Bez cookies je omezený přístup! Bez COOKIEs je omezený přístup!

Skok na slovník Skok na diskusi Zvýraznění změn Zvýraznění uvozovek

Záchranná mise

Zpět Obsah Dále

Možnost zásahu Země velkým nebeským tělesem byla na Zemi probírána dávno a docela často. Vždy se však jednalo pouze o hypotetickou možnost, teď však nastal okamžik pravdy. K Zemi se blížilo dostatečně masivní těleso, aby mohlo způsobit velkou katastrofu, navíc pocházející z hlubokého vesmíru mimo Sluneční soustavu, takže jeho rychlost byla zjevně vyšší než u těles, která do Sluneční soustavy patří. A tomu by s jistotou odpovídal vyšší účinek v místě dopadu, i když v tomto případě by na tom nejspíš nezáleželo, Apokalypsa by při hmotnosti kosmické střely nastala i při nižší rychlosti srážky.

Kdykoliv se něco takového odehrálo v Hollywoodu, byla samozřejmě po ruce nepřekonatelná americká kosmická technika, schopná v rekordně krátké době vyslat proti nebezpečí výpravu, vyzbrojenou atomovou náloží, schopnou přibližující se asteroid zničit. V horším případě ho aspoň dokázala rozervat na několik menších kusů, které sice ve filmu také napáchaly obrovské škody, nicméně většina lidstva to přežila.

Okamžik pravdy však ukázal, že takový děj je jen zbožné přání hollywoodských režisérů.

Dostatek atomových střel mělo více států, jenže jim zoufale chyběl nosič, který by je dopravil vstříc blížící se zkáze. Spojené státy neměly v záloze žádný raketoplán, schopný takové mise. Rusové pochopitelně také ne, neboť ti svůj program raketoplánu odpískali hned po prvním letu jejich »Buranu«, ještě bez posádky. Příprava raketoplánů, vytažených z muzea, by trvala v nejlepším případě rok. Nešlo by přece o vzlet na oběžnou dráhu, ale o cestu do vzdálenějšího kosmu a na to nebyly raketoplány projektované. A na přípravu úplně nových projektů nebyl prostě čas.

Nečekané nebezpečí lidstvo zkrátka zaskočilo.

O lidstvu, tvořeném Homo Sapiens je naštěstí známé, že v nouzi umí zmobilizovat všechny síly. Rusové v šibeničně krátké lhůtě postavili novou nosnou raketu, zkombinovanou ze všeho, co měli k dispozici. Měla do kosmu vynést nukleární hlavici, která by zamířila přímo do cesty kometě. Rusové počítali s tím, že se buď strefí do středu komety a pak ji atomový výbuch roztrhne na dva nebo i více kusů, z nichž některé, nejraději většinu, odhodí stranou, aby Zemi minuly. I kdyby zasáhli okraj komety, v tom případě atomový výbuch zapůsobí do strany jako raketový motor a odkloní z dráhy celou kometu.

Podobnou sondu chystali i Američané. Vzhledem k příliš krátkému termínu nebyl čas na vzájemnou spolupráci, obě strany však vedla stejná myšlenka. Mají poslední možnost ukázat světu, kdo je zachránce, ovšem jen za předpokladu, že budou úspěšní. Neúspěch těžko někdo zhodnotí a rozhodně ne výsměchem, byl by to smích na vlastním pohřbu. A úspěch by nejenže museli chtě nechtě na dlouhou dobu ocenit i nepřátelé. Tady šlo o život všem a pud sebezáchovy převýšil i jinak přirozenou samolibost.

Pozoruhodné bylo, jak obě strany v honbě za tímtéž cílem dospěly nezávisle na sobě k podobnému řešení. Nukleární výbuch nad povrchem nebo na povrchu komety by neměl téměř žádný vliv. Oběma tudíž vyšlo, že musí použít speciální protibunkrovou hlavici, umožňující prorazit co nejhlouběji pod povrch. Ve filmu z Hollywoodu přistáli na kometě machři s vrtnou soupravou, tou vyvrtali šachtu a do ní spustili atomovou nálož. Ve skutečnosti to ani nemůže být tak snadné. Doletět co nejdál od Země, otočit se a srovnat rychlost s kometou současné raketoplány nezvládnou. A přistát ve vstřícné rychlosti vyjádřené v kilometrech za vteřinu? To by z raketoplánu i z posádky nezbyla ani slisovaná placka. Kinetická energie, která se při těchto rychlostech změní v teplo, vypaří trosky raketoplánu se vším všudy. Na druhé straně může tato vstřícná rychlost pomoci zarazit onu protibunkrovou hlavici co nejhlouběji do tělesa komety – a pak ať se děle cokoliv, vyřeší to plutonium.

Na obou stranách oceánů nastalo přímo zimničné spěchání, už aby byly střely na cestě. Velkou roli bude hrát i vzdálenost od Země. V ideálním případě by výbuch trosky komety rozhodil tak, aby Zemi obletěly. Výbuch až na poslední chvíli by už byl zřejmě zbytečný, neboť všechny trosky by tak jako tak dopadly na Zem.

Ještě před startem obou střel, americké i ruské, přišla jedna pozitivnější zpráva. Ukázalo se, že v době, kdy má dojít ke srážce komety se Zemí, získá Země nepříliš velký, zato neprůstřelný štít. Do cesty kometě se totiž postaví na své pravidelné pouti Měsíc. Kometa by pak dopadla na jeho odvrácenou stranu a Země by se to nedotklo, i kdyby v místě dopadu způsobila jakoukoliv paseku. Problém byl v tom, že Měsíc je proti Zemi příliš malý a dokáže zaštítit jen malou část povrchu Země. Samozřejmě by to stačilo, kdyby se kometa do něho trefila. Jenže pravděpodobnost zásahu Měsíce je mnohem menší než pravděpodobnost, že kometa trefí nezakrytou část Země.

Nicméně naděje v tom byla. I když Měsíc je jako štít velice nemotorný, byl by svou hmotou dostatečně spolehlivý.

Situace však byla i tak velice napjatá. Kostely i mešity byly přeplněné, na mnoha místech vypukly náboženské bouře. Hlavně imámové v mešitách dštili oheň a síru na nevěřící, kteří vyvolali hněv Alláhův. Věřící se pak na mnoha místech chopili nožů, aby co nejvíc nevěřících zbavili hlav a zalíbili se tak Alláhovi. Papež ve svém kázání, přenášeném do celého světa, vyzýval křesťany, aby před nadcházejícím Armagedonem hromadně odpustili svým nepřátelům, aby nepředstoupili před Hospodina zatížení hříchem nenávisti. Skuteční křesťané nepřátelům odpouštěli a nechávali si v muslimských zemích řezat hlavy s modlitbou na rtech za tyto vrahy. Jiní však prchali, pokud ještě měli kam.

Snad jediné místo, kde probíhaly všechny práce normálně bez ohledu na nebezpečí, hrozící světu, byla urychlená výstavba ropovodu v Tunisu, financovaná za vidinou pohádkových zisků konsorciem amerických firem.

Nejbohatší šéfové žijí svým byznysem i na smrtelném loži.

Největší úspěch zaznamenala firma Apple dalekohledným příslušenstvím svých telefonů. Z mnoha střech mířily do noční oblohy tyto nástavce, přenášející obraz na obrazovky domácích personálních computerů, i když zlověstné světélko Davidsonovy komety bylo na noční obloze vidět už i pouhým okem.

Svět žil dál... i když v šoku...

 


Zpět Obsah Dále
Errata:

14.08.2021 09:32