Vítej, návštěvníku!

Skok na slovník Skok na diskusi Zvýraznění změn Zvýraznění uvozovek

Mlha

Zpět Obsah

Půl druhého roku po své návštěvě u císaře jsem sestrojil svou první kosmickou výzkumnou laboratoř.

Nepoužil jsem sériovou stratopevnost. Bylo by to určitě rychlejší, ale z výpočtů vyplývalo, že energie potřebná pro práci konvertoru strašně rychle stoupá s rozměry. Mohlo by se stát, že pro celou stratopevnost nebudu mít dost energie. Nedalo mi ale velkou práci postavit si menší letadlo. Motory, ovládání, čistička vzduchu, všechno bylo zhruba stejné jako u stratopevností, stačilo mi sáhnout do skladů. Šlo pouze o základní konstrukci a jak to všechno vestavět do mnohem menšího prostoru než dosud.

Srdcem letounu tentokrát nebyla řídící kabina, odsunul jsem ji stranou. V geometrickém středu kulové kosmické lodi bylo něco, co se dosud v žádné stratopevnosti nenacházelo. Zbrusu nový tajný stroj – konvertor igidhig.

První – a dalo by se říci historický start mého letounu se uskutečnil letní noci sto šedesátého druhého dne druhého čtvrtroku osmého roku vlády císaře Šimara Velikého. Neveliký letoun vyletěl z obrovského hangáru, provázen starostlivými pohledy starého, věrného komorníka Poyera a dvou strážných, Aarka Moganara a Futoi Tuariho.

Sledoval jsem ty tři jen na obrazovkách v řídící kabině. Nemohl jsem jim osobně zamávat z bombometného stanoviště, už proto, že v letounu žádné nebylo. Nejen protože jsem úzkostlivě šetřil místem. Bylo tu několik kabin s přístroji, nevelká kuchyňka, stísněná zásobárna, ale žádná tato kabinka neměla vlastní okno, kterým by bylo vidět ven – a naopak.

Zkušenosti z několika mála letů nad hranicemi atmosféry hovořily o tom, že okny proniká jas slunce tak velkou silou, že se na kůži tvoří puchýře. K řízení i těch velkých stratopevností by přitom stačily obrazovky. Zejména ty nové, dodávané na zvláštní objednávku z továrny v Afitiorii, které zobrazovaly okolí v jasnějších barvách než starší typy.

Proto jsem teď viděl jediné tři svědky tohoto zkušebního letu, ale zamávat jsem jim nemohl.

Letoun rychle vystoupal nad stratosféru. Konečně ukázaly vnější manometry čisté vakuum a letoun se zdánlivě zastavil nad obrovskou mísou našeho světa. Nebyl jsem v takové výšce poprvé, ale poprvé jsem byl docela sám tak vysoko v tak malém letounu. Nechtěl jsem podnikat tyto lety se svědky. Tak to bylo vždy v tradicích našeho rodu, rodu Ligaidů. Nadechl jsem se, pak jsem vypnul hlavní motory – a překlopil páčku konvertoru.

Nevěděl jsem, že mě ten bezděčný, čistě reflexívní pohyb před vlastním zapnutím konvertoru nejspíš zachránil. Kdybych nechal motory pracovat, stálo by mě to život...

V první chvíli jsem se až ulekl. Všechny obrazovky totiž naráz vzplály jasným světlem. Nebyla to sluneční záře, jaká předtím svítila pouze z jedné strany. Tato záře obklopovala letoun kolem dokola. Nebyla silná, jako ostrý sluneční žár, nijak nezeslabovaný atmosférou. Měla však barvu, jakou bych nikdy neočekával. Jasnou svítící zeleň, vycházející z tisíců proužků dýmu, či snad mlhy, obklopující letoun kolem dokola, ze všech stran. Na jedné straně – dole pod letounem – v té mlze jasně svítilo nevelké oranžové světélko. Vzhled toho neznámého para-vesmíru mě udivil, překvapil a určitě by se dalo říci – dokonale vyvedl z míry.

Jemně jsem se dotkl spínačů motorů. Oranžové světélko se poslušně pohnulo a začalo pomalu zapadat do zelené mlhy. Pak jsem se polekal a opět tak pomalu jsem pohnul řízením, abych se vrátil blíž. Světélko se opět začalo přibližovat, ale jen jsem se mu přiblížil na dosah, náhle zmizelo a současně se objevilo na opačné straně letounu. Nechtěl jsem se od něho vzdálit, připadalo mi jako jediný pevný bod v zelenavé kaši kolem. Jen jsem s jakýmsi uspokojením konstatoval, že motory typu girrig účinkují i v tomto vesmíru. To bylo v té chvíli ze všeho nejdůležitější.

Zkontroloval jsem obrazovky, zda s nimi něco není, snad nemají všechny poruchu, ale vypadaly v naprostém pořádku.

Trochu mě ale polil chlad.

Byl jsem prvním z lidí, kdo se ocitl v prostředí onoho hypotetického paralelního vesmíru. Ale ten mi ihned na úvod jasně ukázal, že to s ním nebudu mít jednoduché.

V paralelním vesmíru nebylo vidět slunce, hvězdy, ba ani planety. Jen zelená mlha a v ní osamocené oranžové světélko, kterému jsem v duchu okamžitě dal jméno si-jid, což znamená majáček, neboť mi jako maják na moři stále ukazoval jediné pevné místo v tomto zrádném vesmíru.

Náhle jsem v záchvatu nepříjemného tušení stiskl páčku, kterou jsem prve zapínal konvertor.

Zelená mlha okamžitě zmizela. Téměř všechny obrazovky naráz zčernaly a pokryly se hvězdami, uspořádanými do dobře známých obrazců. Na bočních obrazovkách se opět objevilo oslnivě zářící slunce, ačkoliv jejich clony pohotově stáhly jas co nejvíc.

Při bezděčném pohledu na spodní obrazovky se však ve mně málem zastavilo srdce.

Před okamžikem byla pod letadlem obrovská mísa, planeta Aigura, domov můj i všech ostatních lidí.

Teď spodní obrazovky ukazovaly hvězdy dalšího souhvězdí, ale na žádné z obrazovek jsem neviděl rodnou Aiguru.

Můj domov – se vším všudy – zmizel...

Na okamžik se mi srdce sevřelo hrůzou.

Co se to stalo? Což mohl celý svět tak najednou zmizet? Propadl jsem panice, ale ihned jsem si poručil vzpamatovat se. Ne, Aigura rozhodně nezmizela, musela zůstat na místě, vyměřené prastarými nebeskými zákony. Zato se mnou se cosi nepříjemného stalo. Nemohl jsem se přece za tak krátkou chvíli natolik od domova vzdálit, to bylo nemyslitelné!

Všechny kamery měly přepínatelné objektivy. Mohl jsem z každé z nich jediným pohybem udělat dalekohled. A také jsem to udělal. Pak jsem uvedl letoun do pomalého otáčení, abych si mohl dalekohledy obrazovek prohlédnout okolí.

Netrvalo to naštěstí dlouho a dříve než bych mohl propadnout panice podruhé, podařilo se mi zachytit bílý terčík, vlastně jen o něco jasnější hvězdičku, nacházející se v místech, kde na mapě hvězdné oblohy žádná hvězda neměla co dělat.

Nebylo pochyb. Byla to – Aigura.

Až na to, že jsem se jí během několika okamžiků vzdálil mnohem víc, než kdokoliv z lidí. Ta malá hvězdička byla mimo dosah jakéhokoli letadla, jakékoli stratopevnosti. Byl jsem od ní tak daleko, jako dosud nikdo z lidí.

Byl jsem teď vlastně – samostatnou družicí slunce.


Jakmile jsem si tohle uvědomil, začal jsem opět chladně rozvažovat. Oběžná dráha každého tělesa obíhajícího kolem centra, v tomto případě slunce, je povětšinou určována jeho okamžitou rychlostí. Jakou má ale rychlost letadlo, ve kterém sedím? To byla v této chvíli neznámá, která všechny další výpočty a úvahy podmiňovala. Musel jsem to zjistit co nejdříve, abych mohl letoun správně nasměrovat. Vzdálenost by sama o sobě neměla být znepokojující. Ano, byl jsem daleko od Aigury, ale v podstatě na dohled od ní, seděl jsem v bezpečném letadle s nabitými akumulátory, zásob jsem měl prozatím také dost. Neudělám-li další chybu, musím se dostat v pořádku domů.

Na okamžik mi hlavou probleskla svůdná myšlenka využít k návratu konvertor para-prostoru, ale okamžitě jsem ji zapudil. Kdoví, kam bych se dostal – a jak jsem si všiml, energie spolknutá pouhým zapnutím konvertoru byla obrovská – další udržování letadla v para-prostoru už bylo jen zlomkem porce, nutné pro konverzi. Teď ještě jsem mohl doufat, že se vrátím, ale kdybych vyčerpal akumulátory více, mohlo by se mi stát, že pro úspěšný návrat nebudu mít energii – a toho jsem se musel vyvarovat. Navigační úloha „návrat na Aiguru“ byla v této chvíli nejdůležitější a zdálo se, že snad bude proveditelná, nesměl jsem ji ale promarnit dalšími experimenty. Na ty bude dost času, až se vrátím – pokud se vrátím.

Zapnul jsem motory na střední tah směrem k hvězdičce na čelní obrazovce. Pak teprve jsem vytáhl sešit a začal jsem na volný list papíru sepisovat rovnice popisující pohyb těles ve vesmíru.

Nad těmito rovnicemi jsem strávil několik hodin. Motory po celou tu dobu táhly letoun směrem k Aiguře, ale na její poloze se to zatím nijak neprojevovalo.

Nicméně se mi podařilo podle hvězdného atlasu, prozíravě se nacházejícího na palubě, určit nejen svou polohu vzhledem ke slunci i k Aiguře, ale porovnávání úhlů stálých hvězd mě dovedlo k prvnímu odhadu rychlosti.

Získané hodnoty byly víc než uspokojivé. Pravděpodobnost dostižení ubíhající planety byla vysoká, měl jsem tudíž opět naději, že ten ztřeštěný výlet přežiji.

Vypnul jsem motory a odpoutal se od velitelského křesla, abych si připravil něco k snědku. Kdybych ponechal motory zapnuté, urychlovaly by letoun dál, ale nebyl jsem si jistý, že svým pohybem po letadle neporuším jeho těžiště. Na další list papíru jsem si proto okamžitě napsal, čím musím letoun před příštími experimenty zlepšit.

Na prvním místě byly pořádné gyroskopické stabilizátory, spojené s ovládáním motorů, které by dovolovaly nechat jim směr letu na starosti.

Na druhém místě to byl nějaký další zdroj energie.

Na horní části letadla byl nevelký panel slunečních článků, schopných dobíjet akumulátory. Za plného slunečního světla, zejména ve stratosféře, kde nejsou mraky zeslabující sluneční svit a kde slunce stále pálí, dodávaly články dostatek elektrické energie, aby se letoun mohl nad jediným bodem planety nehybně vznášet po celé dlouhé týdny. Nehybné vznášení však nebylo energeticky obzvlášť náročné. Dohánět planetu bylo horší a energie v akumulátorech očividně slábla, ačkoliv se sluneční články činily seč mohly. Proto jsem se rozhodl, že je posílím. Slunce musí letounu dodávat mnohem více síly než dosud.

Další nápady potom přicházely během dalších hodin, jeden za druhým. Každý představoval další neocenitelnou zkušenost. Ačkoliv tento let málem začal katastrofou, pokračoval přímo vědeckými žněmi.

(Nedokončeno...)


 

Konec

Zpět Obsah

© 1999-torzo Václav Semerád, Praha

Slovník

agisar = Bardžanský biologický pomocník, používaný nejčastěji k°léčení.

Agríši = hmyzí barbarská civilizace, sousedící s GSMB.

Aigura = svět, který se jako jediný připojil ke GSMB vlastními hvězdnými loděmi.

b-palivo = Bardžanské bio-palivo, zvané též bevufe, podobné naftě a°vyráběné bakteriemi z°odpadů.

baporg = Bardžanský antigravitační motor, vytvářející stav beztíže.

Bar = oficiální jednotný jazyk, původem z planety Bardžá.

barbar = bytosti schopné navzájem si škodit až do usmrcení.

Bardžá = centrální planeta Společenství GSMB.

bevufe = Bardžanské bio-palivo podobné naftě, vyráběné bakteriemi z°odpadů.

bifarna = vodní rostlina produkující sladké plody.

čvožach = polointeligentní jedovaté zvíře na Fulgiu, žijící u°lidí a°chránící majitele.

dabyrgy = Lékařský zásah, blokující měsíční biorytmy žen.

delemoen = ochridea z°jižních moří Fulgiu.

efernid = geneticky mutovaná, programově vytvářená baktérie.

enzod = druh efernidů, vytvořený jako útočné bakterie proti dravé zvěři.

euklid = nejznámější 3D-prostor, nazvaný podle starověkého pozemského učence. Tady žijeme.

evsej = nadprostor pokrývající klasický prostor Euklid, jenže menší, umožňující lety nadsvětelnou rychlostí.

folt = velký pštrosovitý tvor se zakrnělými netopýřími křídly, nahrazující koně na planetě Fulgiu.

ftaz = rychlé ukončení některých kouzel na Fulgiu.

fuez = nejvyšší čaroděj čtvrté kategorie - dohližitel, rozhodce a°vládce světa Fulgiu.

Fulgiu = Svět na opačném konci Galaxie.

Gea = Oficiální název planety Země.

géja-pole = extrémně odolné silové pole, použitelné i°mezi nadprostory, objevené na Yllině

GI = Genetický Index – vyjadřuje odlišnost dvou jedinců.

girrig = Aigurský antigravitační motor, přemáhající gravitaci silou.

gryul = letadlo (bardžansky).

GSMB = Galaktické společenství myslících bytostí.

Gurroa = záhadná civilizace, občas spolupracující s GSMB.

herewoi = vesmír v°pojetí vědců Fulgiu.

hisemah = polární oblek na planetě Fulgiu.

hivkul = slabé vlnění, vyzařující z mozku.

hruí = dvouhohá šelma s°nebezpečnými drápy, kterými zabíjí kořist.

hudchyt = technická planeta.

igidhig = konvertor mezi hyperprostorem Evsej a°prostorem Euklid, umožňující nadsvětelné lety.

Inith = 1. hyperprostor, používaný k teleportaci předmětů stanicemi vjosuzgu.

isún = katalyzační vak, uvolňující z°paliva bevufe elektřinu.

Japan = původně malé souostroví na planetě Zemi, též elektronické přístroje.

lagis = kočkovitá šelma planety Fulgiu.

ligaid = Aigurské nadsvětené letouny, vynález Fo-ru Ligaida.

mír = Na barbarských planetách stav, kdy není válka. V°civilizovaných světěch se toto slovo nepoužívá.

ozurejo = kouzlo ochranného pole na Fulgiu.

pehrepo = dvanáctinohý jedovatý hmyz na Fulgiu, jediná potrava čvožachů.

piryboe = dálkově řiditelné syntezátory hmoty na Fulgiu.

robot = neživý stroj, částečně vybavený inteligencí.

Ronqe = město na planetě Fulgiu.

sorky = uměle geneticky vytvořené a°dálkově řízené bakterie

span = kouzlo blesku na Fulgiu.

Strážci = Občanská policie GSMB, díky uxionům téměř neomylná.

sygyty = létací antigravitační girrigy vestavěné do nárameníků.

tiga sorky = řídící sorky, ovládající ostatní neřízené

uik = Kontejner přenášený nadprostorem mezi stanicemi vjosuzgu.

umanfíja = černí čarodějové Fulgiu se neomezenými možnostmi.

Ux = planeta obývaná myslícími bytostmi U-typu.

uxion = přístroj pro vidění minulosti.

válka = častá smrtící zábava barbarů v necivilizovaných světech. V°civilizovaných světěch je toto slovo neznámé.

vargrd = (Pán světa) = ochranný robotický systém chránící svět, kde je postaven

virilio = moucha, jejíž larvy žijí paraziticky pod kůží.

virui = bílí čarodějové Fulgiu s°nejnižšími možnostmi.

vjosuzgu = Stanice, přenášející nadprostorem Inith osobní i°nákladní kontejnery uik.

xord = parazitický červ žijící pod kůží.

Yllina = planeta vzdálená 650 světelných let od planety Aigura.

Zadugga = nejvyšší bytost planety Fulgiu.

zagadus = Menší transportní kabinky, používané v°GSMB.

zhavae = všegalaktická přírodní délková jednotka (přibližně 21 cm = vlnová délka záření vodíku).

zidum = šedí čarodějové Fulgiu se standardními možnostmi.

zýtý = mobil planety Fulgiu.

Skupina

GSMB


01) Zoidée

02) Gurroa a válka Agríšů

03) Kerré

04) Čikea a Čivi

05) Sorky

06) Agaboril

07) Fulgiu

08) Giweruz

09) Margabadar

10) Ligaid

Pohled ze Země na oblast GSMB

Titul:  Ligaid 

Podtitul: Hlavní konstruktér

Autor: Václav Semerád


© 1999-torzo Václav Semerád, Praha

Skupina: GSMB - Galaktické Společenství Myslících Bytostí 10

Veškeré připomínky jsou vítané

vsemerad@volny.cz

Nakladatel: Autobus

Žánr: Science fiction

Téma: Ligaid

Errata:

Anotace


Fo-ru Ligaid je hlavní konstruktér planety Aigura a věrný služebník svého císaře Šimara. Až se jednou jeho dcera vrátí z vesmírného výletu s podivnou bytostí - s člověkem ze Země...

Připomínky


Kliknutím na obrázek autobusu (v levém horním rohu - pod myší se mění) přeskočíte na konec textu (u obsahu tam je slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru.

SDÍLENÁ LITERATURA

www.romanyzdarma.cz

www.cteni-zdarma.cz

www.giweruz.cz

Tento pokus o sdílenou literaturu rozesílejte, prosím, dál. Pokud usoudíte, že napsaný text byl pro vás natolik zajímavý a čtivý, že byste byli ochotni ho finančně ohodnotit, pošlete autorovi na číslo konta

***  1479600028/3030 ***

dobrovolný příspěvek (do dvaceti korun).

Jde o nový směr šíření literatury bez mezičlánků a dalších nákladů, který by se časem mohl stát přijatelný autorům i čtenářům.

Díky.

10.08.2021 20:54

Dnes se zde mihlo již 264 návštěvníků, Ligaid Hlavní konstruktér četli 20 (1=normal)

host=1058 Q-22011219=1341 MiFi06=1455 Q-22011407=0709 Q-220125185=1902 Q-20110620=0218 Rose=2134 Q-22020418=1841 cica=2352 Q-1811030821=0521 Q-2203032=2027 Mirajz=2331 Q-UKARVPP=2123 Q-22032023=2356 Q-22040419=2158 akvirk1969=2256 scare=1524 Q-220418=2228 Q-220420231=2314 Q-220117193=1638

Včera 13 návštěvníků, Ligaid Hlavní konstruktér četli 0


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od Q-230219: 11/3 v 19:56 na téma Věda: Důkaz paralelního vesmíru? Nacistická mince z roku 2039 v Mexiku vyvolává bizarní teorie https://newstangail24.com/nazi-coin-from-2039-in-mexico-sparks-bizarre-theories

Domů
Statistiky

"Ligaid Hlavní konstruktér" (komentáře)

Téma=Ligaid

Nahoru!
Knihy, úvahy

  
Pozor!Pozor!  

Jméno(nick):  

Emailová adresa:

 

Další informace:

Nadpis příspěvku 

  host

rudolfxxl@gmail.com

   

Text příspěvku:   (   povinná pole)       Napiš číslicemi: dvastadvádvacet = (nejsi robot?)    (17 příspěvků)   po příspěvcích. (důvod skrytí ?)

Smazat za dní(1-9,0=nemaž,-1=dnes) Výběr textu: Jména:

Pozor!Pozor!

Vzkazy všem:

Anonym: Jak pokračovat? Snad není konec? Nabízím se pro jakoukoli (elektronickou práci -- asi je word). Jsem důchodce, kterému budou knihy p. Semeráda velmi chybět. Volím tuto cestu. Adresu p.S. mám, ale dojde mu? Nemáte-li zájem... neodpovídejte. Děkuji Fišera fismil@seznam.cz 04.12.2021 13.50

1 Jméno: jjar  Pane Semeráde   KnihaTéma: Ligaid 15.09.2013 v 19:26 id: 196284

Pane Semeráde,

přečetl jsem dnes úryvek-torzo Vašeho nedokončeného díla "Hlavní konstruktér" a domnívám se,že je velká škoda, že ho nehodláte dokončit a předložit čtenářům. Námět a osnova jsou, podle mého názoru, velmi čtivé a zápletky se rýsují velmi zajímavé. Nepřehodnotíte ještě Vaše rozhodnutí ?


2 Jméno: CvMartin  Mockrát díky za Ligaida.   KnihaTéma: Ligaid 12.09.2009 v 16:44 id: 160941

Mockrát díky za Ligaida.

Už se těším na večer až pošlu spát rodinku a já budu moct v klidu sednout za počítač.


3 Jméno: CvMartin  Jardovi: Myslím že něco podobného bylo   KnihaTéma: Ligaid 14.08.2009 v 11:51 id: 159594

Jardovi: Myslím, že něco podobného bylo už v GSMB2 - Gurroa a válka Agríšů, když na planetě Yllina navštívili hrdinové opuštěnou základnu.

Mě osobně by ale třeba zajímalo jak probíhala kolonizace planety Fosonbi, kterou dostala k obydlení planeta Země. Pokud by byl nucen Gurroa použít v blízkosti planety Géja-pole, přestaly by fungovat strážcům uxiomy a je zaděláno na "divoký západ" vesmírného věku.

Ale to já jenom tak, protože jsem se po delší době vrátil právě k řadě GSMB

Pane Semeráde, kdysi jste mi tady odpovídal na dotaz, že jste měl rozepsanou knihu právě k řadě GSMB - Hlavní konstruktér (myslím se tak nějak jmenovala). Nezachovalo se vám z ní aspoň torzo, které by se mohlo objevit na vašich stránkách? Myslím, že čtenáře by zaujal aspoň úryvek.


4 Jméno: SW  2 Astalus: Hlavní konstruktér zamrzl   KnihaTéma: Ligaid 24.10.2007 v 22:29 id: 113384

2 Astalus: Hlavní konstruktér zamrzl zhruba v první třetině, ale zřejmě zůstane jako torzo. Nějak už ani nemám chuť to dokončovat. Vaspidy taky zamrzly, ale ty dokončovat nemohu, kdejaký trouba (a že takových je!) by mi to začal předhazovat jako plagiát. Měl jsem zkrátka smůlu, jiní přišli dřív. Vaspidy s jejich larvami, žijícími uvnitř lidí, vyžírající je a přitom je mentálně ovládající, se totiž dost nechutně podobají těm červům ze Star Gate. Vaspidy byly horší, protože člověka opouštěly vyžraného, podobně jako také dost známý Vetřelec. Proč ale k té shodě došlo? Inu, protože existuje vosa kutilka (vosy = latinsky Vespidae), která se tak nějak chová. Po příchodu Star Gate je tohle téma ale zabité, konec a šmytec. Ke GSMB se mi už vůbec nechce vracet. V kosmu bude teď spíš řádit Jupiterský duch. Asi něco prozradím, ale v současné době, jak asi všichni vědí nebo aspoň tuší, má Pepek nad sebou dohled Alexijeva. Čili čajíček na rozehřátí. Jenže to se brzy velice radikálně změní. A to teprve začne být tuhé, jen co se tam prokoušu! Co mě ale mrzí je, že tohle všechno se dostane na papír nanejvýš na domácích počítačových tiskárnách. (Rád bych to ještě za svého života vydal, ale tak nějak začínám tušit, že už to nestihnu.) C&39;est la vie!


5 Jméno: Astalus  Nedávno jsem dočetl knihu Zoideé a na   KnihaTéma: Ligaid 24.10.2007 v 20:13 id: 113374

Nedávno jsem dočetl knihu Zoideé a na konci jsem našel odstavec, kde jste napsal , že jsou rozepsané další díly a to "Hlavní kostruktér" a "Vaspidy".

Vzhledem k tomu, že mě celá řada opravdu chytla a u knih jsem dokázal vydržet i do tří ráno (v pět jsem odvrávoral do práce), měl bych dotaz, jestli zůstaly jen rozepsané nebo uvažujete o jejich umístění na Vaše stránky.

Mimochodem Vám musím poděkovat ještě za Andílka, který boduje u mého desetiletého syna. I v dnešní době dají děti přednost knize oproti počítačovým hrám.


6 Jméno: SW  V Hlavním konstruktérovi je psáno že   KnihaTéma: Ligaid 24.05.2006 v 22:28 id: 22577

V Hlavním konstruktérovi je psáno, že rod Ligaidů měl vždycky u vládců Aigury nějaká privilegia. Ne že by Ligaidové byli u císařů tak oblíbení, ale byli vždycky ve vědě (zejména letecké) hodně vpředu před zbytkem Aigury, což předkům císaře Šimara umožnilo ovládnout celý svět (Saurus by je určitě nazval kolaboranty). Pro Ligaidy to ale znamenalo nutnost být vždy natolik napřed, aby se císaři vyplatilo nedat je popravit, což by je nabeton čekalo, kdyby dali rodová tajemství z rukou. Ligaidové to ovšem věděli a kdo žije po několik generací v takovém prostředí, ten se uplatit prostě nedá. To už není otázka výše sumy, ale otázka života a smrti a hodně bych se divil, kdyby to Fo-ru dal z rukou po odstranění Šimara, když ho zeťovnuk Gurroa varoval před nespolehlivými a úplatnými lidmi ze Země a utvrdil ho v názoru, že tohle tajemství nikomu dát nesmí. Proto jsou igidhigy tak pečlivě chráněny samodestrukčními prvky (dá se to používat, ale ne rozebrat, ze zbytků rozpuštěných v kyselině se opravdu nikdo nic nedozví). Prakticky jediná šance by byla vynalézt všechno znovu.


7 Jméno: 14  Jé nemůžu si pomoct abych nepřicházel   KnihaTéma: Ligaid 24.05.2006 v 16:26 id: 22565

Jé, nemůžu si pomoct, abych nepřicházel s legračními modely... Třeba je tu taková otázka, na kteoru jsem nikdy nedostal uspokojivou odpověď - v jakém poměru je vlastně zmenšený evsei? Na jednu stranu v něm můžete překonávat mezihvězdné vzdálenosti během pár hodin, na druhou stranu jsou v něm hvězda a planeta vidět jako dva různé si-jidy. Je možné, že ten poměr konverze není konstantní? Že v blízkosti hmotných objektů je v evsei "víc" místa než v mezihvězdném prostoru?

 

A taky mě napadl matematický model uxionů - jak minimální, tak maximální dohled roste podle velikosti galaxie - jenže maximální dohled roste velice strmě, zatímco minimální dohled jen zvolna. To znamená, že pod určitou velikostí galaxie by maximální dohled vycházel menší než minimální - a protože to není možné, tak tam uxiony nemohou fungovat.


8 Jméno: Yokotashi  2 SW: s uplatky to pujde bude-li koho   KnihaTéma: Ligaid 24.05.2006 v 13:02 id: 22556

2 SW: s uplatky to pujde, bude-li koho uplacet. Alzbeta, Gurroa a jeho pribuzni se uplaci dost blbe ... ti jdou uplatit jen vyhrozovanim (ne)likvidaci planety s lidmi a to jde bez igidhigu blbe ... takze zbyva otazka, je-li koho uplatit. Kdokoliv jiny je vicemene uplatitelny, staci, kdyz dostane castku, ktera zajisti vsechny jeho potomky po n generaci do budoucnosti, kdy n je dostatecne velke cislo (v pozemskych podminkach zatim staci uvazovat n=3).

 

V knihovanach asi neco bude - ne treba princip, ale neco jo ...

 

Reverse engineering jde udelat vzdycky, otazka je jak slozite a draze ...

 

2 Remca: pokud se to vyrabi jenom v Mofidii a Fo-ru rekl, ze to nikomu nerekne, tak to proste nikomu nerekne a hotovo. Bardzani mu lamat prsty nebudou a ani to nikomu nedovoli ...

 

2 14: do orfau se clovek imho dostane, kdyz na lodi v evseji pusti druhy (mozna modifikovany) igidhig ... jinak bys na to prijit nemohl, protoze fyzikalni model je jenom v hlave SW a na nem nemuzes delat experimenty ... ale to je napadnout nemusi ... oni ani nemusi tusit, ze neco takoveho je ... oni vedi jen to, co se bezne vi - nejsou to spickovi vedci - vedi, ze jsou vjosuzgu, uxiony, igidhig ... ze gurroa ma nejakou telepatii a nejake neobvykle moznosti ... a tim koncime ...


9 Jméno: Remca  2 SW: Já bych zase tak vehementně netvrdil   KnihaTéma: Ligaid 24.05.2006 v 11:16 id: 22555

2 SW: Já bych zase tak vehementně netvrdil, že princip igidhigu nikdo nezná. Určitě to bude víc lidí, než uvádíš. Například to někdo musel schválit a povolit v masovém měřítku. I když byrokracii budeme považovat pro rozvinuté civilizace za minimální, určitě nenaskáčou astronauti do lodě, o jejichž motorech nikdo nic neví a bude spoléhat na jakousi, nedávno ještě barbarskou, civilizaci, že to bude fungovat furt. Kór, když se ještě ví, že to neumějí ani řídít skrz vesmír! Určitě (alespoň) někde ve Velké Radě mají plány v počítačích, něco vědeckých autorit bude princip znát, aby to mohli povolit k bezpečné dopravě. Tady je už prostor pro řádné úplatky. Také jestliže někde informace je (mj. u vědců Rady určitě), je jí možno ukrást (i zde úplatky proces loupeže výrazně urychlí a usnadní) - obzvlášť z počítače, kde okopírování nikdo vůbec nezjistí.


10 Jméno: BrandIt  To SW: ale tady už mi saháte do profese i   KnihaTéma: Ligaid 24.05.2006 v 09:20 id: 22552

To SW: ale tady už mi saháte do profese, i VLSI se dají reprodukovat - samozřejmě se nepoužívá rrentgen, jeho vlnová délka to nedovoluje, používá se částicový detektor (nic cspolečného s urychlovači, je to něco jako elektronový mikroskop).

Jiná věc je, že jde o časově nesmírně náročnou operaci, nedá se to dělat plošně, používá se hrot jehly s minimálními (až atomárními) rozměry a sondovat se musí postupně celá plocha čipu. Sondáž funguje i do hloubky, dokonce lze určit, že se má sondovat např. od 3 do 5 nm pod povrchem vzorku.


11 Jméno: 14  2 SW: V Giweruzu by to pravda ztráta   KnihaTéma: Ligaid (4623) 24.05.2006 v 08:36 id: 22550

2 SW: V Giweruzu by to, pravda, ztráta času byla. Ale co když budeme mluvit o větších časových měřítkách? Díky bardžanskému prodloužení života není nic nemožného na tom, aby tomu skupinka vědců věnovala sto nebo i dvě stě let. Oproti Ligaidovi by navíc měli několik výhod - za prvé, pomoc počítačů (a s tím související vymoženosti jako vysokorychlostní kamery nebo lepší bezpečnostní opatření). Za druhé, vědomí, "že to jde" - tedy věděli by předem, čeho chtějí dosáhnout. Za třetí, i kdyby igidhig odolával pokusům o reverse engineering, stále by se s ním daly dělat pokusy, a ty také leccos napoví. Za čtvrté - věděli by i o existenci jiných nadprostorů, což by jim hned ze začátku umožňovalo vyškrtnout některé plané teorie.

 

Ale hlavně ten čas - to je možná ta nejsilnější zbraň, kterou Bardžané lidem dali (a ani si to, chudáci, neuvědomili).

 

2 Yokotashi: S tou vzdáleností od jádra galaxie by to nebylo tak horké, protože řekněme od nás směrem k jádru by spotřeba klesala jen nepatrně, a na "bariéru" vysoké spotřeby by se narazilo až hodně daleko (řekněme sto tisíc světelných let od jádra - a to všemi směry). Ale jak říkám, potřeboval bych vědět, které další věci jsou ještě známé. Hlavní trik mojí myšlenky je v tom, že v závislosti na galaxii by se měnily nejenom vlastnosti nadprostorů, ale taky jejich počet (alespoň těch prvního řádu).

 

V Gurroovi Gurroa tvrdí, že zná, tuším, ještě léth, mluch, myab a orfau. Léth používali Agríšové pro svou verzi vjosuzgu, ale Gurroa je přiměl, aby ho opustili, protože nebyl tak bezpečný. Otázka - proč nebyl? Byla to nějaká jeho interní vlastnost nebo měli Agríši prostě horší technologii?

Mluch je druhého řádu a Gurroa ho používá na telepatii. Ten by byl tedy na galaxiích nezávislý, ale zároveň mu to dává jednu slabinu - dejme slovo vědci z "temné strany":

"Myšlenka to byla geniální, což o to - jenomže tomu, co s ní přišel, by taky neuškodilo pátrat trochu dál. Telepatické nadprostory jsou vzácné, a on se svým vybavením narazil jenom na ten nejnižší - a tohle je hlavní Gurroův problém: on je totiž prototyp, se všemi výhodami a nevýhodami, co z toho plynou."

Takže bych se vůbec nedivil, kdyby mohli udělat něco jako Itči-ara: umístit na některé své planetě mluchovou rušičku, díky které by se Gurroa nemohl přiblížit. Neblokovala by ho všude, měla by jen omezený dosah, takže v Galaxii by ji nepocítil, ale do Magellanova mračna by mu vstup nepovolila. Ostatní telepati by ale takhle jednoduše odstínit nešli.

 

Myab, je, myslím, nadprostor druhého řádu, který Gurroa využívá pro teleportaci. Jedná se zřejmě o jakýsi vyšší analog vjosuzgu - a stejně jako lze nadprostoru Duha (alias orfau) dosáhnout pouze s využitím technologie igidhigu, mohlo by být možné dosáhnout myabu jenom s trochu vtipnějším použitím vjosuzgu.

Hlavní výhoda myabu oproti inithu je v tom, že stanice není nutná ani v bodě startu, ani v cíli - jediné, co je potřeba, je, aby ty stroje NĚKDE byly. Zřejmě ale spotřebovávají víc energie.

 

Orfau neboli Duha je vyšší analog evseie, který Gurroa používá. Že nikoho jiného nenapadlo, jak se tam dostat (a že jsem na to kdysi přišel i já), to pokládám za velmi špatný výsledek pro vědu Společenství. To totiž znamená, že to nikdo pořádně nezkoumal. Co by k tomu řekl náš vědec?

"Překvapuje vás, že to máme? Z toho sami vidíte, jak jste zaostalí. Kdybyste se jen trochu snažili... Ovšem, jen vaše vina to není. Gurroa ve své bohorovnosti rozhodl, že tu technologii nepotřebujete... co uděláte, až se ji někdo přece jen pokusí vyvinout? Zavřete ho za velezradu? On si myslí, že může být váš štít. Že se svou nadřazenou inteligencí a technologií zastaví každou hrozbu, která vám bude hrozit. Ale co když narazíte na něco, proti čemu bude jeho technická převaha pro kočku? Můžete si dovolit ignorovat nadprostory - největší průlom ve fyzice od dob Einsteina - a spoléhat se v nich na někoho, kdo nota bene do vašeho Společenství ani nepatří?

My jsme podnikli kroky, abychom zajistili přežití myslících bytostí, až se Společenství zhroutí. A jestli nechcete, aby se zhroutilo, měli byste hezky rychle udělat totéž. Berte to jako poslední varování."


12 Jméno: SW  Řekl bych že s úplatky to nepůjde a na   KnihaTéma: Ligaid 24.05.2006 v 07:12 id: 22548

Řekl bych, že s úplatky to nepůjde a na zpětné inženýrství bych se taky moc nespoléhal. Tak se dají rozluštit jen masivní věci, jako motory aut nebo programy. U integrovaných obvodů skončily možnosti zpětného inženýrství na úrovni MSI, kdy se ještě dal obvod prosvítit rentgenem a zmapovat. Tato možnost u jemnějších obvodů (LSI,VLSI) padá. Rentgen zobrazí jen nezřetelnou šeď, ze které nikdo nic nezjistí. V Giweruzu to bylo jasně řečeno: tyto znalosti má jen málo lidí a ti pokud možno nikdy necestují. Výjimkou jsou Gurroa (později Yl-la, Fo-ru Ligaid a Alžběta), kteří ty vědomosti mají příliš neoddělitelně, ale z těch se to dá vydolovat opravdu jen výjimečně (Itči-ara, Aorrug). Nemá cenu ani hledat po knihovnách, tam to prostě není. Rudi v Giweruzu se proto o igidhig ani nepokouší, dobře ví, že by to byla v jeho situaci jen příliš nebezpečná ztráta času. Je asi pravda, co tvrdil Al Capone: Úplatek není věcí cti, ale výše sumy. (Přičemž u všech našich politiků úplně postačí pět na stole českých).


13 Jméno: Yokotashi  2 14: zmena vlastnosti nadprostoru mi prijde   KnihaTéma: Ligaid 24.05.2006 v 00:28 id: 22539

2 14: zmena vlastnosti nadprostoru mi prijde hodne drsna ... pro moji ideu ji nepotrebuju, ale samozrejme by to resila taky ... ale fakt nevim, jestli sahat na parametry evseje ...to s sebou prinese hafo problemu ...napr. to, ze se jeho parametry budou menit dynamicky se vzdalenosti od jadra galaxie ...

2 Remca: kdo zna principy igidhigu? Gurroa, Fo-ru Ligaid, Sygytove ... Yl-la, Alzbeta ... Vojta ... o nikom jinem to myslim explicitne receno nebylo. Lze predpokladat, ze zas tak moc lidi tyhle principy nezna ... zvlast, kdyz se vsechny Evsejove letouny stavi v Mofidii ...

Ale zase neni problem najit neco v knihovne a zbytek reverse engineernout ... staci pouzit nejakou technickou/malo osidlenou planetu, zalozit spolecnost pro vyzkum blbosti a pitomosti, koupit tam pozemky, postavit budovy ... nikdo do toho nepoleze, protoze to je z ruky a da se tam klidne zkoumat a pripravovat ...


14 Jméno: 14  I to je fakt.   KnihaTéma: Ligaid 23.05.2006 v 23:11 id: 22535

I to je fakt.


15 Jméno: Remca  2 M14: Krásně rozvinuto. Akorát drobná   KnihaTéma: Ligaid 23.05.2006 v 22:44 id: 22532

2 M14: Krásně rozvinuto. Akorát drobná poznámka ze života. Netřeba pracně zkoumat přincip igidhigu zpětným inženýrstvím. Stačí jednoduše někoho podplatit a naslibovat mu doly na marmeládu a vysoké stranické funkce a jde do toho s nimi. Že by korupce v budoucnosti nebyla? Vždy je to jen otázka výše "odměny" (Bohužel, ale IMHO lidi jiní nebudou).


16 Jméno: 14  A mimochodem říkal jsem si že odlišné   KnihaTéma: Ligaid 23.05.2006 v 14:54 id: 22515

A mimochodem, říkal jsem si, že odlišné vlasnosti inithu v Magellanově mračnu by mohly taky zmenšit velikost planety pro vjosuzgu, řekněme až někam k Ceresu.


17 Jméno: SW Info: Václav Semerád Praha Hlavní konstruktér je momentálně v   KnihaTéma: Ligaid 20.10.2003 v 21:13 id: 7044

Hlavní konstruktér je momentálně v šuplíku. Píšu Učedníka (je to právě teď dáno jako "román na pokračování", jen se k tomu ještě nikdo nevyjádřil). Chceme ale v Autobusu vydat román "Gurroa" a podle ohlasu by se dalo uvažovat i o pokračování GSMB (kde je "Hlavní konstruktér" první na řadě).


Komentáře

Víc komentářů tu není.

Začátek