Bez cookies je omezený přístup! Bez COOKIEs je omezený přístup!
Veliký Ještěr
Veliký-ještěr
(Zeta 4) Fantasy Mojmír Kříž © 1987 Mojmír Kříž Nakladatelství: Autobus |
Duněly bubny. Jejich rachot se odrážel od stěn a stropu obrovské jeskyně a vibroval v hlavách starců a náčelníků, kteří se tady shromáždili. Asthra to snášela klidně; taky při obřadech jejího národa se ozýval podobný rachot bubnů, do nějž vyhlašoval její bratr Pedro Santanueva svá válečná tažení.
„Zapal Oheň, dcero!“ řekl nejstarší muž.
Asthra zapálila Živý Oheň v nejnižším místě jeskyně, stejně však jeho oslnivá záře naplnila, nejspíš vůbec poprvé, celou obrovskou prostoru. Bubeníci na okamžik vypadli z rytmu, ale hned se zase ovládli.
„Očistěte se!“ velel stařec.
Asthra vstoupila do Ohně a s potěšením sledovala, jak stravuje hustý černý mech na její hlavě. Pak přišla o svůj zelený plamen Kaiití, i Sheilla si nechala spálit svou zářivě zlatou svatozář. Potom vstupovali do Ohně starci, ať už vlasatí a vousatí, nebo očištění dříve.
Skončilo to nakonec tak, jak v zemi Kam vždy končilo za dávných dob: v jeskyni se shromáždilo důstojně plešaté společenství, oděné do hrubých látek světlé barvy. Nebylo nutné, aby byla bílá, taky se toho dalo těžko dosáhnout, ale požadavek zněl na světlou látku bez jakýchkoliv ozdob. Staří Sluhové si ji oblékali jako dlouhou noční košili s výstřihem pro hlavu, mladší muži patřící ke shromáždění jen kolem boků jako suknici.
Když si všichni posedali, včetně arminských hostí a čarodějek, ujal se jeden ze stařešinů slova, a mluvil dlouho:
„Nastal čas obnovení pořádku, čas, kdy se opět veškeré věci vrátí do svých starých kolejí a nastane nový Zlatý věk lidstva! Opět budou Sluhové těmi nejlepšími z nejlepších a budou obětavě sloužit své vlasti! Opět plane Oheň Života; opět se o něj starají moudří a učení, kteří mu nedají zahynout a pomohou ostatním, aby mohli využívat všeho dobrodiní! Přiblížil se čas, kdy se ujmeme znovu vlády nad svou zemí a zachráníme ji z rukou nehodných!
Protože co vidíme na jihu? Hloupost a zrada se chopila moci; blázen, šaškovsky se klátě, poroučí veškerému lidu! Jen proto hoří hranice s nevinnými, jen proto vládne tupost a bezpráví! Bláznovství se stalo moudrostí a smrt jásá nad svou kořistí!
Ale nadešel čas učinit pořádek! Přišel čas kamenných seker a pušek metajících blesky; my se vrátíme kam patříme a vneseme tam svou pomoc! Blíží se období dešťů, za kterého můžeme postoupit daleko na jih bez obav, že bychom neměli co jíst! Proto jsme svolali všechny mladé bojovníky a pošleme je nyní do boje, pod vedením čarodějek z dalekých ostrovů, které dosud ochraňují moudrost předků! Naši stateční, silní, rychlí a odvážní muži překonají všechny překážky a projdou celou zemí Kam, aby ji vrátili na cestu pořádku...“
Stařík se čím dál víc rozohňoval; ostatní poslouchali a občas rytmicky vykřikovali na znamení souhlasu. I Asthře se to líbilo; měla radost, jak se vše obrací k dobrému a její dílo se daří.
Jenže po prvním dědulovi začal mluvit druhý, na přesně stejné téma, ještě vášnivěji. Potom hovořil třetí a čtvrtý a pátý, bylo jich tady kolem stovky a každý dával najevo, že chce k problému něco podotknout; a všechny ty proslovy byly na jedno brdo.
Během těch nadšených litanií začalo Asthře ledacos docházet; čím dál poslouchala slavnostní ódy na vlastní hrdinství, tím víc pochybovala. Bylo jasné, že tito lidé ochraňují svoji moudrost už dlouhá staletí, možná tisíciletí; ale nic nového k ní nepřidávali, v podstatě ji zakonzervovali tak, jak byla za oněch dávných časů. Pokud to tedy kdysi byla moudrost, dnes je to už jen její stín, neboť vše se vyvíjí a čas je ještěr, který se zakusuje do vlastního ocasu. Co bylo kdysi nové, je nyní již jenom vzpomínkou; a ze vzpomínek nelze žít.
A dál: společnost v zemi Kam ovládané Sluhy se vyvíjela. Jistě se vyvíjela špatně; ale dosáhla stupně, na který nebudou stačit kamenné sekery ani hrdinství Akamiů. Starci si boj představují velmi jednoduše, hlavně proto, že sami nebojovali nikdy a žádný z jejich mužů taky ne. Asthra je naopak z rodu válečníků a ví, že cokoliv zlého se ve válce může stát, to se dozajista stane. Ba i to, co zlého se stát nemůže, se rovněž stane a to v nejnevhodnější chvíli či alespoň v nejnevýhodnějším možném pořadí.
Proto se přes všechno nadšení a radost rozhostil v mysli čarodějky bezbřehý smutek; sledovala mohutné svalnaté náčelníky, kteří se taky očistili Ohněm a tak na nich bylo tím víc vidět, jak jsou tupí a primitivní a jak jejich tváře postrádají jediný záblesk inteligence. Asi by potřebovali delší školení; jenže Asthra na nic takového neměla čas ani prostředky a musela tu polodivokou hordu zvládnout sama. Takže si jenom povzdychla a odevzdala se do vůle Páně. A dál poslouchala nadšené opěvování vlastní skvělé budoucnosti.
Po projevech starců následovaly další řeči, tentokrát předních náčelníků. To už Asthra ani nedokázala poslouchat; bylo to úděsné plácání dětí, které vůbec netuší co povídají, jen se opájejí hlubokomyslností vlastních slov. Jsme mocní, silní, nezničitelní, nezdolní! Zlikvidujeme vládu falešných Sluhů! Uděláme pořádek! My velcí, mocní a silní!
Mrkla po straně na Sheillu; ta seděla vykroucena v nepřirozené pozici, ruce a nohy propletené do jogínské ásany. Tohle dělaly čarodějky při každé nudné schůzi či školení a pomáhalo to, často nebylo v sále slyšet ani dech, protože i ten dokázaly zadržet. Samozřejmě nikdo nevěnoval pozornost přednášejícímu a Asthra se cítila trochu nesvá, než jí prozradil Roger, že tuto obranu proti nudě praktikuje už od deseti let ke všeobecnému prospěchu. Takže taky vytuhla a zjistila, že se o totéž snaží i Kaiití. A Akamiové žvanili a žvanili...
Až ráno, když už byli všichni unaveni a nikoho nenapadalo nic chytrého, vyšli ven z jeskyně oznámit národu, na čem se usnesli. Dav mladých střapatých bojovníků je již čekal a protože všichni věděli o co jde, byli už předem rozjaření a omámení nadšením.
„Rozhodli jsme se zjednat právo!“ křičel nejstarší ze šamanů, „Rozhodli jsme dobýt zemi Kam, zrušit vládu falešných Sluhů a navrátit se k odvěké Moudrosti! Na vašich zbraních se vrátí mír do celé vlasti!“
Bojovníci to uvítali nadšeným řevem.
„Mladí muži národa Akami! Dokažte nyní, že jste skutečnými muži! Tak, jako zplodíte nový život v lůnech našich mladých žen, dáte nový život i celé naší vlasti!“
Ženy byly tady a byly připraveny; divoký dav chlupatců se na ně vrhl a za nadšeného řevu se s nimi spojoval, přímo na místě a za fandění těch, kteří se toho zúčastnit nemohli. Především děti pobíhaly sem tam a šlehaly účastníky obřadu zelenými ratolestmi, namočenými v posvěcené vodě, což bylo zárukou oplodnění dívek.
„Mám to zkusit?“ ptala se Sheilla, „Stejně jsem možná v tom, tak se nemůže nic zlýho stát...“
„Ale! A kdopak je ten šťastnej?“
„Jo, to kdybych věděla!“
„Tak jdi, ne?“
Pořád ještě tu bylo dost volných mužů, neboť řada žen byla již ve vyšším stupni těhotenství, takže Sheilla velice rychle našla partnera. Byl to mládenec už na první pohled hloupý, ale velmi silný a v lásce usilovný; Sheilla se měla na co těšit.
Asthra, Kaiití i mladá Emi, učednice na poli čarodějnictví, zůstaly se starci a přihlížely. Jakkoliv se jednalo o obřad posvátný a pro kmen velmi důležitý, byl zároveň veselý a všichni se dobře bavili.
Když to skončilo a mohli si být jistí, že přítomné ženy jsou oplodněny a za patřičnou dobu porodí zdravé děti, měla Asthra ještě jeden úkol: znovu zapálit Oheň a nechat všechny se v něm očistit. Mladí muži a ženy k tomu obřadu přicházeli po dvojicích, ještě velice nadšeni dosavadními hrátkami; ale daleko nejlepší zábavu měly děti. Ty se měly zúčastnit až nakonec, ale rychle přišly na to, že když se rozběhnou, prokličkují mezi dospělými a skočí rovnou do Ohně, podaří se jim nechat si shořet dlouho nečesanou hřívu dřív, než mají nárok a získat tím obdiv kamarádů. Když se to několika prvním podařilo, přišli dospělí na to, že je dobře takového spratka šikovně nakopnout, jak kolem nich letí; což ovšem děti nepovažovaly za trest, leč pouze za technickou závadu. Takže to zkoušely dál a ty, kterým se to nepovedlo napoprvé, byly zastaveny a s nějakým štulcem poslány zpátky, to zkusily znovu a líp. Zábavy a veselí bylo dost a dlouho trvalo, než všichni, ale opravdu všichni prošli očistným Ohněm.
To už děti dávno přestalo bavit. Přišly však na to, že Armini jsou po těle i hlavě všelijak tetovaní a vyzdobení. Teprve když byly Ohněm oholeny, pochopily, že se na hladkou kůži skvěle dá kreslit, tak toho využívaly. Nejdřív to zkusila jedna parta, ale ježto příklady táhnou, zakrátko byly všechny děti zmalované k nepoznání; malovalo se hlinkami, které se daly nanášet v tlustých vrstvách, takže si vytvořily na obličeji fantastické masky vyzdobené trávou, ptačím peřím a všelijakými dalšími věcmi dle vlastní fantazie. Vrcholu dosáhla parta předpubertálních klacků, která došla k názoru, že jejich vlasů je přece jen škoda; aby jim to nebylo líto, rozřezali nějakou starou, velmi chlupatou kožešinu a ty kousky si přilepili na hlavu tak důkladně, že se nedaly odlepit bez odtržení kůže. Byli tedy vyhodnoceni jako nejlepší a odměněni stejným způsobem jako geniální dítka na celém světě: důkladným výpraskem.
Asthra si potom šla odpočinout; točila se jí hlava a protože přes noc nespala, naslouchaje plácání starců, usnula rychle. Bylo jen málo lidí, kteří se zachovali jako ona, většina slavila dál, s rostoucím nadšením. Akamiové měli ve svém počínání daleko větší výdrž než Armini a bavit se uměli skvěle.
Večer se Asthra probudila a zjistila, že oslavy pokračují pořád dál – dokonce ani děti ještě nebyly uštvané, šmejdily po ležení a bavily se 'šponováním' nervů dospělých. Uličníci byli stejní jako v Arminu a svést jejich neutuchající energii na něco rozumného dalo práci, kterou nikdo neměl čas teď vynakládat.
Asthra zjistila, že panna Emi očekává napjatě, až se čarodějka probudí. Protože z dívky dalo práci vypáčit souvislou řeč, raději se jí zeptala sama.
Emi se podrobila výslechu se značným zdráháním a otálením; skoro to vypadalo, že se stydí. Nakonec Asthra vyrozuměla, že nějaká skupina žen a dívek ji prosí o pomoc při jistém důležitém, leč nepochopitelném obřadu. Nepochopitelný byl především samotné Emi; ty ženy zajisté věděly, oč jde a dívky využily, protože si ji Asthra oblíbila a byla ochotna s ní vyjednávat.
Emi zavedla Asthru do skal, dost daleko od jeskyní. Tam je očekávala skupina žen, které už od vidění znala; jejich vůdkyní byla jedna stařena, teď po ostříhání velmi ošklivá a vyhlížející dost tupě. Asthra, Emi a Kaiití usedly do kruhu oněch žen, a stařena se tázala: „Chceš nám pomoci, dcero?“
„Jsem zde, abych pomáhala.“ Asthra si zvykla na ledacos a už věděla, že oslovení dcero je pro ni vyznamenáním.
„Jsi velká a mocná čarodějka. Jistě dokážeš pomoci, nebo aspoň poradit i nám!“
„V jaké věci?“
„Potřebujeme, aby se Paní Měsíce přestala na nás hněvat. Její hněv trvá již dlouho a my se obáváme, že nás zničí...“
„Paní Měsíce?“
„Ty sama, čarodějko, jí podléháš; mystéria tvého poslání se k ní obracejí, to přece víme. Viděla jsem tvé knihy; počítáš čas podle Měsíce a ten ovládá Měsíční Paní. Nepochybuj o tom, že víme, o čem mluvíme!“
„To se ale týká mé vlasti!“
Asthra dobře pochopila, oč jde; taky věděla o starém problému, který trápil celou expedici: zmizení Měsíce. Teď měla jistou šanci se něco dozvědět, proto chtěla být velmi opatrná.
„Ve tvé zemi je Měsíc na obloze?“
„Ano, samozřejmě.“
„A ženy se řídí jeho během při vypočítávání svých záležitostí?“
„Ano, to dělají.“
„Ty jsi čarodějka, nikdy jsi neměla dítě; ale my, které máme a chceme mít hodně děti, potřebujeme, aby se tvář Měsíční Paní k nám obrátila a opět byla milostivá. Prosíme tě, abys ji o to poprosila!“
„K tomu však musím vědět, jak se stalo, že se od vás odvrátila! Kdy se to stalo?“
„To my ale nevíme!“
„Co všechno tedy víte?“
„Téměř nic. Jenom to, co je psáno v Knize.“
„V jaké knize?“
„Je to posvátná Kniha Žen, kterou nesmí vidět nikdo z mužů. Obsahuje svatá tajemství těch, které rodí děti...“
„Já jsem žena; smím ji vidět?“
Stařena pokynula a jedna z žen vytáhla knihu, zabalenou do kůže. Pomalu ji rozbalovala; Asthra zjistila, že kniha je docela obyčejný sešit formátu přibližně A5 s deskami z kožešiny, poměrně novými. Trochu jí připomínala cancák nějakého trampa, taky proto, že listy byly značně zvetšelé a ručně popsané.
„Dá se z toho něco přečíst?“
„Text je posvátný a těžko pochopitelný...“
„Nevadí; snad z toho něco vyrozumím. Poslyš, ale ty listy jsou z různé doby, ne?“
„Nevím. Naši předkové Knihu uctívají odedávna a byla vždy majetkem žen kmene...“
Asthra si vzala baterku, pochodním se nedalo moc věřit. Zjistila, že Kniha byla svázána na víckrát a sešita z několika různých sešitů; nejstarší část byla o kus větší, ořezaná při sešívání nahoře i dole.
„Čti! Čti tam, kde se mluví o Měsíci a o jeho pádu z oblohy!“
Jedna žena začala číst, pomalu a klopotně. Asthra by si to byla přečetla sama, ale místní písmo jí bylo dosud nerozluštitelnou hádankou. Měla v úmyslu svěřit to počítači, ale k tomu by musela Knihu aspoň ofotografovat. Což asi nešlo.
Bohužel, text obsahoval především vroucné modlitby k Měsíční Paní, prosící o vše možné, co souviselo s početím, udržením plodu i vlastním porodem. Asthra záhy přestala poslouchat, ke své vlastní škodě, neboť extatické vzývání Paní Měsíce najednou zcela organicky přešlo k popisu technologie císařského řezu, tak detailnímu a jasnému, že by dělal čest lékařské učebnici. Asthra naštěstí měla tvář ve stínu, neboť vykulila oči; ženy však nepostřehly změnu, byl to pro ně posvátný text a neměly tušení, o čem je řeč. I další modlitby obsahovaly součásti gynekologické učebnice, tu a tam vylepšené zaklínáním v místech, kde opisovač nerozuměl odborným termínům. Asthra se chvílemi tiše smála.
A opět modlitby, zaklínání, vzývání, mezi tím seznam léků zastavujících předporodní krvácení včetně návodu k aplikaci. Pro ten návod Asthra pochopila, o co se jedná; jinak by považovala názvy květin a stromů za výčet titulů Měsíční Paní, jako jsou výrazy lilie přečistá a růže hebronská. Když pak postřehla mezi spoustou plácání a žvástů přesný popis, jak zavést mikrosondu s televizní kamerou do dělohy, už zaváhala, protože takové věci se dělaly v Arminu jen pokusně a rozhodně nepatřily k běžným lékařským praktikám.
Začala se vyptávat, ale rychle zjistila, že to nemá cenu. Žádná z žen neměla sebemenší lékařské znalosti a rozhodně je nikdy nenapadlo, že by čarodějnické praktiky, doporučované v textu, bylo možno prakticky uskutečnit.
„Tím je míněno, že Paní Měsíce může nahlížet do lůna ženy a vidět dítě, které se doposud nenarodilo,“ vysvětlila stařena uctivě, „Někdy je dítě podivně uloženo a dá se napravit do správné polohy...“
„To vím. Jsem přeci lékařka!“
„Kdybychom mohly vidět to, co vidí Měsíční Paní, věděly bychom to předem a mohly zasáhnout...“
„To samozřejmě můžeme! Já to taky umím a ten, kdo psal tuto knihu, to tady popisuje...“
„Měsíční Paní ti dala velikou moc...“
Asthra soudila, že nemá cenu se dál bavit. Stejně neměla žádné prostředky, kterými by jim tu práci předvedla a přesvědčila je; takže se radši ponořila do studia posvátných textů. Mlčky jim naslouchala až do chvíle, kdy...
Té chvíle vzplanul veliký oheň na nebesích a v tom ohni se ukázala tvář Velikého Ještěra. Ta tvář byla plná nenávisti a zla; planulo v ní sedmkrát sedm zlých duchů... A ta záře se stávala větší než záře tisíců Sluncí...
Asthra zbystřila pozornost. A potom...
A potom Paní Měsíce nastavila Zlému svůj stříbrný štít. Ohnivý dech Velikého Ještěra šlehl proti Měsíční Paní a ona zaplakala hořce nad osudem svých dětí. A její slzy kapaly ještě mnoho dní a všude kam dopadly, spálily písek a staly se z něj průhledné kapky křišťálu...
Asthra si tuto pasáž nechala přečíst ještě jednou. Hlavně kvůli magnetofonové nahrávce, kterou obstarávala Kaiití.
A jako už několikrát, text se náhle z bájeslovných a malebných obratů změnil v chladný a exaktní popis pozorování:
Na povrchu Měsíce došlo k sérii explozí. První zásahy rozryly terén do hloubky několika kilometrů a vytrhávaly z něj balvany o přibližné velikosti tisíc až deset tisíc tun. Tyto balvany vzápětí explodovaly a druhotně svým působením rozrušovaly povrch. Účelem těchto výstřelů bylo zřejmě narušit samotné jádro a tím docílit ztráty soudržnosti celé oběžnice. Což se podařilo zhruba dvacátým zásahem paprsku. V té chvíli došlo ke globální explozi; celý Měsíc se roztrhl na několik kusů. Vzápětí byly odstřelovány i tyto kusy a vybuchovaly dále, dokud byly zasažitelné paprskem. Zbývající drobné úlomky, prach a roztavená kovová hmota byly ponechány, později jejich větší část shořela v atmosféře. Některé větší úlomky dopadly na povrch zemský a vytvořily stopy sopečného skla tektitového vzhledu... |
„Ještě jednou!“ žádala Asthra, ačkoliv nahrávka se podařila hned napoprvé.
Žena četla ještě jednou, zvolna a obtížně. Tu pasáž zřejmě nechápala vůbec; Asthra spíš nechápala to, co následovalo:
Ó dobrá, laskavá Měsíční Paní! Proč jsi nás opustila, proč jsi zastřela svou tvář krvavým závojem temnoty? Proč pláčeme a ruce spínáme k tobě, avšak ty nepřicházíš ke svému lidu! Tvůj stříbrný štít se rozpadl, ale tvoje moc přece překoná sílu dechu Velikého Ještěra! Matko, nedej nám zahynout... |
Asthra mlčela. Myslela na tu chvíli a na toho, kdo se díval, zřejmě dalekohledem výtečné kvality, na to fantastické divadlo. Zničení Měsíce, zcela jistě násilnou cestou! Kdo si mohl dovolit takovou věc? A proč to učinil?
Ten, kdo se modlil k Paní Měsíce, to jistě už nevěděl. Veliký Ještěr, to je jejich vysvětlení pro všechny tajemné úkazy. Ten, kdo psal zápis o zničení Měsíce, věděl zajisté víc. Nebo ne? Třeba o mnoho nepřežil svoje záznamy, třeba jenom byly nalezeny a vtěleny do modlitby. Stačilo pár generací a nikdo už nevěděl, co je pravda a co jenom pokorná prosba...
Čtoucí žena zmlkla. Astra se podívala a seznala, že text je u konce. Dál byly kresby, všelijak vylepšené ilustrace z příručky gynekologie. Podobnou měla Asthra ve své knihovně, aby z ní učila mladé lékařky této země. Kostra rachitického dítěte v rentgenovém snímku zosobňovala Smrt a Veliký Ještěr se chystal ukousnout mu hlavičku...
„Pomůžeš, paní?“ tázala se stařena.
Asthra chvíli rozvažovala. Musela si důkladně promyslet, co na to odpoví.
„Problém, který máme vyřešit, souvisí se vším ostatním, co se děje v zemi Kam. Měsíc se neztratil sám od sebe, ale vlivem působení nějakých sil. A nikoliv sil čarodějných, ale lidských, snad nepřátelských vojáků. Prozatím nevím, kdo to udělal a proč. Jenom tuším, že měl prostředky, které my nemáme...“
Zaváhala. Gravitační dělo je silnější než paprsek, který vytrhával kameny o deseti tisících tunách. Ale jak to vysvětlit jeskynním lidem? A vůbec – proč?
„Vrátí se k nám Měsíční Paní? Bude zase tak dobrá a laskavá jako dřív?“
„Nevím... snad.“
„Co žádá? Modlitby? Oběti?“
„Ne, nic takového. Nejdřív musíme zjistit, co se doopravdy stalo. Někteří říkají, že Měsíc zestárl a zemřel jako člověk, což je asi hloupost. Musíme vědět, jaká je skutečná pravda! Něco vím z vaší knihy; ale než vydám rozhodnutí, chci mluvit s tím, kdo to způsobil!“
„Mluvit?“
„Mluvit s Velkým Ještěrem nebo s tím, kdo ho ovládá. Veliký Ještěr zřejmě existuje; a dá se ovlivnit nebo zabít. Jedno nebo druhé chci udělat já.“
„Když zabiješ Velkého Ještěra, osvobodí se tím Paní Měsíce?“
„Snad. Nevím...“
„Budeme se za tebe modlit! Budeme tančit a zpívat, vzpomínat na tebe ve svých modlitbách a dodávat ti sílu k tomu boji...“
„Počkej! Stalo se už, že někdo zkusil bojovat s Velkým Ještěrem?“
„Ne. Kdo se pokusil vydat na takovou cestu, se nikdy nevrátil. Ty se dokážeš vrátit?“
„Nevím. Vím toho velmi málo...“
„Ale jsi silná a mocná čarodějka!“
„Jo. To vím, samozřejmě. Ale co z toho?“
„Paní Měsíce ti pomůže. Jsi její dcera.“
Asthra si povzdechla. „Ano, jistě. Dobře, tak tančete, zpívejte a modlete se. Když už tím nikomu nepomůžete, určitě tím nic nezkazíte. Buďte připravené... a mějte hodně dětí. Když nikdo, tak snad někdo z nich to jednou dokáže...“
Ta rada je potěšila; mít hodně dětí se jim velice líbilo. Asthra je nechala povídat, co se jim líbilo, dělat co chtěly, vzývat Měsíční Paní a zpívat jí tesklivé písně. Meditovala.
Ráno pečlivě zajistila nahrávku proti zničení či poškození a předala Bruce Langrenovi. Měl odletět balónem Akamiů k Enkrovi a bylo už nanejvýš na čase, počasí se zhoršovalo a dalo se čekat, že přijdou deště. Tady sice tolik neřádily uragány, zato znali sníh a mráz. Bruce, jeden z modrých a čarodějka Emi, která musela dostat úvodní instruktáž, to byla nejlepší možná posádka a Asthra věřila, že se k Enkrovi dostane. Vítr měli příznivý.
Když se balón, veliký a neforemný, vznesl nad hory, oddechla si; teď už je vše v rukou tří odvážných vzduchoplavců. Asthra nemohla nic ovlivnit; takže odešla na poradu se starci, kteří na ni už čekali.
„Je čas!“ řekl ten nejstarší, „Naši mladí muži jsou připraveni!“
„Já jsem také připravena.“ řekla.
Ještě téhož dne se první vyzvědači vydali cestou dolů z hor. Cesta ke hranicím svobodného území měla trvat řadu dní, stezky byly schůdné jen částečně. Vedli je zkušení průvodci a Asthra i Kaiití tomu byly rády, neboť samy by těžko našly správný směr.
A právě v nejzávažnější chvíli Asthra postup zastavila.
„Dříve, než odejdeme, je třeba očistit zemi!“ prohlásila, „Aby všem na věčné časy bylo jasné, že na tomto území vládneme my a ne Veliký Ještěr, je třeba zanechat znamení. Stavěly se v zemi Kam někdy oltáře Starým bohům?“
Mezi starými muži i ženami proběhla vlna vzrušení. Stařeny i starci dávali hlavy dohromady a domlouvali se; mladí vyčkávali, na čem se dohodnou. Konečně kdosi řekl:
„Naše staré legendy hovoří o tom, že na křižovatkách cest a na význačných místech stála znamení v podobě obrazů Starých bohů a Mocných, jejich služebníků! Ale nikdo už neví, jak vypadaly! Ty to snad víš?“
Asthra se usmála. „Celý váš národ se dělí na kmeny a rody, jež vedou význační bojovníci. Přeji si, aby každý významný náčelník, šaman či předák rodu vztyčil před odchodem znamení, jaké považuje za nejkrásnější, na místě, kde žije jeho rod. Tak Staří bohové poznají, kam se mají vrátit!“
Mezi lidem nastalo ještě větší vzrušení; teď se dohadovali, jak asi mají takové obrazy vypadat. Asthra je ujistila, že jakkoliv, podle vlastní fantazie tvůrce. Mohou to být sochy, obrazy, totemy z kmenů stromů nebo třeba jen navršené kupy kamení, do kterých je zasunut nějaký předmět symbolizující rod. Naopak bude lepší, když výsledek bude co nejroztodivnější, protože jednotvárnost ubíjí. Kdyby se zavedla nějaká standardizovaná forma, usilovali by lidé napodobit jeden druhého a nijak svou představivost nerozvíjeli. Řekla jim to tak moudře, že tomu větší část nerozuměla, ale to ničemu nevadilo; okamžitě se začali starat, aby oltáře vytvořili.
Jediný disharmonický hlas byla námitka, že se tím zdrží Velký Pochod na jih. Asthra soudila, že to ničemu nevadí; o to lépe bude střežena již očištěná země, kterou nechávají za sebou. Když posunou hranice svobodného území dál k jihu, ze všeho nejdříve tam postaví svoje oltáře a označí tu zemi jako svoji; potom budou sami bohové střežit, co jim náleží a žádný Veliký Ještěr si ani neškrtne. Starci moudře přikyvovali, bojovníci jásali.
Asthra je také naučila, jak obrazy božstev instalovat. Použila k tomu vzorové mantry z Atharvavédu a zjistila, že místní šamani jsou schopni si nesrozumitelný text docela dobře zapamatovat. Byli také schopni pochopit, že by neměli používat nic, co nebylo obětováno jejich božstvům; i ochotni to praktikovat. Chybělo již jen jediné, totiž určit totožnost oněch božstev a vzpomenout si, jaké příběhy o nich zůstaly v paměti. Ovšem to není nezbytné a pokud panují pochybnosti, jistě se to vyřeší v budoucnu.
Nyní se tedy mohla armáda vydat na pochod; a vyrazila k jihu za dunění bubnů a sborového zpěvu. Všichni byli plni nadšení a naplněni svatým přesvědčením, že zvítězí.
Trvalo tři dny, než se balón po různých strastiplných příhodách dostal k Liberty. Pilot byl skvělý, ale nikdy nebyl tak daleko na jihu a když se dostal do blízkosti měst, propadl docela obyčejně panice. Jednou po nich dokonce stříleli z plamenometu, dost zbytečně, protože byli mimo dostřel. Zato Bruceho lejzrová puška byla akorát, tak jim odpověděl a trochu jim chuť k souboji rozehnal. Taky je napadla koara, asi se jí nelíbilo, že má ve vzduchu konkurenci. Bruce ji zabil, ale nemohli přistát a sebrat její krásná černobílá péra, ačkoliv by je měli velice rádi.
Když Bruce zaslechl Djangovu vysílačku, byl radostí skoro bez sebe. Dokonce i Emi přestala kníkat a kňourat, čímž až doposud doprovázela každou změnu, která se stala. Bruce požadoval udání souřadnic k přistání, ale Django namísto toho poslal Jednorožce, který balón spolehlivě doprovodil do Enkrova tábora.
Mladí Akamiové přestali kulit oči a zvykli si během půlhodiny. Bruce žasl nad změnami o chvíli déle, zatímco Enkra si přehrával Asthřin záznam a kroutil nad ním hlavou.
„Perfektní! A situace je jasná jako křišťál! Teď jenom zjistit, který dobrák měl zbraně schopné zničit Měsíc, kde se skrývá, co zamýšlí teď a jak se mu dostat na kobylku. A máme to v pikách a můžeme o tom točit televizní seriál!“ liboval si Roger.
„Ze země Kam to tuším není nikdo!“ soudil Jackie, „Mají dost dobrou techniku, ale na úpadku. Kdyby někdo měl schopnost podobně ovlivňovat situaci, nenechal by vlastní zem tak zplundrovat!“
„Je jasné, že Sluhové za tohle nemohou!“ přidal se k němu Mike, „To jsou v podstatě ubožáci, kteří se třesou před svým Velikým Ještěrem a nevědí si rady. Jenom ze strachu založili tohle šílené náboženství smrti a zkázy; určitě jim smrt na hranici připadá lepší než případný nepřátelský zásah!“
„Děkuju jménem tvýho kámoše Kornoda!“ dodal Roger, „Je hezký, že pro něj máš pochopení!“
„To ne. Ale jakmile připustíme existenci Velikého Ještěra, už se mi jejich počínání nejeví tak nesmyslné. Oni se snaží udržet na vlně, která je nese, a nese je bídně; proto tvrdě a nelítostně trestají každý odpor. Občas skončí sami v soukolí, občas tam dostanou druhého. Je to boj o existenci a ten, který žije, se snaží předejít druhé a pobít je dřív, než oni dostanou jeho. Hrozný svět, ale teď už logický!“
„Dobře,“ zasáhl Enkra, „Vraťme se k věci! Likvidace Měsíce!“
„Jsou dvě možnosti: Sóyo a Onthor.“
„Sóyo je země zelených lidí, kteří nějakým způsobem ovládají zemi Kam. Jejich Sluhové jsou nadřízení našim, ale jak se zdá, přímo se do místních záležitostí nepletou. Zatím. Připadá mi, že by mohli mít potřebné prostředky, třeba toho Ještěra!“
„Onthor je pevnina, o které nevíme nic!“
„Naopak, víme leccos. Například, že dříve byla nejvyspělejší, že byla největší, nejbohatší, nejmocnější. Postihla ji Zkáza a téměř úplně zničila. Dnes je tam poušť.“
„Jasné! Mezikontinentální válka, možná vzpoura proti zlé vrchnosti. Vzpomínáte si, co říkala Johanka? Lidé země Sóyo byli poddanými lidí z Onthoru!“
„Anebo to bylo jinak! Ti z Onthoru zkoušeli nové zbraně a při tom zničili Měsíc. A ti druzí za to zničili jejich zemi!“
„A smysl toho všeho?“
„Jaký smysl potřebuje šílená diktatura?“
„Tady nebyla diktatura! Jejich knihy říkají, že to byla dost rozvinutá demokracie, dávno překonali období feudálů a sluhů!“
„I demokracie může přivést k moci diktaturu!“ smál se Roger, „Koukni se na nás, my jsme ukázkový exemplář! Kdyby nás viděl někdo nezaujatý, řekne, že jsme smečka dobrodruhů pyšnící se šlechtickými tituly!“
„Dobře, až Roger dorejpe, shrneme si to: Zatím známe dva cíle, které byly zničeny. Měsíc, který rozbili na padrť a Onthor, který proměnili v poušť. K tomu přináleží Kam, která poušť téměř připomíná a kde se nic nechce rodit...“
„Můžu?“ zeptal se Bruce.
„Jasně, mluv!“
„Asthra... teda, ulovili jsme takový zvíře, něco mezi krávou a antilopou. Kromě jinýho jsme ve vnitřnostech našli takový orgán, se kterým si nevíme rady. Vzali jsme vzorky, vypadalo to jako nějaký filtr...“
Enkra si prohlížel snímky a podával je dál.
„Je to filtr. Je to orgán, který zachycuje toxické látky!“
„Jaké látky?“
„Organické jedy, i leccos jiného. Zkoušeli jsme přes to všecko možný: deriváty heroinu, cyankáli, jedy hadů a ještěrek. Všechno velmi zeslabuje, pochopitelně v odpovídajících koncentracích... Asthra ti posílá protokoly!“
„Hm... co že je to za zvíře?“
„Typický býložravec, něco jako kráva. Docela obyčejné zvíře bez zvláštních znamení, jako u Douglase Adamse...“
„Takže obyčejná kráva s filtrem na jedy? Když ho má, znamená to, že ho na něco potřebuje!“
„To si Asthra taky pomyslela.“
„Žere trávu. V trávě bude něco... něco, co ničí vegetaci. Ta vegetace živoří, zvířata na ní jen tak přežívají, jenom myši a krysy jsou na tom dobře... poslyšte, je zapotřebí je chytit a řádně prozkoumat!“
„Těžko. Co šlo, už pochytaly naše šelmy!“
„A snědly! Ale přežily to ve zdraví...“
„Všichni se živíme místní stravou a všichni přežíváme. Jak se zdá, jestli je v potravinách skutečně nějaký jed, potom na nás neúčinkuje nebo nám nevadí...“
„Asthra myslí...“ řekl skromně Bruce.
„No, copak ji ještě napadlo?“
„Třeba se jedná o pomalu působící látku, která se shromažďuje. Akumuluje, třeba jako arzén. Víte, jak otrávili Napoleona?“
„Ovšem, podávali mu jed v malých dávkách... Myslíš, že by jed byl obsažen ve všem zdejším a my ho přijímáme od začátku?“
Bruce jenom pokrčil rameny.
Enkra uvažoval a pohyboval naprázdno čelistmi, jako by přežvykoval. Pak řekl: „Nařizuji: nachytat dostatečný počet zdejších myší a krys, ale živých! Předat Mozku, který provede důkladný průzkum a vytvoří funkční model Pokusného Hlodavce. Pak si je můžete dát k obědu, když vám chutnají... Toho Hlodavce budeme zkoušet krmit otráveným zrním, jak mu to bude svědčit... Dále nařizuji důkladnou pitvu každého zemřelého, našich i Akamiů. Veškeré hodnoty statisticky registrovat...“
„A co když jo?“ zeptal se Jackie.
„Ještě nic nevíme. Ale chápu, že je to velmi zvláštní a podivná okolnost, která nám prozatím unikala. Pokud skutečně souvisí se zdejšími ostatními katastrofami, potom...“
„Potom má někdo chuť zlikvidovat Akamie! Už se zbavili lidí v Onthoru, teď usilují zničit i Kam! Zřejmě ti zelení ze Sóyo!“
Enkra vyslechl poznámku bez komentáře. Jen klidně pokračoval ve svých myšlenkách: „Každý, kdo napadne nějakou zemi, má základní cíl. Lidé, kteří napadli Onthor, jej zničili a ponechali pustý a mrtvý. Kam přivedli na pokraj záhuby, ale také se zde nechtějí usazovat; nikdo by přece nechtěl, aby jeho pole byla zamořena jedem! A mám podezření, že až zjistíme situaci v Sóyo, nebude o mnoho lepší. Jen ostrovy zatím unikly, protože jsou příliš malé a nemají pro planetu význam...“
„Počkej... ty myslíš...?“
„Obávám se, že ten, kdo to vše podniká s takovou velkorysostí, se chce jednou provždy zbavit lidí. Ne jednoho národa, ale všech lidí. Chce, aby tato planeta zůstala pustá a bez života.“
„Takovou věc nemůže chtít žádný člověk!“
„Ano. To je pravda.“
„Co? Ty myslíš, že... bylo by možné, abychom stáli proti cizí civilizaci?“
„Jenom uvažuji nahlas. Nemyslím. Zatím nevím, co si mám myslet. Jen si představuju komandéra, který zničí Měsíc, aby ukázal lidem dole na zemi, co dokáže. Který pak vydá příkaz ke zničení všeho, co je na obrovském kontinentu pod ním. A směje se. Nezlobte se, ale já si ho neumím představit jako člověka...“
Dívali se jeden na druhého. Nechápali, nevěřili, děsili se.
„Zatím to nebudeme brát tak vážně,“ řekl Enkra, „Vlastně, třeba Kornoda bych si docela představit uměl. Nejdřív musíme porazit Sluhy a zjistit situaci. Potom budeme pokračovat v úvahách. Ne?“
Roger se podrbal za uchem a zvedl se.
„No jo! Tak půjdeme chytat šišany, no!“
Kamenný dům, kde by Asthra přespala, nalezli až za soumraku; princezna byla tak unavená, že zalezla do svého spacáku a usnula dřív, než si stihla prohlédnout okolí. Akamiové byli zřejmě fyzicky silnější než ona a dokázali vytrvaleji slézat po bláznivě pustých skaliskách. Aspoň toho dne odmítali přestat jít, dokud Arminy docela nevyčerpali.
Ale ráno, když vstala, rozhlédla se a srdce se jí sevřelo. Kamenný dům stál na pokraji široce se rozvírajícího údolí plného zelené trávy, smaragdově se lesknoucí rosou. Ten trávník začínal kousek od chaty a na trávníku se popásalo několik zvířat, ze všeho nejvíc připomínajících veliké lamy s koňskými hlavami. Na bocích ta zvířata byla pruhovaná a měla dlouhé svalnaté nohy, dávající tušit, že jsou dobří běžci. Samec měl dokonce vidlovitě zahnuté růžky. Když zvířata spatřila Asthru, obrátila k ní hlavy s moudrýma očima a sledovala ji, bez nepřátelství a strachu, jako dobrého přítele.
„Bože můj... to je krása!“ vydechla dívka.
Z mlhy se vynořil kluk. Byl velký asi jako ona, docela nahý, střapaté blonďaté vlasy mu visely až na ramena. Brodil se vysokou trávou a bosýma nohama setřásal kapičky rosy. Pohrával si s jakýmsi bičíkem a když si všiml Asthry, usmál se na ni. Pasáček s modrou pletí, jen flétna mu chyběla.
„To jsou krásná zvířata!“ řekla Asthra.
Zarazil se. Podrbal se na nose, pak si špinavou rukou rozcuchal vlasy. „Obyčejný... neposlouchají, toulají se! Měli se pást dole, jenže mi utekli. To dělá ta mlha...“
Došel k Asthře, prohlížel si ji, potom si na ni sáhnul. Zaujala ho její zvláštní barva. „Ty jsi z těch cizinců, viď?“
„Ano. Proč?“
„Jsi moc hezká... tak tmavé vlasy máš pořád?“
„Ovšem! U nás je to normální!“
Prohrábl jí strniště na hlavě a zasmál se. „Škoda, že ses dala ostříhat! Bylo by to moc pěkný, kdybys měla dlouhý a černý!“
Rozesmála se taky. „Víš, Oheň mě ostříhal!“
Řekl: „Nojo. Stejně...“
„Ta zvířata – na co jsou?“
„Koně? Na ježdění, ne?“
„Tohle jsou vaši koně? Už jsem slyšela, že něco takového máte, ale... takhle krásní?“
„Normálka, ne?“
„Mám doma taky chov koní! Mohla bych si zajezdit? Neboj, umím to s nima...“
„Nemají postroje... udržíš se?“
Asthra si jednoho vybrala, rozběhla se a vyskočila mu na hřbet. Každé dítě jejího národa musí umět jezdit nahé na neosedlaném koni, tím spíš princezna. Vykřikla, pleskla zvíře po krku a ono se skutečně dalo do pohybu! Pokusilo se sice bránit, ale na tak zkušenou jezdkyni jeho umění nestačilo, tak se rozběhlo a dalo se bez odporu řídit.
Pasáček taky nasedl; rozjel se a všechna zvířata se rozběhla za nimi. Asthra mu nechtěla ujet, tak ji zakrátko dohnal a jeli vedle sebe se stádečkem za zády. Slunce vystupovalo výš a výš a rozpouštělo mlhu, naplňující údolí.
Pak ucítili kouř a vzápětí spatřili stádo. Koně se popásali, ani se moc nestarali o lidi, projíždějící kolem nich. Pasáček vedl Asthru k ohníčku, kde postávalo a posedávalo pár lidí; zřejmě se tu vařila snídaně. Zvedli hlavy a Asthra je zaujala svým exotickým vzhledem.
„Dobré ráno!“ řekla jim a seskočila.
„Ano, bude pěkný den!“ rozhlédl se jeden po obloze.
„U nás se takhle zdravíme!“ vysvětlila.
„Přisedni k nám,“ pozval ji, „Dáme ti kaši, až se dovaří...“
Byli to chlapci a dívky, žádný nebyl docela dospělý. Podle pelechů, které měli, spali většinou po dvojicích a noc využili, jak se patřilo. A když vstali, ani jim nenapadlo se oblékat – jen se umyli rosou.
Asthra bez váhání přijala jejich pohoštění, což byla zvláštnost; vyhovět jí nebylo lehké, každé jídlo důkladně očichávala a prohlížela, až je nakonec stejně z nějakého důvodu odmítla. Jasně a jednou provždy pro ni bylo vyřízené veškeré maso, ale zkoumala a prověřovala i všecko ostatní. Kaši vařenou v kotlíku pasáčků koní přijala bez průzkumu, dokonce se ani netvářila, že prokazuje dárci nesmírnou laskavost.
„Ona je cizinka!“ vysvětloval pasáček, „Líbí se jí naše koně! Tak černé má vlasy vždycky a někdy i delší!“
„No jasně, když je cizinka!“ Největší kluk k ní přistoupil a ohmatával jí kůži. Nechala si to beze všeho líbit, ačkoliv jindy omatlávání hlavy moc nemilovala.
„Naši koně jsou jiní! Taky mám stádo... někdy vám je ukážu, až bude vhodný čas...“
„Přivedli jsme koně pro armádu. Půjdou do boje za naši zemi! Taky se chystáme...“
Opravdu se chystali. Měli luky a šípy, nože a sekery, děti důkladné praky. Ti mladší se chlubili, jakou šelmu tím zahnali a předváděli Asthře všelijaké kožešiny.
„Krona jste už zabili taky?“
„Krona? To ne! Kron je příliš veliký... ten by nás všechny roztrhal, kdyby přišel!“
„Je hodně kronů?“
„Málo. Ale v horách jsou, v noci vycházejí na lov. Tak radši udržujeme oheň, aby se báli. Ohně se přece jen trochu bojí...“
„Kron mi připadá krásný...“
„Je krásný!“ řekl svalnatý, ošlehaný kluk s velikými zjizvenými bicepsy, „Když jsem byl maličký, říkala mi babička: musíš jíst, hochu, potom i ty budeš veliký a silný jako kron!“
Asthra se zamyslela. Pak řekla: „Myslím, že jsem přišla na to, jak označovat bojovníky za svobodu a rozkvět země Kam. Líbilo by se vám jméno kronů?“
Ty děti se podívaly jedno na druhé; nazí, špinaví, rozcuchaní, s odřenýma nohama. Kronové? Pak se rozesmáli a Asthra se smála s nimi.
Yaggan rozdělil svoje mužstvo. Bylo jich už příliš mnoho, aby mohli operovat společně. Jens Kirkgaard, jmenovaný velitelem druhého pluku, napadl vojenskou posádku, v níž podle zpráv bylo šest bojových vznášedel, které Armini přiléhavě nazývali tanky. Dobyl je a kromě toho se k němu přidala spousta místních lidí, přátel kapitána Olafa.
Yaggan téže noci napadl další výcvikové středisko Ještěrů. Svedl prudkou bitvu, ve které z jeho lidí padl Weita zvaný Max, Mittaff zvaný Mike, Loki zvaný Luke a řada dalších, jejichž jména nebyla ani zaznamenána do kronik. Zvítězili a za jejich zády teď dohořívaly zříceniny střediska plného mrtvol instruktorů.
Když nastal úsvit, Yaggan nařídil zastavit a vyhnat kluky ze vznášedel. Lothar stál vedle něho, když předstoupil před řadu a řekl jim:
„Jsem Yaggan, velmistr lóže Koara. Zapamatujte si to jméno...“
Errata: