magnetické. Víme, že elektricky nabitý hřeben můžeme i s jeho elektrickými náboji oddálit od vlasů nabitých opačně. Stále se k sobě přitahují, ale už existují odděleně. Je zřejmé, že o uzavřenosti elektrických silokřivek si můžeme jen nechat snít. Náš trik s krabicí od bot má šanci zafungovat jenom v případě, že v ní nebude žádný elektrický náboj. Ve chvíli, kdy do ní uzavřeme třeba kladný náboj, silokřivky budou pouze vystupovat a jejich součet samozřejmě nulový nebude. Bude mít nějakou konkrétní hodnotu a jediné, co na ní bude zajímavé, je, že je nezávislá na velikosti a tvaru krabice. Počet silokřivek bude stále stejný, ať bude mít krabice rozměr milimetr nebo světelný rok. Jediné na čem záleží, je velikost elektrického náboje v krabici. Matematik pak řekne: Elektrický tok libovolnou uzavřenou plochou je úměrný náboji, který je v ní uzavřen.

III. Maxwellova rovnice

Velké tiskací I  značí elektrický proud, řecké mý je permeabilita a  má v  magnetismu podobný význam jako permitivita v  elektřině. Nicméně k  dokonalosti této rovnici stále něco chybí.

Velké tiskací I 
značí elektrický proud,
řecké mý je permeabilita a 
má v 
magnetismu
podobný význam jako permitivita v 
elektřině.
Nicméně k 
dokonalosti této rovnici stále něco chybí.

Třetí Maxwellovu větu nezná ze zkušenosti úplně každý, ale učí se o ní již na základní škole ve fyzice. Je to ten známý pokus s magnetickou střelkou, která se vychýlí, když kolem ní teče elektrický proud. Je to názorný důkaz, že kolem vodiče s elektrickým proudem vzniká magnetické pole. Opět si můžeme kreslit silokřivky, v tomto případě budou mít tvar kružnic otáčejících se kolem vodiče. Tentokrát nás nebude zajímat jejich počet, ale rychlost, jakou se otáčejí. Zjistíme, že je úměrná velikosti proudu, který protéká centrálním vodičem.

Zdá se, že se rýsuje další Maxwellova věta, ale ve skutečnosti máme zatím jen Ampérův zákon ve své původní podobě. Neupozornili jsme na jeden zdánlivě okrajový problém, ke kterému se vrátíme později.

Sice názorným, ale přece jen podezřelým se může zdát pojem rychlosti otáčení silokřivky. Je to intuitivní vyjádření víru, který vytváří vektor elektrického pole. Popsat vír je úkon matematicky dobře podchycený pomocí operace zvané rotace vektoru a z ní odvoditelné cirkulace (to je jakási obdoba rotace v integrálním tvaru). 


IV. Maxwellova rovnice

Řecké písmeno fí zde představuje indukční tok, v  tomto případě magnetický, což naznačuje index B.

Řecké písmeno fí zde představuje indukční tok,

tomto případě magnetický, což naznačuje index B.

Jestliže kolem vodiče protékaného elektrickým proudem vzniká magnetické pole, neplatí něco podobného i obráceně? Není možné, aby přítomnost magnetického pole vyvolala ve vodiči elektrický proud? Asi si hned z kraje odpovíte záporně. Kdyby stačilo vedle drátu položit magnet, nemuseli bychom mít elektrárny. Přesto si to ověříme pokusem. Opravdu, vodičem nic neprotéká, měřicí přístroj nic nezaregistroval. Jedné věci jsme si však povšimli. Když jsme magnet přiblížili k obvodu, ručka měřáku poskočila a hned zase klesla k nule. Elektrický proud se magnetickým polem daří vygenerovat, ale musíme přitom magnetem hýbat. Když to zobecníme, důležité je proměnné magnetické pole. Právě jeho změna je to, co elektrický proud vybudí.

Poslední Maxwellova věta tedy říká, že elektrický proud kolem magnetické silokřivky je úměrný změně magnetického toku. Učeně řečeno: Cirkulace elektrického pole po uzavřené křivce je úměrná časové derivaci magnetického toku.

Kolem magnetické silokřivky tak vznikají kružnice elektrických silokřivek. Jejich matematický popis pomocí cirkulace nás již nepřekvapí. Efekt je však podmíněn tím, že se magnetická silokřivka mění. Zjistit, jak se funkce mění, je pro matematika jedna z nejjednodušších úloh. Používá k tomu nástroj zvaný derivace. Ve vzorcích se značí písmenem malé 'd'. 


Znovu III. Maxwellova rovnice

Vraťme se k Maxwellově rovnici, kterou jsme zde označili pořadovým číslem III. Již jsme si řekli, že popisuje vznik magnetického pole kolem vodiče protékaného elektrickým proudem. To však není všechno, je tu ještě jedna část související s něčím, čeho si normálně nevšimneme.

Ono totiž není pravda, že když vypínačem přerušíte okruh, přestane lampa svítit. Alespoň ne okamžitě. Kdybyste místo lampy připojili citlivý registrační přístroj, zjistili byste, že proud nezmizí skokem, nýbrž nějakou chvíli klesá k nule. Důležité je to cvaknutí vypínačem, ta změna napětí. Změnu napětí na přerušeném vodiči můžeme docílit i jiným způsobem – připojíme střídavé napětí. Pokud se střídá dostatečně rychle, pokles proudu ani nestačí sledovat vnější změny a přerušením stále nějaký proud teče.

Jak dlouho vydrží rozpojený kontakt vést elektrický proud? To záleží na geometrických vlastnostech vodiče v místě přerušení. V případě obyčejného vypínače jsou ty doby o mnoho řádů kratší než je frekvence domácí sítě, takže rozvodné závody mohou být v oprávněném klidu.

Chuckem Norisem mezi rozpojenými kontakty je součástka zvaná kondenzátor. Jsou to dvě rovnoběžné vodivé desky oddělené nepatrnou mezírkou. Podle tradičního náhledu je to přerušený vodič, kterým by neměl proud téct. Připojíme-li však napětí o dostatečně vysoké frekvenci, bez problémů proud naměříme. Právě tomuto proudu říkáme proud posuvný a je také zdrojem magnetického pole. Třetí Maxwellova věta dává do souvislosti magnetické pole nejen s proudem protékajícím vodič, ale i s posuvným proudem. V předchozím jsme uvedli, že změnu čehokoli vyjádří matematik velice snadno pomocí derivace. Tedy: Cirkulace magnetického pole po uzavřené křivce je úměrná součtu vodivého a posuvného proudu.

Bylo nebylo

Dobře si rovnice prohlédněte. Na první pohled by se mohlo zdát, že není na světě básník schopný napsat líbeznější čtyřverší. A přece k dokonalosti něco chybí. Všimli jste si, jak se první rovnice formálně podobá druhé a třetí čtvrté? Jak se rýmují? Klasický obkročný rým. Jenomže ne dost dokonalý. První rovnice má napravo nulu, druhá elektrický náboj. Třetí rovnice má napravo derivaci a elektrický proud, čtvrtá pouze tu derivaci. Ty sudé se odvolávají na elektrický náboj, liché by chtěly vyprávět o náboji magnetickém, o magnetických monopólech, které bohužel vesmír nezná. Snad to bývalo kdysi jiné. V počátcích vesmíru, při obrovských hustotách hmoty a energie bylo možné magnetické monopóly potkat. Tenkrát byly rovnice ještě krásnější. Opravdový estét samozřejmě může s takto rozšířenými rovnicemi pracovat i dnes a může všude psát znaky zastupující magnetický náboj, nicméně při dosazování konkrétních hodnot zjistí, že je magnetický náboj nulový a rovnice dají stejný výsledek.

Zde jsme uváděli Maxwellovy rovnice v integrálním tvaru, který se nám zdál pro pochopení zřejmější. V praxi se častěji sahá po tvaru diferenciálním. Oba tvary jsou samozřejmě vzájemně převoditelné. Často se ještě přidávají tzv. hmotové rovnice, které zahrnují vliv prostředí. Jakkoli je pro inženýrské výpočty praktické tyto rovnice zahrnout, nepřinášejí po kvalitativní stránce nic, k čemu by nebylo možné dospět urputnými výpočty z původních rovnic. 

J.C.Maxwell své rovnice napsal v mnohem komplikovanějším tvaru, rovnic bylo třeba několik desítek. Teprve Heaviside s Hertzem závislé rovnice vyloučili a zbytek převedli do dnešního úhledného tvaru. Proto se rovnicím po dlouhou dobu říkalo Hertz-Heavisideovy rovnice. Teprve na přímluvu Einsteina se jim vrátil název po jejich biologickém otci. 

Světlo

Ačkoli Maxwellovy rovnice de facto popisují všechny elektrické děje, v obecném povědomí figurují jako něco, co se týká světla. Na první pohled není asi zřejmé, jak z těchto pár, teď již snad zřejmějších, řádek plyne tak významný fenomén.

Nahlédněme do plamene. Je plný rychle kmitajících částic nesoucích elektrický náboj, zejména elektronů. Kmitající elektron předstvuje vlastně střídavý elektrický proud. Třetí věta Maxwellova říká, že kolem takového proudu se musí vybudit magnetická silokřivka. Protože budící proud byl střídavý, i magnetická silokřivka musí neustále měnit svůj směr. Podle čtvrté věty musí proměnné magnetické pole vybudit proměnné elektrické pole. Kolem magnetické silokřivky tedy vznikne silokřivka elektrická.

Kdyby pan Maxwell nerozšířil Ampérův zákon o posuvný proud, v této chvíli bychom skončili. Takhle však víme, že rychle se měnící elektrická silokřivka vybudí magnetickou, ta další elektrickou, opět magnetickou... Jedna silokřivka se nabaluje na další a celé to postupuje prostorem jako jedna elektromagnetická vlna. J.C.Maxwell neodolal a ze svých rovnic spočítal i rychlost, jakou se bude vlna šířit. Vyšla mu hodnota, která se shodovala s rychlostí světla. Proto vyslovil předpoklad, že světlo je elektromagnetické záření.

Čtenářům zvyklým pohybovat se ve světě kvantových záhad asi nebudou poslední věty milé. Kvantové pojetí světla, jako proudu fotonů, je lidsky přijatelnější a diametrálně odlišné od vlnového přístupu. Aby toho nebylo málo, můžeme světlo popsat i pomocí Coulombova zákona rozšířeného o tzv. retardovaná pole. Tři teorie, každá dává na makroskopických měřítcích stejné výsledky. Která je správná? S tím nechť se laskavý čtenář popere sám.


...pokračování příště...


Pro online-čtenáře: objevíte-li v textu chybu (nebo překlep), klikněte na ERRATA (ikonka je na konci kapitoly), chybnou větu zkopírujte do hlášení (pokud tam již není uvedená jiným čtenářem). Před a za chybu dejte hvězdičku - * - zvýrazníte ji tím. Případné poznámky uveďte (v závorce!) na konci řádku.

Díky za pomoc!


Nápověda: V pravém horním rohu každé kapitoly je drobná ikonka bílého ducha ( - na bílé stránce jsou vidět jen oči a černě blikající pusa - co chcete od ducha, že?). Kliknutím na něho se zbarví červeně a současně se podbarví všechny řádky, ve kterých došlo k nějaké změně proti minulé verzi. V další verzi se červené podbarvení postupně mění na: červené - žluté - lila - zelené - modravé - normální. Je tak zřejmé, jak se kniha měnila. Duch v levém horním okraji slouží podobným způsobem ke zvýraznění přímé řeči. Druhým kliknutím se podbarvení textů i duchů zruší.

Hodinky před jménem kapitoly v obsahu obsahují (po najetí myší!) čas poslední změny kapitoly, aby se dal vysledovat průběh změn. Značka místo nich znamená: v této kapitole se změnil text právě dnes.

Konec

Zpět Obsah

© 2016-2017 Dana a Rudolf Mentzlovi, Praha

Titul:  Reality z kosmu 

Autor: Dana a Rudolf Mentzlovi


© 2016-2017 Dana a Rudolf Mentzlovi, Praha

Veškeré připomínky jsou vítané

dana.mentzlova@gmail.com,rudolfmentzl@gmail.com

Žánr: Populárně vědecké

Téma: Reality-z-kosmu

Errata:

Anotace


Reality z kosmu - populárně-vědecké povídání, doplňující scifi knihy ze serie »Astrocesty«.

 

Bohužel, bylo nutno smazat všechny obrázky. Právníci za ně požadují příliš likvidační výpalné, i když obrázky z Wikipedie jsou údajně COMMON (volně k použití).

Připomínky


Kliknutím na obrázek autobusu (v levém horním rohu - pod myší se mění) přeskočíte na konec textu (u obsahu tam je slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru.

SDÍLENÁ LITERATURA

www.romanyzdarma.cz

www.cteni-zdarma.cz

www.giweruz.cz

Tento pokus o sdílenou literaturu rozesílejte, prosím, dál. Pokud usoudíte, že napsaný text byl pro vás natolik zajímavý a čtivý, že byste byli ochotni ho finančně ohodnotit, pošlete autorovi na číslo konta

***  629354033/5500 ***

dobrovolný příspěvek (do dvaceti korun).

Jde o nový směr šíření literatury bez mezičlánků a dalších nákladů, který by se časem mohl stát přijatelný autorům i čtenářům.

Díky.

30.05.2021 13:06

Dnes se zde mihlo již 264 návštěvníků, Reality z kosmu četli 6 (1=normal)

Q-211201182=1722 Q-22020418=1852 Q-UKARVPP=2221 host=1012 Q-1610011533=1832 Q-2110311=1654

Včera 13 návštěvníků, Reality z kosmu četli 0


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od Q-230219: 11/3 v 19:56 na téma Věda: Důkaz paralelního vesmíru? Nacistická mince z roku 2039 v Mexiku vyvolává bizarní teorie https://newstangail24.com/nazi-coin-from-2039-in-mexico-sparks-bizarre-theories

Domů
Statistiky

"Reality z kosmu" (komentáře)

Téma=Reality-z-kosmu

Nahoru!
Knihy, úvahy

  
Pozor!Pozor!  

Jméno(nick):  

Emailová adresa:

 

Další informace:

Nadpis příspěvku 

  host

rudolfxxl@gmail.com

   

Text příspěvku:   (   povinná pole)       Napiš číslicemi: kolik-nohou-má-kůň = (nejsi robot?)    (93 příspěvků)   po příspěvcích. (důvod skrytí ?)

Smazat za dní(1-9,0=nemaž,-1=dnes) Výběr textu: Jména:

! Dnes 3 !příspěvky s přílepky. Přílepky dnes: Chcete-mluvit Evosinóo

Pozor!Pozor!

Vzkazy všem:

Anonym: Jak pokračovat? Snad není konec? Nabízím se pro jakoukoli (elektronickou práci -- asi je word). Jsem důchodce, kterému budou knihy p. Semeráda velmi chybět. Volím tuto cestu. Adresu p.S. mám, ale dojde mu? Nemáte-li zájem... neodpovídejte. Děkuji Fišera fismil@seznam.cz 04.12.2021 13.50

1 Jméno: knihomol  Pokusně jsem si stáhl Zoidée ve formátu   KnihaTéma: Reality-z-kosmu (4831) 07.03.2018 v 18:55 id: 1292686

Pokusně jsem si stáhl Zoidée ve formátu E-pub. Po vložení do čtečky se ukázala titulní stránka a to bylo vše. Zbytek knižky moje čtečka prostě "nevidí". Takže zaplať pámbu za staré verze. Nebo se to zlepší?


2 Jméno: Rudolf_Mentzl Info: crui Pro pana Čecha:   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 04.03.2018 v 09:24 id: 1292679

Pro pana Čecha:

To jste si položil dobrou otázku. Bohužel však musíme konstatovat, že jste si na ni i správně odpověděl. Síla působí a basta. Fyzika dává totiž dobré odpovědi na otázky "jak?", ale na otázku "proč?" odpovědět nedokáže. Asi bychom to měli trochu upřesnit. Když fyzika odpoví na jakékoli proč, dokážete ji dalšími několika málo doplňujícími otázkami dohnat do úzkých. Tohle je právě jedna z nich. Dokážeme zcela přesně vyčíslit, jak velkou gravitační silou na sebe působí dvě hmotná tělesa. Proč to dělají nevíme. Nenechte se odbýt třeba tvrzením, že gravitace zakřivuje prostor, což způsobuje dojem jakési síly. Musíme se pak ptát, proč ten prostor zakřivuje...

Na druhou stranu, zmínil jste magnet. Tady se odpovědět dá. Magnetismus není elementární síla. Je to jen relativistický důsledek pohybu elektrického náboje. Magnetickou sílu popisuje Ampérův zákon, elektrickou zákon Coulombův. Když přiberete vzorec pro relativistickou kontrakci délky, zjistíte, že Ampérův zákon odvodíte z Coulombova i za použití středoškolské matematiky. Nicméně jsme opět v koncích. Vysvětlili jsme magnetismus, ale nikdo už neví, proč se elektricky nabitá tělesa přitahují. Také nikdo neví, proč se vzdálenosti relativisticky zkracují.


3 Jméno: VlastimilČech Info: veterán Magnet... to by mne zajímalo jakým   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 03.03.2018 v 14:26 id: 1292675

Magnet... to by mne zajímalo, jakým způsobem se přenáší síla magnetu, elektromagnetu, nebo třeba elektrického náboje... ve škole řeknou siločarami, že... jnže siločáry jsou jen nějaké myšlené útvary, opravdu něco jako vrstevnice... Když chci do něčeho zatlačit, tož musí být nějaký prostředník, stlačený plan, nějaká tyčka... ale co ten magnet? působí i přes prázdnotu... a ten elektronáboj ten taky... a navíc obě síly působí tak nějak výběrově... jen na něco...

No, vlastně ani neumím pořádně otázku zformulovat... Jasně síla působí a basta...


4 Jméno: VlastimilČech Info: veterán Těm Armádním novinám bych moc nevěřil   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 03.01.2018 v 22:15 id: 1290817

Těm Armádním novinám bych moc nevěřil, pane Jiho. pletou si fysikální jednotky... miliNewton je sice jednotka síly, ale Nm je jednotkou momentu...(točivého) no a poměr mezi vloženým elektrickým příkonem a tažnou silou je doslova tragický... sedm deka .-)

 

I kydž Armádní noviny by cigánit snad neměly.... asi redaktor bambula


5 Jméno: VlastimilČech Info: veterán pane jiho!   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 03.01.2018 v 16:51 id: 1290816

pane jiho!

Vy jste mne předběhl o MINUTU!


6 Jméno: VlastimilČech Info: veterán nechci obtěžovat ale co říkáte na   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 03.01.2018 v 16:50 id: 1290815

nechci obtěžovat, ale co říkáte na tohle?

 

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5043937/Have-physicists-solved-NASA-s-impossible-EmDrive.html

Nikdy neříkej, že něco nejde, nebo se najde iniciativní blbec, který to provede


7 Jméno: jiho Info: www.jitrnizeme.cz Vzhledem k debatě o lifterech a podobných   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 03.01.2018 v 16:49 id: 1290814

Vzhledem k debatě o lifterech a podobných exotech by mne zajímal názor zdejších odborníků: O EmDrive se píše již několik roků, NASA to snad vzdala, ale v poslední době se jej snad chystají otestovat ve vesmíru číňané.

https://cz.sputniknews.com/svet/201709125960404-cinsti-vedci-vynalez-motor-fyziske-zakony/

http://www.armadninoviny.cz/technologie-vesmirneho-pohonu-em-drive.html

http://www.hybrid.cz/vesmirny-pohon-emdrive-funguje-nikdo-nevi-stale-proc


8 Jméno: Rudolf_Mentzl Info: crui Pro pana Čecha:   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 01.01.2018 v 17:08 id: 1290808

Pro pana Čecha:

Než jsem se sem opět dostal, vidím, že už Vám pan 14 odpověděl, velice fundovaně, přesně a mnohem důkladněji, než bych to udělal sám. Tak se vyjádřím k jediné věci, na kterou nereagoval, k dotazu na lifter. Co nevidět vyjde druhá část magnetické levitace a týden po ní článek k nemagnetické levitaci, kde podrobně rozebereme právě ten lifter. Snad Vás článek zaujme a uspokojí. Hodně štěstí a zdraví v nadcházejícím roce přejí, Vám i všem čtenářům tohoto bohulibého serveru, Dana a Ruda Mentzlovi.


9 Jméno: 14 Info: Klidný Shodou okolností byla na Quora i otázka   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 30.12.2017 v 17:11 id: 1290801

Shodou okolností byla na Quora i otázka specificky na magnetické motory -- https://www.quora.com/Is-a-magnetic-motor-that-produces-free-energy-possible

 

Na otázku "Může existovat magnetický motor, který produkuje energii zdarma?" odpovídá Vidar Øierås takto:

 

"Motor založený na trvalých magnetech ve statoru i v rotoru nebude nikdy fungovat. Koníčkáři se zbožným přáním se snaží 'rozluštit kód' už celé desítky let, ale funkční motor nikdy nevytvořili. Hodně lidí tvrdí, že je to možné. Některé projekty byly dokonce financovány vysokými částkami.

 

Problém spočívá v povaze trvalých magnetů. Jsou to TRVALÉ magnety. I když časem slábnou, jsou v podsatatě trvale zmagnetizované. To znamená, že se jejich magnetismus nemění způsobem, který může dodávat užitečnou energii, jako tomu je u elektromagnetů. Elektromagnety jsou řízené elektrickým proudem, který teče oběma směry. Tok proudu a magnetická polarizace se řídí tak, že se rotor a stator mohou ve správném okamžiku hned přitahovat, a hned zase odpuzovat, a tak vznikne rotace.

 

Jistě, polarizaci trvalého magnetu také můžete změnit tím, že ho otočíte o 180 , ale tato operace je právě tím důvodem, proč se rotor otáčí, a tedy k takovému otočení magnetů potřebujete točivý moment a energii. Je to vlastně stejné množství energie, které je potřeba k roztočení rotoru. Krut mínus protikrut rovná se nulový krut. Jediný způsob, jak tento problém obejít, je ovládat elektromagnety -- dodávkou elektrické energie.

 

Zákony termodynamiky, které známe, funkci trvalého magnetického motoru nedovolují, protože díky povaze trvalých magnetů nepřijímají žádnou energii. To je snadné vysvětlení.

 

Obrovská většina menších elektromotorů i mnoha elektromotorů v elektrických autech, bicyklech, atd., obsahuje trvalé magnety, ale zároveň také elektromagnety, které řídí jejich rotaci.

 

Existují projekty trvalých magnetických motorů, které se snaží porazit fyzikální zákony. Jsou převážně založené na simulacích a teoriích. Na co většina těchto lidí zapomíná, je, že buď rotor nebo stator musí změnit během jednoho cyklu polaritu nejméně dvakrát. A také zapomínají na to, že točivý moment, který v motoru vzniká, je způsobený právě touto změnou polarity. Laciné simulátory neumožňují rozlišit, kde se bere simulovaný točivý moment. Vektorizované výpočty bývají pravidelně chybné, ale simulace vypadá slibně, a tak vynálezce začne takový stroj stavět. Velmi často svou myšlenku zveřejní na internetu dřív, než ho doopravdy postaví. Zpočátku tedy neexistují žádné fyzikální testy, které by jeho myšlenku podpořily. A tak vynálezce poté, co prohlásí, že má 'důkaz', svůj motor postaví, a pak ho tvrdě zasáhne realita. V sázce je příliš mnoho, a tak se rozhodne podvádět. Proto můžete na YouTube vidět 'funkční' trvalé magnetické motory."


10 Jméno: 14 Info: Klidný Potíž je že se mi další informace o   KnihaTéma: Reality-z-kosmu (4620) 30.12.2017 v 16:56 id: 1290800

Potíž je, že se mi další informace o onom tříměsíčním motoru nepodařilo dohledat. Nicméně jsem zjistil, že existují takzvané "kinetické akumulátory", zařízení, která dokážou skladovat energii v setrvačnících -- po roztočení setrvačníku se bude točit prakticky beze ztrát i několik let a během té doby se z něj dá energie opět čerpat. Jenom se prý musí osa setrvačníku dát rovnoběšžně s osou Země -- jinak se při otáčení zeměkoule bude směr osy měnit, a to vyvolává tření (klasický gyroskopický efekt). A tyhle věci právě často využívají magnety k odstranění tření při točení. Pokud by se odstranily všechny ty věci, co říkáte -- pokud by se to točilo v naprostém tichu (což by asi vyžadovalo vakuum), klidně bych věřil tomu, že to udržíte v chodu měsíce.

 

Myslím si, že obecně je část problému v tom, že magnety jsou pro laika nesmírně tajemné předměty. Známe je od dětství, jenomže aby se daly doopravdy pochopit, k tomu potřebujeme přinejmenším Maxwellovu elektromagnetickou teorii, a ještě lépe pak teorii relativity -- a to zase tolik lidí neovládá. A tak máme tendenci přisuzovat jim "magické" vlastnosti, Ono používání magnetů pro sestrojení perpetua mobile sahá už pěkných pár set let před YouTube!

 

Nicméně: já nejsem fyzik, jsem překladatel -- nicméně díky téhle práci musím umět fušovat tak trochu do všeho, protože dělám všechno možné, fyziku, chemii, matematiku, sci-fi... Takže vám něco přeložím.

 

Na stránce Quora (fórum otázek a odpovědí) jsem našel tohle:

 

https://www.quora.com/What-is-the-source-of-energy-in-permanent-magnets

 

Na otázku "Co je zdrojem energie v trvalých magnetech?" odpovídá uživatel Brian Bi takto:

 

"Tato otázka nedefinuje pojem 'zdroj energie'. Trvalé magnety rozhodně nejsou zdrojem energie v tom smyslu jako jimi jsou fosilní paliva, vítr, voda nebo jaderná fúze. Nevím přesně, co tím tazatel myslel, ale doufám, že mu to, co řeknu, i tak pomůže.

 

V magnetickém poli je uložena energie, která je stejně skutečná jako energie, kterou nesou pohybující se tělesa. (Prvnímu typu obvykle říkáme 'potenciální energie', druhému 'kinetická energie'.) Energetická hustota magnetického pole je

 

u = 1/(2μ0) * B^2

 

To znamená, že v magnetickém poli, které obklopuje a prostupuje trvalý magnet, je uložena energie. Podle mého názoru tato energie ve skutečnosti není součástí samotného magnetu a pouze se s ním veze, když s magnetem pohybujete, protože magnet si své magnetické pole nosí s sebou. Ale to je čistě jen otázka sémantiky. Jde prostě o to, že ve zmagnetizovaném kusu železa a v jeho okolí je energie, která v nezmagnetizovaném kusu železa a v jeho okolí není.

 

Řekněme, že použijete jeden magnet ke zvednutí druhého. Když se dva magnety přitahují opačnými póly a přibližují se k sobě, magnetické siločáry s opačnou orientací se vyruší, takže mezi oběma magnety dojde v průměru ke snížení hodnoty B^2. To znamená, že množství energie uložené v magnetickém poli klesne. Právě toto vynaložení energie umožňuje, aby se jeden z magnetů pohyboval proti směru gravitace.

 

Možná se ptáte: když trvalý magnet vznikne, odkud se vezme ta energie, která se nakonec stane součástí jeho magnetického pole? A to je vlastně velice zajímavá otázka. Ferromagnet je tvořený velkým počtem magnetických domén, které jsou uspořádané tak, aby byly jejich magnetické dipólové momenty rovnoběžné, takže všechna jejich pole se sčítají a vytvářejí silné celkové pole. Takové uspořádání nedostanete jen tak zadarmo. Pokud máte dva dipóly, které nejsou uspořádané, stojí jejich rovnoběžné uspořádání energii, protože přirozená tendence dipólů je být antiparalelní -- sever vedle jihu a obráceně; to můžete vidět, když se pokusíte přistrčit dva tyčové magnety k sobě tak, aby byl sever vedle severu a jih vedle jihu. Energie magnetického pole je tedy energie, kterou vložíte do systému, abyste domény uspořádali.

 

(Ve skutečnosti je ferromagnetismus ještě daleko složitější a zahrnuje kvantově mechanické efekty.)"

 

Z toho mi plyne, že by asi mohlo být možné energii z magnetu zase odvést a něco s ní udělat, ale nemám přesnou představu o tom, kolik energie v takovém magnetu může být.


11 Jméno: VlastimilČech Info: veterán nu pane 14 s Vámi je čistá radost   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 30.12.2017 v 16:03 id: 1290799

nu, pane 14, s Vámi je čistá radost besedovat!

Nehádáte se, argumentujete k věci, opravdu. Neposmíváte se mi... Víc takových besedníků!

K tomu nadarmo samotočícímu se stroji bych si dovolil poznamenat, že nějakou energii přece jen produkoval. Neběžel přece čtvrť roku v nějakých super extra podmínkách. Tedy docela pravděpodobně produkoval nějaký hluk, nějaké chvění či otřesy, snad se kolem něho dělal i pohyb vzduchu a skoro jistě produkoval teplo.

Samotná myšlenka energii "z ničeho" se mi jaksi nezdá... Ovšem napadá mne, zda ten aparát prostě nespotřebovával během svého chodu energii vloženou do výroby magnetů... Tedy nejsem vysoce vzdělaným fysikem, jako pan Semerád, nebo jako Vy, pane 14.

Myslíte si, že je možné, že ten stroj běžel na energii vloženou do magnetisace jeho součástek?


12 Jméno: 14 Info: Klidný To že se nějaký motor točil tři   KnihaTéma: Reality-z-kosmu (4849) 29.12.2017 v 19:55 id: 1290798

To, že se nějaký motor točil tři měsíce, není zas tak zajímavé -- aby se motor točil, jediné, co musíte udělat, je nějak se zbavit úniku energie. Ostatně, se supravodiči jde dělat něco velmi podobného, i když ne při pokojové teplotě. Ale aby byl takový motor k věčemu, nestačí, aby se točil -- on musí také dodávat nějakou použitelnou energii. To je rozdíl mezi perpetuem mobile prvního a druhého druhu -- to prvního druhu by generovalo neomezenou energii, zatímco to druhého druhu pouze věčně běží, aniž by nějakou energii vydávalo nebo přijímalo. U druhého druhu se dají udělat nějaké šikovné hračky, které se mu blíží -- ale první druh je bez šance.

 

Co se týče motorů na YouTube, nemohu nic konkrétního říct -- nesledoval jsem je a nejsem ani v tomto oboru kompetentní. Pokud autor takového videa vybere od lidí peníze, aby jim poslal motor, a pak to neudělá (a pokud je mi známo, takové případy tu byly), pak se pravděpodobně o podvod jedná. Ale YouTube neukazuje nutně, co je pravda -- jen to, co je populární.

 

Jinak, k narážkám na minulé omyly vědy:

 

Vyhledal jsem si, jak to bylo s těmi meteory a francouzskou akademií. Tato stránka (http://arthur.shumwaysmith.com/life/content/scientific_group_think_the_meteorite_case) uvádí:

 

"V dubnu 1803 Francouzská Akademie vyslala fyzika Jean-Baptiste Biota, aby prozkoumal pár L'Aigleského meteoritu, který vytvořil tisíce fragmentů na ploše 40 kilometrů čtverečních. Vyprávění očitých svědků i hmotné důkazy Biota přesvědčilo, že jejich původ musel být kosmický, nikoli pozemský, a jeho věda byla pro Francouzskou Akademii konečně dostatečně přesvědčivá."

 

Čili to, co nakonec Francouze přesvědčilo, že se mýlili, byly přesvědčivé důkazy, pečlivě shromážděné jedním z jejich vlastních lidí.

 

Autor článku dále uvádí:

 

"Pády meteoritů jsou něco, k čemu dochází natolik vzácně, že jen malý zlomek lidí může doufat, že takovou událost za svého života přímo zpozoruje. Vědci v 18. století evidentně příliš nevěřili takovém pozorováním, když je učinili obyčejní lidé. Díky systematickému shromažďování důkazů však pravda nakonec zvítězila i bez toho, aby vědci museli tento jev přímo pozorovat."

 

K nemožnosti létání, koukal jsem se, a co jsem našel, bylo, že mnoho významných vědců té doby tvrdilo, že to je nemožné -- jenomže nemůžu si pomoct, abych si neříkal, zda tady nehraje nějakou roli stará dobrá schadenfreude. Mám podezření, že byli i takoví, kteří tvrdili opak -- jenomže co má větší šanci přežít sto let? opatrné vyjádření možného nebo kategorické prohlášení o nemožnosti, kterému se můžeme chechtat, protože my jsme přece ti osvícení z budoucnosti, co to vědí lépe?

 

Když se snažím dívat na historii vědy objektivně, ona má jednu důležitou vlastnost -- věda jako systém v sobě má vestavěné ideály, které jí umožňují opravovat chyby. Někdy je k tomu potřeba překonat odpor vědců, někdy je dokonce třeba počkat si, až stará generace vymře, než je možné zavést nové radikální myšlenky, ale nakonec se zdá, že jsou to vždycky zase vědci, kdo opraví kurz vědy, když sjede na scestí.

 

Podívejme se na několik jiných příkladů: Lavoisier přišel s teorií, že kyslík způsobuje hoření, a ta v krátké době vytlačila starší, nesprávnou flogistonovou teorii. Jistý pan Roentgen objevil úplně nový typ záření, a protože si uvědomoval, jak absurdně to zní, provedl s ním obrovskou sadu pečlivých pokusů. Když pak se svým objevem vyšel na veřejnost, byl vyzbrojený takovým množstvím důkazů, že dokázal přesvědčit celý vědecký svět. Rutherford jedním pokusem postavil na hlavu všechno, co bylo do té doby známo o struktuře atomu -- a vědci to vzali. A i Becquerelův objev radioaktivity se rozšířil celkem bez problémů, i když se zjištěním, že radioaktivita může mít negativní vliv na lidské zdraví, už to bohužel tak slavné nebylo.

 

Existuje klasické rčení: "Mimořádná tvrzení vyžadují mimořádné důkazy." Roentgenův příběh toto ilustruje nejlépe. I Einsteinova teorie relativity vyžadovala mimořádné důkazy (tehdy to byl posuv hvězd při zatmění Slunce). Jakékoli navážení se do zákonů termodynamiky je asi nejmimořádnějším tvrzením, jaké můžete mít, protože bez těchto zákonů byste z fyziky musel vyhodit doslova všechno a začít od začátku. A video na YouTube sotva může naplnit podmínku "mimořádných důkazů". Dokazují snad japonské horory existenci Godzilly?


13 Jméno: VlastimilČech Info: veterán nu tedy pane 14 že jste to našel je   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 29.12.2017 v 11:50 id: 1290797

nu, tedy, pane 14, že jste to našel je chvályhodné, Děkuji!

Ale opravdu si myslíte, že opravdu všechny ty fugující magnetické motory, které ukazují na Youtube jsou čisté podvody? Konec konců i ten chlapec ve své práci přiznává, že kterýsi ten motor se točil čtvrt roku, než došlo k odmagnetisování... Ta maketa bakaláře (řekněme "bakalmotor" byla jen hurvínkovskou napadobeninou. Ve smyslu: " Když nemám to, tož tam dám něco jiného"...

Netroufal bych si tvrdit, že magnetické motory jsou úúúžasný vynález. Když to odporuje poznatkům vědy, tož je přece jasné, že předměty težší vzduchu nemohou létat! A z nebe nemohou padat kameny, protože tam -to dá rozum- žádné nejsou!

Mimochodem, jak se dá vysvětlit vznášení "lifterů"?


14 Jméno: 14 Info: Klidný Našel jsem k tomu toto:   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 29.12.2017 v 08:55 id: 1290796

Našel jsem k tomu toto:

 

https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=35758


15 Jméno: VlastimilČech Info: veterán hmm... a co říkáte na perendevův motor?   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 29.12.2017 v 07:04 id: 1290795

hmm... a co říkáte na perendevův motor? např.:https://www.youtube.com/watch?v=p4S4xvN6Eck , nebo :https://www.youtube.com/watch?v=PFGiWiXMHn0, je toho plný internet...


16 Jméno: Ruda_Mentzl  Je to jak píše pan 14 éter je   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 14.12.2017 v 11:18 id: 1290747

Je to, jak píše pan 14, éter je skutečně něco jiného. Byl vymyšlen jako prostředí, jehož rozvlnění bychom vnímali jako světlo. Z měření vlastností světla však vycházelo, že by to muselo být médium neobyčejně tuhé aby vysvětlilo obrovskou rychlost světla, zároveň strašně řídké, aby nebránilo pohybu těles. Když Maxwell zkoumal dynamické vztahy mezi elektřinou a magnetismem, zjistil, že vzniká elektromagnetická vlna. Spočítal jak rychle by se šířila a vyšla mu rychlost světla. Z toho učinil závěr, že světlo je elektromagnetické záření. Zároveň tu byla představa elektrického a magnetického pole, tak se ukázalo, že žádný éter vlastně není zapotřebí.

Na druhou stranu, temná hmota je něco, co je absolutně necitlivé na elektrické síly. Vůbec se světlem neinteraguje. Název temná hmota je sice zažitý, bohužel však zavádějící. Výstižnější by bylo průhledná hmota. Není jak ji vidět. Posvítit se na ni nedá, stín nevrhá, světlo neláme. Cítíme jen její gravitační projevy.


17 Jméno: 14 Info: Klidný Nemyslín. Jen tak z hlavy hlavní rozdíl:   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 14.12.2017 v 07:36 id: 1290746

Nemyslín. Jen tak z hlavy, hlavní rozdíl: původní éter byl vymyšlený jako prostředí pro šíření světla. Temná hmota by ale se světlem vůbec neměla interagovat (proto je temná -- nesvítí).


18 Jméno: VlastimilČech Info: veterán Sakra... temná hmota ... nemyslí se tím   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 14.12.2017 v 07:28 id: 1290745

Sakra..."temná hmota" ... nemyslí se tím opravdu jen starý dobrý AETHER? Nebo nemůže tam být nějaká souvislost? Podobné až stejné vlastnosti...

Ten, co do něho vysílá radio a ten, co z něho pocházela Werichova Sirael?


19 Jméno: Rudolf_Mentzl Info: crui Pro pana Čecha:   KnihaTéma: Reality-z-kosmu 25.04.2017 v 18:35 id: 1252813

Pro pana Čecha:

Ano, přesně tak, váha by se nepohnula. Kdyby setrvačník skutečně ubýval na váze, stačilo by na druhý konec osy přimontovat přesně ten samý, roztočit a celá ta soustava by začala levitovat. Klidně se vzdám pokusů, taková zařízení by už byla v letadlech, kdyby fungovala.


Komentáře

Začátek


Přílepky dnes: Chcete-mluvit Evosinóo