Bez cookies je omezený přístup! Bez COOKIEs je omezený přístup!

Skok na slovník Skok na diskusi Zvýraznění změn Zvýraznění uvozovek

Kurvítka

© Václav Semerád 2013

Zpět Obsah Dále

(vědecky: „řízená spolehlivost“)  

(nebo spíš – úmyslná nespolehlivost?)  

O kurvítkách se vyprávěl následující vtip:

Co je to kurvítko?  

Ještě se vám nestalo, že byste rozmontovali nějaký přístroj (holicí strojek apod.), pak ho složili a na stole vám zbyla jakási součástka? Udiveně přístroj zapnete – a ejhle, on normálně funguje a ta součástka mu nechybí! V tom případě jste se právě setkali s kurvítkem.

Tato součástka je tam totiž právě proto, aby přístroj úmyslně „zkurvila“, tedy nenapravitelně poškodila – a to pokud možno krátce po ukončení záruky. A aby přitom „zkurvila“ i pár okolních součástek, aby přístroj vůbec nešel opravit.

Co ale s tím? Jednoduše – to chce krátce před koncem záruky přístroj rozebrat a složit, přebytečné kurvítko zahodit – a máte po starosti...

Výjimkou jsou Windowsy. Tam mají „kurvítka“ tak drtivou převahu, že prostě nejdou odstranit, aniž by se zbytek nesesypal už jen vlastní vahou. „Kurvítka“ tam mají – řečeno politicky – „ústavní většinu“. Však se podívejte na záruční podmínky Woken – zjistíte, že Wokna fakticky žádnou záruku nemají.

Tolik prastarý vtip – a teď vážně.

»Kurvítka« se mezitím přestěhovala z vtipů do skutečnosti. Dnešní trend je totiž: vyrábět – vyrábět – vyrábět – a vyhazovat – vyhazovat – vyhazovat. Nic se neopravuje. Pamatuji doby, kdy technici pracně vyletovávali z desky vadný integrovaný obvod a nahrazovali ho novým – dnes se vyměňuje rovnou celá deska, pokud se nevyhodí celý comp. Stará auta se kdysi opravovala i po 30 letech (a jezdila!), nová auta jsou krátce po záruce téměř neopravitelná a navíc jsou náhradní díly úmyslně tak drahé, aby se oprava ani nevyplácela.

Firma SONY šla ještě dál. Montuje do svých televizorů (úmyslně!!!) speciální čítač času (extra kurvítko), který začne krátce po záruce úmyslně! falšovat barvy do fialova, aby opravář mohl prohlásit: To chce novou obrazovku – ale mezi námi, jednodušší a levnější je koupit nový... (Přitom stačí vynulovat čítač kurvítka a obrazovka září po další dva roky (záruční dobu!) jako nová – ona přece není vadná, jen ji tak kurví kurvítko!)

Dnešní konstruktéři těmto úmyslným kurvítkům říkají »řízená spolehlivost« – a jsou na ně dokonce pyšní! A výsledek?

Jsou dva.

kladný: vyžírkové mají dobře placenou práci,

záporný: rychlé vyčerpávání zdrojů. Všechno se recyklovat nepodaří, zdroje se tedy bezohledně plundrují dál a nestaráme se o následky, zda bude ještě v budoucnosti z čeho vyrábět.

Směrnice EU zakazuje používat v elektronice pájku cín-olovo (údajně kvůli olovu, což je samozřejmě jen ekologická zástěrka), ale cín-vismut, pro dražší věci se stříbrem. Jenže tato »takypájka« je křehká, dražší a rychle oxiduje, čímž elektronika jako celek rychleji degeneruje. Výjimku mají: železnice, letectví a jaderná energetika. Je to logické, jde o životy a dlouhodobá spolehlivost je opravdu žádoucí. Aspoň to. Představa úmyslně nespolehlivé jaderné elektrárny se už podobá noční můře, že? Ale všechno ostatní ať se pokud možno rychle kazí, vyhodí a nahradí a hlavně ať se vyrábí a penízky ať tečou do správných kapes!

Jenže co se součástkami, které jsou vlastně už z principu spolehlivé?

Tady právě pomáhají kurvítka úmyslně rafinovaně vložená.

Vezměme si kupříkladu světelné diody. Neslyšel jsem o případu, kdy by přestala svítící dioda svítit, pokud do přístroje neudeřil blesk (pak obvykle nechodí vůbec nic)! Jenže doma mám už čtyři odešlé „úsporné žárovky“, postavené na svítících diodách. Diody jsou samozřejmě v pořádku, „odešel“ jen měnič, ukrytý v patici. Sebevědomý vývojář – neváhal bych ho příznačně nazvat kurevníkem – tam úmyslně vložil speciální vysychající elektrolytický kondenzátor, který po záruce exploduje, poprská i okolní součástky žíravým elektrolytem a spolehlivost svítících diod tak úplně znehodnotí.

Německá auta kdysi vynikala příslovečnou spolehlivostí. Dnes do nich kurevníci montují kurvítka jako všude. Kdyby nic jiného, všechny vnitřní součástky z plastických hmot (věšáčky, kličky, madla) jsou ze speciálního rychle křehnoucího plastu, který se po záruční době (někdy i dřív) začne lámat při pouhém dotyku. Auto, pravda, jezdí dál, ale pozvolna se rozpadající interiér signalizuje majiteli – už se to rozpadá, prodej to (nejlépe Čechům) a kup si nové!

Ano – přesně to je »řízená spolehlivost« našich dnešních kurevníků!  

Jedna ruská scifi (»Něpróčij mir«) popisovala civilizaci, kde se všechno úmyslně rozpadá ne po dvou letech, ale řádově po hodinách, jen aby se kupovalo a kupovalo a kupovalo... Jdete po ulici, začne se na vás rozpadat oděv – utrhne se rukáv, prasknou kalhoty. Znamená to – šup, koupit nový, který vydrží aspoň další hodinu! Převlékací kabinky jsou tam všude – v podchodech, v metru... Hodinky vydrží jeden den a auta nemají u nádrže plnící hrdlo, protože jsou na jednu cestu a benzín jim vystačí právě tak do konce jejich životnosti. Bez peněz nesmíš z domu. Má to i výhodu – bezdomovci tam neexistují, při první zimě umrznou. Staré hadry totiž neexistují. Oděvy se rozpadají rovnou na prach a ten už nikoho nezahřeje.

A Zákon tam navíc zakazuje vlastnit (a nedejbože vyrábět!) trvanlivé věci!

K čertu s takovou civilizací!  

Dobře – víme to. Co s tím?

Argument kurevníků je jasný: Kurvítka“ dávají lidem práci. Tím, že musíme pořád vyrábět a vyrábět, spousta lidí se na tom uživí a měli bychom být výrobcům za kurvítka ještě vděční! Předchůdce kurvítek ukazuje už starodávný Chaplinův film, kdy synek rozbíjel okna prakem, aby tatík (sklenář) měl práci.

Opravdu jsou ale „kurvítka“ takovým dobrodiním naší společnosti?

Je to přece stejný argument, jakým dobrodiním lidstva jsou války! Jasně – čím víc toho rozbombardujeme, tím víc práce dá všechno znovu postavit. Ale je tahle práce užitečná? Peníze, vyhozené za kurvítka, nám pak chybí jinde. Dáme práci sklenáři, který nám zasklí rozbitá okna (hurá!) – ale ty peníze nemůžeme utratit v hospodě – a hospodský se může jít oběsit. Budeme-li každé dva roky (nebo i dřív!) kupovat nový televizor, nezbudou nám peníze na návštěvu divadla. Budeme se tedy spoléhat jen na tento debilizátor?

No – nic jiného nám nezbude.


Jak se zdá, naše civilizace úmyslně produkuje odpadky tím, že vyrábí předměty (stroje) s omezenou životností. A všichni tihle kurevníci jsou na to ještě hrdí!

Co tedy s tím?  

Bude to těžké, kurevníci jen plní příkazy majitelů továren (tedy továrníků). Ale něco přece jen dělat můžeme. Například vyhýbat se profláklým značkám. Třeba SONY – její televizory, ačkoliv by mohly vydržet déle, jsou »řízeně spolehlivé« – či spíš »úmyslně nespolehlivé«. Mám s tím vlastní zkušenost – televizor SONY nám odešel krátce po záruce – prý vadná obrazovka! Nejspíš byla dobrá, ale kurvítky uměle (nebo snad umělecky?!?) znehodnocená. Takže:

 JIŽ NIKDY SONY!  

A to se netýká jen jejich televizorů! Zkušenost jiného čtenáře říká, pokud si koupíte v jedné rodině tři stejné foťáky od firmy SONY a všechny tři se stejným způsobem rozbijí krátce po záruce, svědčí to jen o jednom.

Kurvítka!  

Víme-li tedy, že firma SONY úmyslně vkládá do všech svých výrobků kurvítka, vyhněme se firmě SONY! I kdyby vám prodejce nabízel odvoz až do bytu zdarma! SONY se vám rozhodně nevyplatí!

A časem se vyhýbejme i jiným, podobným firmám. Jen ať se položí! Za tu »řízenou nespolehlivost« si beztak nic jiného než krach nezaslouží!

Něco můžeme posoudit sami a hned. Nechte si při koupi úsporných zářivek a LED diod tyto výrobky předvést! Kde nebudou ochotní – pryč od nich! A ne jen krátce – ťuk, vidíte, že svítí – a hned zabalit! Jen ať to paní prodavačka minutu vydrží! Pokud jí úsporka nebo LEDka vypadne z ruky, protože je příliš horká – nebrat! Horká patice je příznak nějaké poddimenzované součástky. Nejenže sama hřeje, ale ještě ničí ty okolní. Pak vám LED dioda vydrží jen půlrok kvůli nějakému blbému odporu, nota bene vloženému úmyslně, jen aby hřál a „kurvil“ i okolní součástky. Kromě jiného –

Horká úsporka přece není ani úsporná – což je dost pádný argument k odmítnutí!  

Řekl bych, že skutečně vyspělá civilizace, vědomá si omezenosti zdrojů, bude naopak produkovat výrobky s dlouhou životností.

Proto se v mém scifi Zoidée počítá životnost letadel na 500 let a výtvory Ogchyků přežijí ve stavu funkčnosti i miliony let. 

Pravda, k tomu jsme zatím nedorostli a pokud se udusíme vlastními odpadky, ani nedorosteme. Ale považuji za svůj úkol upozorňovat na řízená či spíše nezřízená kurvítka některých firem. Jen ať zkrachují!

Patří jim to!

 © Václav Semerád 2013

 


Zpět Obsah Dále
Errata:


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od Q-230219: 11/3 v 19:56 na téma Věda: Důkaz paralelního vesmíru? Nacistická mince z roku 2039 v Mexiku vyvolává bizarní teorie https://newstangail24.com/nazi-coin-from-2039-in-mexico-sparks-bizarre-theories

Domů
Statistiky

"Úvahy a plky (moje)" (komentáře)

Téma=Kurvítka

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

Nepřihlášení (roboti) nemohou přispívat!

1 Jméno: vgj Info: Václav Jansa Ono řízení kvality a jakosti se táhne   KnihaTéma: Kurvítka 06.06.2016 v 21:19 id: 1019040

Ono řízení kvality a jakosti se táhne už dlouho. Jedno z prvních pokrokových aut byl trabant. První měl počítanou jakost a výdrž všech dílů. 50 tisíc do generálky, 100 tisíc km na výměnu všeho. Ideálně auta.

Zcela nepovedený z hlediska omezené životnosti je tramvaj T3. Stačí měnit kontakty, obruče na kolech, brzdy a občas ložiska. Vydrží až do srážky s tatrou. Nebo než někdo rozhodne, že další repasi a drážní zkoušky nezaplatí.

 

U počítačů se musí vycházet z toho, že konzumní trh je stavěn na výdrž jednoho roku (americká záruka). Většina zařízení vydrží 2-3 násobek. Baterie jen ten rok...

Ale jsou i řady produtů pro komerční zákazníky, s dlouhou zárukou (3 až 5 let servis na místě instalace) Ty pak vydrží 5-10 let.

Konzumní notebook stojí 10 tisíc, profi 25, při obdobné konfiguraci. A rozšíření záruky onsite na 3 roky je za 700kč, na pět za 7000.

 

Za kvalitu se platí. Radši si koupit dodávku, než MPV. Projektovaný nájezd je dvou až pětinásobný.


2 Jméno: sobi  Jedna pozitívna skúsenosť ako opak   KnihaTéma: Kurvítka 06.05.2015 v 10:50 id: 227608

Jedna pozitívna skúsenosť ako opak skurvenej politiky:

Pred 15 rokmi som si kúpil digitálny fotoaparát od Canonu bol to prvý Power Shot IS 1, stál vtedy cca 25000 SK. Cca po 7 rokoch začal produkovať fotografie, ktoré boli celé s fialoym nádychom. Fotografie som poslal do autorizovaného servisu, od kiaľ mi prišla odpoveď, aby som fotoaparát poslal do servisu a výrobca mi pošle kus za kus, najnovší model PowerShotu, čo bola vtedy rada 5. Bol som fakt milo prekvapený, výrobca dodržal čo sľúbil.


3 Jméno: HluchejPes Info: tajné Moc zajímavyý a užitečný web. Děkuji.   KnihaTéma: Kurvítka 23.04.2014 v 10:09 id: 201435

Moc zajímavyý a užitečný web. Děkuji.


4 Jméno: sakraforte Info: tajné SONY TV do fialova potvrdzujem aj ja.   KnihaTéma: Kurvítka 02.04.2014 v 19:59 id: 201149

SONY TV do fialova potvrdzujem aj ja. Trošku ma zarazilo, keď si ho môj známy opravár zobral na súčiastky, lebo oprava vraj bola nerentabilná ale po pár dňoch si pýtal k nemu aj diaľkový ovládač...

Niečo podobné, ale oveľa presnejšie kurvítko : Tlačiareň HP DeskJet 3070A. Dva kusy kúpené v rovnakýn deň. Jedna bola používaná na firme, druhá doma. Pár mesiacov po záruke skoro presne naraz (firemná v piatok, domáca v nedeľu) prestala tlačiť čiernou farbou. Už to neviem presne, domáca bola asi nainštalovaná o dva dni neskôr..Vždy boli použité originálne náplne.


5 Jméno: Anonym Info: tajné No tak to je opravdu divne sotva tyden po   Poslední možnost opravy!KnihaTéma: Kurvítka 28.02.2014 v 15:45 id: 200156

No tak to je opravdu divne,sotva tyden po zaruce a je po notebooku,oprava-cena noveho :/ Sakra presne kurvitka..


6 Jméno: PavelP Info: SW: Nejpraktičtější a   KnihaTéma: Kurvítka 12.02.2014 v 21:52 id: 199751

SW: Nejpraktičtější a nejspolehlivější myš posledních let a taky nejvíc chodem připomínající kuličkové je Logitech RX250. Vyrábějí ji v téměř nezměněné podobě už 10 let protože kdo ji jednou vyzkoušel, už u ní zůstal. Není to žádný herní exot s deseti tlačítky, je to osvědčená klasická myš. http://www.alza.cz/search.htm?exps=rx250


7 Jméno: SW Info: Václav Semerád, Vesničan Mám další kurvítko! 8-( @TA to tam kde   KnihaTéma: Kurvítka 12.02.2014 v 15:37 id: 199740

Mám další kurvítko! A to tam, kde bych žádné nečekal! Týká se myši "Genius", na níž se mi najednou začala guma na kolečku měnit v jakousi plastelínu, která se různě vytlačuje do stran a mění tvar, takže se kolečkem ani nedá točit. Sakra, u myši bych spíš čekal únavu kontaktů, ale ne takový podraz!

 

Takže - sbohem, firmo "Genius"! (novou myš si koupím už od jiné firmy).


8 Jméno: Anonym Info: tajné Měl jsem televizor SONY ne hned ale po   Poslední možnost opravy!KnihaTéma: Kurvítka 27.12.2013 v 23:52 id: 198029

Měl jsem televizor SONY, ne hned, ale po určitém čase po záruce obraz začínal mít odstín fialové. Po několika měsících fialová už byla opravdu fialová. Opravář si s tím neporadil a tak šla z domu do sběrného dvora. Ted jsem vlastně zjistil, že jsem tam měl KURVÍTKO.


9 Jméno: SW Info: Václav Semerád, Vesničan Objevil jsem podnětný článek   KnihaTéma: Kurvítka 25.11.2013 v 19:10 id: 197049

Objevil jsem podnětný článek "Kurvítka politická" a připojil jsem ho k obecné úvaze o kurvítkách. Stojí to za mrknutí!


10 Jméno: SW Info: Václav Semerád, Vesničan Včera se mi ve favoritu rozbil startér.   KnihaTéma: Kurvítka 13.11.2013 v 17:01 id: 196851

Včera se mi ve favoritu rozbil startér. Prostě jsem dojel domů, vypnu motor, jdu uklidit nákup (nejezdíme denně, ale když už, tak to stojí za to - a pan Kalousek by jistě nadšením nadskakoval, jak se máme my důchodci dobře, kolik toho pokaždé nakupujeme - pitomec!), pak jdu uklidit auto do kůlny - a ani ťuk! Při otočení klíčkem zhasnou všechna světélka a ticho. Startér se chová jako tvrdý zkrat. Přinesl jsem tedy nabíječku (v domnění, že je to jen vybitá baterka), zapojím, ale - nabíječka tvrdí, že baterka je skoro na maximu, akorát kabely ke startéru jsou ještě horké. Startér se ještě pokouší odrovnat baterku.

 

Být tam ještě původní, řeknu - inu, má své odbyté. Jenže on je úplně nový, necelý měsíc starý. Je tam letos už třetí. Ten původní - jo, ten ano, ten měl skoro dvacet let, moloděc, měl nárok odejít na únavu materiálu. Druhý tam byl ale sotva dva měsíce a jednoho rána odmítl startovat - rozpadl se vejpůl! Teď tedy odešel další, ještě se leskne novotou.

Kurvítka!

Jako kdyby člověka pobízel - vyhoď už konečně toho starého favorita a kup si! něco nového, dražšího! Kupovat, kupovat, kupovat! Co na tom, že právě ten startér je úplně nový, pěkně lesklý? Je to zkrátka nějaké německé! Skoro bych řekl, že ty staré ještě dělali Češi, kdežto ty nové Němci! Ale je také možné, že jsme tuhle módu ochotně přejali...


11 Jméno: VlastimilČech Info: veterán TESAT DO KAMENE!   KnihaTéma: Kurvítka 23.08.2013 v 15:27 id: 196137

TESAT DO KAMENE!


Komentáře

Víc komentářů tu není.

Začátek


28.08.2021 21:42