Bez cookies je omezený přístup! Bez COOKIEs je omezený přístup!
Dětské tornádo |
Charru s mimozemskými »provinilci« odlétli zuzlitou, pan Kolomazník se také rozloučil a odešel a rodina Květoňů zůstala v novém bytě o samotě. Teprve teď se mohli Jitka s Pepkem potěšit s rodiči, kdyby... kdyby tu neležel stín poslední návštěvy.
„Pepku, co jste to vlastně vyváděli?“ promluvil jako první otec Květoň. „Prý jste měnili lidi ve zvířata! Co vás to napadlo?“
„Ty jsi taky někoho proměňoval?“ zeptala se bratra Jitka.
„Já ne,“ ohradil se Pepek. „Já jsem tam byl pátý kolo u vozu. Vzali mě tam s sebou přece jako experta na pozemské poměry.“
„Jaký že ty jsi expert?“ ohrnula nos Jitka.
„Taky si myslím, že nic moc,“ usmál se na ni trochu trpce.
„Ale proč jste to dělali?“ měl závažnější otázku otec.
„Kluci... myslím tím Moze a Iena... tvrdili, že je správné pomoci nespravedlivě postiženým – tím myslel nás – ale důležité je také ztrestat zločince, aby spravedlnost nepřišla zkrátka. Proto šli na Zem trestat zlo. Mezi námi, já si to myslím také a jsem moc zvědavý, jak se k tomu postaví Sněm Evosinóanů.“
„O tom už vůbec nemůžeme spekulovat,“ mínil otec.
„Naopak, můžeme,“ opáčil Pepek. „Kdyby Sněm trval na tom, že to kluci neměli dělat, kdyby je za to chtěl nedejbóže ještě trestat, dostala by i na Evosinóo spravedlnost na frak – a to by rozhodně nebylo správné.“
„Nemůžeš přece soudit, co je a co není správné!“ pokárala ho matka. „A už vůbec ne mimozemšťany, kteří pro nás udělali a nejspíš ještě udělají tolik dobrého!“
„Udělali,“ souhlasil Pepek. „Ale co všechno by mohli udělat, kdyby trochu víc chtěli...“
„Co bys chtěl ještě víc?“ zamračil se na něho otec. „Přišli jsme kvůli tobě o další domov, sotva jsem se tam stačili trochu zařídit. To ti nestačí?“
„Dostali jste za něj nový, lepší,“ řekl Pepek.
„V čem lepší?“ zeptal se otec.
„Sem se exekutoři ani jiní darebáci nedostanou,“ řekl Pepek.
„No, máš sice pravdu, ale to je vlastně jediný rozdíl,“ řekl otec. „Elektřinu tu ale nemají a tady bude ještě složitější vydělat si na jídlo a jiné potřebné věci.“
„Navíc jsme všechny zásoby nechali ve sklípku,“ přisadila si taky máma.
„Nebyl by jistě problém je sem ještě přesunout,“ řekl Pepek. „Jenže tady není chladný sklípek ve stráni, že?“
„Nepotřebujeme sklípek ve stráni,“ řekl otec. „Kolomazník mi ukazoval zdejší sklepy. Byla tu přece hospoda a hospoda bez pořádných sklepů není hospoda. Jsou dole pod námi, jsou docela studené a ještě v nich jsou jakési sudy – ovšemže prázdné.“
„Ale teď důležitá otázka,“ zvážněl Pepek. „Dostali jste od Evosinóanů telepatii? Zaslechl jsem, že byste ji měli dostat, aby se s vámi mohli Kolomazníkovi domluvit na dálku. Máte ji?“
„Myslím, že ji máme oba,“ podíval se otec na matku. „Ale zapřísahali nás, ať to nikomu neprozradíme, kromě Kolomazníků a Jóžina. Říkali, že je to důležité.“
„To platilo – a platí – na Zemi, ne na Evosinóo,“ řekl Pepek. „Tady má telepatii každý, tady to není tajemství. Důležité to zase bude, až se dostanete na Zem. Navrhuji – pojďme se všichni spojit telepaticky, ať máme spojení pro případ nouze.“
Opravdu nebylo rozumné, aby tohle tajemství střežili před sebou, když je beztak všichni znali. Telepatické propojení mohlo nahradit mobily, které Květoňovi neměli. Nebude nic špatného na tom, když se telepaticky propojí celá rodina. Rodiče na to tedy po krátkém zaváhání přistoupili.
„A teď to nejdůležitější!“ prohlásil Pepek. „Napojte se oba na mě a zapamatujte si, jak to dělám.“
Počkal, až se na něho oba rodiče telepaticky napojí a pak pomalu požádal Vnelčoga o pořádnou porci hovězího s rajskou omáčkou a knedlíkem, i když do oběda bylo ještě daleko.
Když se před ním objevil talíř s vonící omáčkou, masem a kyprými knedlíky, odtrhl se od rodičů a obrátil se k nim hlasitou češtinou.
„Teď si to vyzkoušejte vy dva,“ řekl tónem, který nestrpěl odpor. „Ale ty, tati, si řekni o svíčkovou, máš ji přece rád, a ty, mami, si řekni o co chceš, třeba o bramboráky, ať víme, jestli vás Vnelčog poslechne. Doufám, že ano.“
„Ale Pepku, říkali nám přece, že to nesmíme šířit mezi lidi na Zemi!“ připomněla Jitka opatrně bratrovi.
„Vím,“ přikývl. „Ale tady nejsme na Zemi a taky dobře víš, říkali »kromě výjimečných případů«. A tohle je přece dostatečně výjimečný případ, nebo ne?“
„No, možná je,“ ustoupila.
Pepek počkal, až jak dopadnou rodiče. Ulehčeně si oddychl, když se před jeho otcem objevil velký talíř vábně vonící svíčkové na smetaně s knedlíkem a před matkou místo Pepkem navržených bramboráků talíř uzeného s moravským červeným zelím a dvojím druhem knedlíků na znamení, že je Vnelčog uznal za oprávněné.
„Tak milí rodičové,“ oslovil je. „Dnešní oběd je sice trochu předčasný, zato je významný současným vyřešením tří důležitých otázek – zásob, sklípku a vaším dalším zaměstnáním. Nebudete zde shánět všelijaké pochybené brigády, nebudete se handrkovat o pár korun. Doporučím vám nabídnout se na stálou výpomoc ke Kolomazníkům v jejich Modré farmě. Ne že by to bylo tak nutné, jídlo i ubytování máte od Evosinóanů, ale nebude vadit, když si přivyděláte – třeba na modré mléko, vejce a chleba. Nebylo by asi dobré, kdybyste jen seděli na Staré Rychtě a nic nedělali. Jednak nebudete nápadní a za druhé, získáte nejčerstvější zprávy z naší staré dobré Země. Souhlasíte?“
Bylo to sice váhavé přikývnutí, nicméně i váhavý souhlas se počítá jako souhlas.
„A teď bych měl na vás prosbu,“ změkl Pepkovi hlas. „Chci se podívat na Zem a o něčem si popovídat s nejvyšší vědmou rodiny Kolomazníků. Myslím tím Lenku, neboť má z celé rodiny nejvyšší vzdělání zdejšího typu, i když to nedokončila.“
„A o čem si s ní chceš povídat?“ starala se matka.
„Nech to na mně, mami,“ obrátil Pepek oči vzhůru. „Těžko tomu porozumíš. Teď jsem vás dva naučil používat Vnelčoga, ale je to, jak říkal Charru – používáte to, ale nerozumíte tomu a víc se těžko dozvíte. Akorát... Jituš, uměla bys jim zapsat mulpe? Aby se mohli resetovat, kdyby...“
„To se ví, že to umím,“ holedbala se Jitka.
„Aspoň tu jednodušší variantu,“ požadoval Pepek. „Bude to jen pro případ nejvyšší nouze.“
„Jistě,“ přikývla Jitka.
„A já opakuji prosbu,“ obrátil se Pepek na rodiče. „Smím si odskočit na Zem za Lenkou?“
„No tak jdi,“ ustoupila matka.
„Díky!“ zajásal Pepek.
Pepek prošel branou do dvora u Kolomazníků. Nesháněl se však po Lence, jak naznačoval doma. Ještě na dvorku se proměnil v sokola stěhovavého, rozmáchl se křídly a vzletěl vysoko nad statek a dál směrem k Praze.
Neletěl však daleko, jen mimo dohled ze vsi. Tam přistál na mezi v polích, změnil se v člověka a potom se odhodlaně přihlásil k Salvaguardii. Věděl, že to nemá povolené a že nejspíš na svou hlavu přivolá trest, ale nemohl si pomoci.
Pod Salvaguardií se opět změnil v sokola, vznesl se a bez kroužení ve stoupavém letu mířil k Praze. Za dne nemohl použít kaloně, byl by příliš nápadný. Sokol není v Čechách tolik vzácný, aby budil rozruch.
Nepotřeboval zjišťovat, kde se nachází jeho cíl. Věděl to už z tátových spisů. Tam byly adresy, které v něm vyvolávaly hněv.
A protože ještě nebylo poledne, zamířil za svým cílem do jeho vlastní kanceláře.
Exekutorská kancelář není osamocená místnost umístěná mezi mnoha jinými. Exekutoři mají celou bandu spolupachatelů, bez pomocníků by těžko dokázali spáchat tolik zla. Sokol musel přistát stranou, daleko od hlučícího davu, změnil se v kočku a v této podobě se vplížil do budovy. Teď hodně záleželo na tom, zda do budovy kočky vpouštějí nebo je vyhánějí, ale kočka-Pepek se to rozhodl riskovat.
Začal pátrání v přízemí, ale tam svého protivníka nenašel. Vyběhl tedy po schodech do patra a tam konečně objevil tu prokletou kancelář s vizitkou na dveřích se jménem, které hledal.
Ty dveře měly však jednu podstatnou vadu. Neměly kliku, ale kouli, aby nešly otevřít bez dovolení majitele kanceláře. Pepek se rozhlédl a spatřil malou kameru. I kdyby na ně zaťukal nebo zazvonil, exekutor mu neotevře. Uvidí malého kluka a bude mu to jasné. Zvlášť kdyby pozoroval i jeho přeměnu z kočky v člověka. Nevadí, nešlo to dveřmi, půjde to oknem, pomyslel si Pepek. S kočičím klidem se obrátil, vyšel z budovy, aby se podíval na to zpropadené okno zvenčí, ale zajásal, když spatřil vysokou jabloň, jejíž větve se v těch místech téměř opíraly o budovu. Vylézt tudy až k oknu bude pro kočku maličkost. Byl sice nezkušenou kočkou, ale šplhat po kmeni stromu nebylo tak těžké pro tvora, kterého udrží i drápky zaťaté do kůry. Krátce poté už si oknem prohlížel exekutorskou kancelář. Ani se nepokoušel skrývat – kočka za oknem není nic nápadného. Pan exekutor se uvnitř blahobytně rozvaloval v křesle a telefonoval. Kočky si pochopitelně nevšiml. Jenže když si Pepek zblízka prohlídl okna, musel se i jako kočka zamračit. Pochopil, že jeho šance nejsou velké. Plastová okna jsou pečlivě zavřená, při pohledu zblízka rozpoznal trojité tvrzené sklo. To neprokopne silou ani kdyby byl anakondou. Vrátil se radši na větev stromu. Sousední okno bude totéž, navíc je nejbližší větev příliš daleko. Ta kancelář je jako pevnost. Přinejmenším pro kočky. Jenže pak mu padla do očí čtvercová plastiková mřížka nad a mezi okny. Větrání? Tudy by to snad šlo, pokud se mu podaří plastikovou mříž vytrhnout. Pro kočku je to nadlidský – vlastně nadkočičí – úkol, ale taková anakonda... Nu což, zkusit to může. Vylezl o několik větví výš a tam se změnil v kapitálního patnáctimetrového hada. Naštěstí byl skoro u kmene, větev by ho neunesla. Bude se muset pečlivě nadlehčovat, ale půjde to. S hlavou až u mřížky ještě rozvažoval. Prorazit nebo se ji pokusit vytrhnout? Anakonda má zuby, ale nic moc. Na přidržení kořisti jí stačí – tak směle do toho! Aspoň to zkusit! Zachytil mřížku a trhl. Mřížka byla jen z měkkého plastiku, měl ji rázem v hubě a rychle ji vyplivl dolů. Ani nedělala velký rámus při dopadu. Co je ale za ní? Široká plastová trubka, průměr tak velký, že se jím protlačí, ale co je to za divnou věc na druhé straně? Dvě obdélníkové mřížky – horní a dolní – a mezi nimi pás plastiku... klimatizace? Zkusil do toho hlavou zatlačit, ale drželo to na stěně víc než venkovní mřížka. Ale co – nešlo to silou, půjde to větší silou. Vycouvl ven, rozmáchl se a udeřil do překážky hlavou. Překážka povolila, teď už viděl, že je to jakýsi aparát na úpravu vzduchu, vyvalil ho ze stěny, jenže aparát nedopadl na podlahu, ale na dírkovaný plech, zavěšený pod stropem. Závěsy byly dost silné, aby unesly lehký aparát, ale anakonda-Pepek skrz dírky viděl, jak chlap pod ním poděšeně vyskočil. Zvuky nad falešným stropem spolu se sprškou cihlového prachu, která propadla dírkami v plechu, se mu nelíbily – a právem! V prvním okamžiku ve tmě nad stropními panely nic určitého neviděl, ale to trvalo jen okamžik. Závěsy podhledu byly dost silné, aby unesly lehký aparát, ale půltunového hada už ne. Nevydržely, když se anakonda-Pepek protáhl větracím otvorem. Obrovský had přistál spolu se spoustou prachu, cihlové drtě a s pěti utrženými čtverci dírkovaného plechu zčásti na podlahu, ale dostatečnou částí i na pracovní stůl pana exekutora, smetl na zem obrazovku jeho počítače i s balíky lejster a než se exekutor vzpamatoval, měl kolem hrudi ovinuté čtyři příšerně těžké závity tlustého hadího těla. „Dobrý lov!“ zasyčela nestvůra. Samozřejmě by volal o pomoc, ale nemohl se nadechnout. Jeho vždy tak pečlivě uklizená pracovna byla najednou plná prachu, cihlové drtě, rozházených lejster, ale nejhorší na tom bylo to kruté sevření obrovskými modrozelenými šupinami, které mu znemožňovaly nádech. „Pomóc, lidi, kde jste kdo?“ sípěl. „Máte smůlu,“ zasyčel had. „Řvát vás nenechám. Jenom si pěkně potichu popovídáme. Dveře jsou zevnitř vypolstrované, ani by jimi křik na chodbu neprošel. A zvenčí nemají kliku, nikdo se sem nedostane. Skvělé prostředí pro citlivý soukromý rozhovor.“ „Chceš mě sežrat, bestie?“ zasípěl exekutor. „Ani ne,“ syčel had. „Ne že by to nešlo, v přírodě mí bratři občas spořádají nějakého neopatrného peóna, ale já bych nesnesl mít v břiše něco tak odporného a hnusného jako vás.“ „Tak co mi tedy chceš?“ zeptal se exekutor. „Jak říkám, popovídáme si,“ odvětil had. „Já ale protestuji!“ vzpamatoval se chlap trochu. Dosud byl zvyklý mluvit se všemi arogantně s vědomím vlastní převahy, teď se sice necítil pánem situace, nicméně železná košile zvyku ho neopustila. Nejraději by tomu odpornému plazovi zhurta přikázal, aby ho ihned uvolnil, protože se dopouští protiprávního násilí na veřejném činiteli, ale na tak strohý příkaz si přece jen netroufal, natolik si byl vědom, že tady tahá za kratší provaz. „Protestovat můžete,“ přijal to had. „Nejlépe na nádraží. Už tam sice lampárny zrušili, ale jistě tam ještě někoho najdete, kdo si vás ochotně vyslechne. Na mě ale protesty nezkoušejte. Já jsem proti vám neskonale silnější.“ „V tom případě budu mlčet!“ rozhodl se chlap. „Mlčet budete, až vás stisknu tak, že budou kosti praskat,“ řekl had. „To už nedokážete ani kňučet. Ale mně vůbec nevadí, když budu mluvit jen já. Já se docela rád poslouchám a vy mi do řeči skákat nebudete, o to se také docela rád postarám. Začnu tedy mluvit a vám občas ponechám trochu volnosti na odpověď. Je mi jedno, jestli těch krátkých možností využijete nebo ne. Možnost hájit se vám ale neupřu. I když bych nemusel, vy jste také nedával svým obětem žádné příležitosti k obraně.“ „Jak to můžeš tvrdit, bestie?“ „Já jsem vás při tom viděl, pane doktore, byl jsem v té době člověkem,“ ujistil ho had. „Vás nezastavil pláč mé mladší sestry, když jste jí rval z rukou její oblíbenou panenku. Pak jste ji nejspíš s ostatními hračkami vydražil za pár šupů jako »pytel dětských hraček, vyvolávací cena deset korun« a peníze jste si nechal jako »spravedlivou odměnu« za vaši hnusnou, špinavou »práci«...“ „Na to jsem měl ale zákonný nárok!“ protestoval. „Neměl!“ odsekl prudce had. „Nenechal jste nám k životu ani zákonné životní minimum. Ale nebudeme se bavit o penězích, těmi se třeba udavte, štěstí vám rozhodně nepřinesou. Budeme se bavit o spravedlnosti. Ne v tom smyslu, jak čekáte – jestli to bylo či nebylo podle práva a dnes platných zákonů. Sám dobře víte, že jste zacházel dál než vám ty prašivé zákony dovolovaly. Spoléhal jste se, že si proti vám nikdo nic netroufne a kde není žalobce, není ani soudce. Já jdu taky dál, jenže na druhou stranu. Trvám na tom, že jste byl nemravnější než ty už tak dost nemravné zákony. Takže jsem současně žalobcem i soudcem a ty vaše nezákonnosti a hlavně nespravedlnosti spravedlivě ohodnotím.“ „Na to nemáte právo!“ pokusil se vykřiknout, ale vzhledem k těm několika závitům hadího těla kolem hrudi z něho vyšlo jen těžko slyšitelné zasípění. „Já ani netvrdím, že bych měl na něco právo,“ řekl had. „Ve smyslu zdejších zákonů máte právo na své straně vy.“ „Tak už mě pusťte a vypadněte!“ začal opět tím velitelským tónem, na jaký byl zvyklý. „Pustím vás a vypadnu,“ slíbil had. „Ale mezi ty dva body vsunu pár dalších, které se vám už líbit nebudou. Víte, já musím dodržet dvě zásady. První požaduje »Zneškodnit, ale nezabíjet!«, druhá »Nezabíjet, ale zneškodnit!« Kdybych vás směl zabít, bylo by to rychlé a nezdržoval bych se řečičkami. Ty mají význam jen když si je budete až do smrti pamatovat. Rozumíte? Nesmím vás zabít, ale neutěšujte se, udělám vám ze zbytku života peklo plně srovnatelné s tím, co jste dělal svým obětem. Ne podle paragrafů, ale podle spravedlnosti, to má větší váhu. Nu což, začneme!“ Znenadání se rozmotal, ale současně odmrštil doktora práv Gabriela Jarce na koberec doprostřed místnosti, kde se rozplácl jako žába po dlouhém skoku. Exekutor se chtěl zvednout, ale na záda mu náhle dopadlo pět set čtyřicet kilogramů tuhého hadího těla a připláclo ho ke koberci ještě pevněji. Pak následovaly čtyři tupé rány, každá doprovázená velmi bolestivým výkřikem týraného muže. První dvě vedla hadí hlava soustředěnými údery na předloktí obou široce roztažených rukou. Na koberci tlumícím zvuky se projevily jako tupé rány, ale Pepek vycítil, jak při každé ráně aspoň nadvakrát křuply postižené kosti. Další dvě rány vedl anakonda-Pepek proti nohám. Podobalo se to, jako kdyby obě nohy právníka přejelo terénní auto. Půl tuny hadího těla je sice méně než váha průměrného SUV, jenže tady byl úder vedený z výšky několika decimetrů a dynamické účinky nárazu byly větší než pouhá statická váha. Z obou kotníků zbyla změť polámaných kůstek. Geniální ortopéd by mohl doufat, že ji rozplete a dá do původního stavu, jenže větší pravděpodobnost měla vyhlídka na invalidní vozíček. Luxusní, elektrický a vybavený úměrně bohatství majitele. Ale málo platné, když – doživotní. „Než odejdu, malé připomenutí,“ zasyčel had přímo do uší bolestí pološíleného muže. „Zavolejte si záchranku, již odcházím. Ale jestli vás do roka a do dne uvidím na seznamu exekutorů, najdu si vás a tentokrát to nebude jen pár zlomených kůstek! Pak teprve budete litovat, že vás nesmím na místě zabít!“ Nečekal na odpověď. Exekutor nebyl ve stavu, aby mu ji mohl dát, ostatně předtím vyjádřil úmysl neodpovídat. Anakonda-Pepek se hbitě doplazil k oknu, hadí tlamou vzal za kliku, bez problémů si otevřel a vyšvihl se do koruny stromu. Teprve teď můžeme říci, že je ta mise ukončená, pomyslel si, když v podobě sokola mířil zpátky. Domů – do Evosinóo...
|
28.11.2021 12:33