1
Jméno:
jiho
Info:
www.jitrnizeme.cz
2 SW: Pokud Géja pole oběma směry nic Téma:
Sorky
09.06.2017 v 08:20 id: 1286815
2 SW: Pokud Géja pole oběma směry nic nepropouští, jak může v jím obklopené oblasti klesat teplota? Kam se může tepelná energie ztratit, když se nemá kam vyzářit? (Sorky - Zrcadlo Géja, Mír)
2
Jméno:
Anonym
Info:
tajné
Tak takhle skvělou scifi povídku jsem Téma:
Sorky
15.07.2013 v 01:43 id: 195719
Tak takhle skvělou scifi povídku jsem dlouho nečetl... úplně se mi vybavily dojmy z mládí (~1980) kdy sci-fi ještě pod silným vlivem klasiků za něco stálo a nešlo o bezduché holywoodské s....y propagující hnus a primitivní násilí.
Jakto, že pan Semerád netočí velkofilmy nebo alespoň seriály? Proč se o někom takovém, kdo by měl být náš přední spisovatel sci-fi, srovnatelý s L. Součkem, musím dozvědět úplně náhodou nazákladě obskurního dotazu v googlu?
3
Jméno:
SW
Info:
Václav Semerád, vesničan
2 Jarda: To chce trochu logiky. Vlny (i Téma:
Sorky
16.02.2009 v 16:32 id: 153372
2 Jarda: To chce trochu logiky. Vlny (i světlo) se z malé (zanedbatelné) části odrazí, jinak se pohltí. Pohlcená energie se projeví nejspíš zahřátím. Zpočátku neškodným, nad jistou hranici devastujícím. Dopad hodně silné energie by se projevil rychlým odpařením zasažené části. Teď jde o to, jak hodně by to amébám vadilo. Při plošném zasažení by je to asi spálilo. Laser je ale soustředěný na co nejmenší plochu, takže by se projevil spíš jako autogen, amébou by prošel skrz jako žhavý drát polystyrénem. Jde o to, co by bylo za ní, energie laseru se prostě nedá jen tak odbýt. Kdyby paprsek prošel skrz a pokračoval kamsi do dáli, moc by jí to nevadilo. Přeseknutí nezasáhne žádné specializované životně důležité orgány, améba se spojí a je to. Být ale za ní cokoliv jiného, co by paprsek pohltilo, energie se tam přemění v teplo a amébu by to mohlo upéci (ve vodě uvařit). Samozřejmě jen kdyby byla dost malá. Velká by reagovala rychlým ústupem ze zasaženého místa a i kdyby byla menší, jede by klidně dál. Úplným přeseknutím by spíš získala, menší kusy by měly víc naděje, že se dostanou k cíli (potravě). Mohlo by to tedy být ještě dramatické...
4
Jméno:
Jarda
Zajímalo by mne jak by na améby z Gijó Téma:
Sorky
16.02.2009 v 11:33 id: 153361
Zajímalo by mne jak by na améby z Gijó účinkoval fotomet nebo elektromagnetické vlny které rezonují s vodou.
5
Jméno:
14
Chtěl jsem se zeptat ne jednu věc ze Téma:
Sorky
23.09.2004 v 13:23 id: 11464
Chtěl jsem se zeptat ne jednu věc ze Sorků. Když Gurroa uzavře jeden z válčících národů do géja pole, tvrdí, že tam budou mít "tmu a brzy i zimu". Tak mě napadlo - proč by tam vlastně měla být zima? Sluneční záření sice nepřichází, ale žádné teplo se odtamtud ani nemůže vyzářit? Jedině, že by se teplota atmosféry rozložila rovnoměrně a teplo uteklo do vyšších vrstev, kde normálně panují mrazy...
6
Jméno:
SW
Info:
Václav Semerád Praha
Dostal jsem docela zajímavé ilustrace k Téma:
Sorky
20.04.2003 v 20:21 id: 5579
Dostal jsem docela zajímavé ilustrace k Sorkám (od Kuby Hašpla - 12 let) - jsou přišpendlené k ukázce...
7
Jméno:
Mivel
Koukněme na děda to nikdy nepřiznal.No jo Téma:
Sorky
24.11.2002 v 14:14 id: 4484
Koukněme na děda,to nikdy nepřiznal.No jo byl to pán s klasickým vzděláním.I když,co je dnes původní.Koukal jsem před lety na staré Sumery a konkrétně na nejstarší vraždu.(známou z tabulek)Tak byla to vražda chrámového kněze a loupež zlatých předmětů z chrámu.Jaký byl trest se nedochovalo.Ovšem tipněte si,kdo byl vrah.Podržte se,byl to chrámový zahradník.Pak,že je něco původní.Mohu jenom zopakovat to slavné :"Nic nového pod sluncem."
8
Jméno:
SW
Info:
Václav Semerád Praha
Co je dovoleno bohovi... říkali už Téma:
Sorky
23.11.2002 v 15:25 id: 4479
Co je dovoleno bohovi... říkali už staří Římané: "Quod licet Iovi, non licet bovi..."
9
Jméno:
Mivel
Můj dědeček k tomu ještě dodával : Co Téma:
Sorky
23.11.2002 v 13:44 id: 4477
Můj dědeček k tomu ještě dodával :"Co je dovoleno bohu,není dovoleno volu!".Dědeček byl originál.
10
Jméno:
SW
Info:
Václav Semerád Praha
Tak - a je to tady!@. Pánové z NATO si Téma:
Sorky
22.11.2002 v 15:45 id: 4466
Tak - a je to tady! Pánové z NATO si opravdu dávali raka potočního ! Protože prý do staročeského receptu prostě patří, YA BASTA!
Měl jsi pravdu, BrandIt, "všichni jsou si rovni, někteří si jsou rovnější".
11
Jméno:
Mivel
Mohu zaručit že můj známý (přítel to Téma:
Sorky
21.11.2002 v 14:45 id: 4458
Mohu zaručit,že můj známý (přítel to by bylo moc lichotivé)rozhodně ideologiím nepodléhá a žádnou nemá.Pokud nomádství také není ideologie.Ale to sem nepatří.Vy se stále snažíte hájit názor,že "ujednocení" je přínosem.V žádném případě není.Každý člověk je prostě jiný.Prosazování ideologie ujednocení systému oblékání znamená,že začne platit pověstné a vědou neuznané pravidlo zlatého řezu.Takže pokud se jedná o normální zdravou populaci - dvě třetiny v tom budou vypadat přijatelně a ta zbývající třetina se rozdělí na dvě půlky.Prvá půlka v té vaší svobodné uniformě bude zářit a ta druhá bude naopak vypadat jako strašák. Jednu šestinu populace jste znevýhodnil proti ostatním.A jednu šestinu naopak zvýhodnil.Já např.patřím do množiny těch,kterým žádná uniforma nesluší.Možná by jste si měl pustit píseň Šaty dělají člověka.S takovým postojem se běžte přihlásit na MO,určitě Vás s radostí uvítají.Dělají teď reformu armády a propagátoři uniformity jistě budou vítáni.Dovolím si také uvést na pravou míru Vaše mylné tvrzení,že v USA nosí děti školní uniformy z důvodů svobody.Ten důvod (pokud vím) je smazat rozdíly postavení dětí pocházejících z různých vrstev společnosti.To nemá se svobodou nic společného.Hodilo by se spíše slovo pokrytectví.
Otázka pracovních oděvů je něco jiného (letuška,tramvaják,pošťák atd).To jsou montérky.To se nenosí v soukromém životě.Můj názor je,že svobodná a vyspělá civilizace (třeba Bardžá) by na tohle vše musela reagovat.Vsadím se,že by to bylo přesně obráceně,než říkáte.Došlo by naopak k de-uniformitě.A pokud by bylo možné oblékat i oděvy z jiných planet.tak se vsadím,že na Bardžá najdete neuvěřitelné množství forem jak se oblékat.Rozhodně by to bylo pestrobarevné a uvolněné.Žádný klášter,Tibet nebo KFOR.
12
Jméno:
SW
Info:
Václav Semerád Praha
Rozdíl mezi uniformou a uniformitou? Téma:
Sorky
21.11.2002 v 13:15 id: 4457
Rozdíl mezi uniformou a uniformitou? Především v dobrovolnosti! Obyčejný bílý kabát býval v Evropě postrachem, khaki barva je dnes totéž. Uniforma může mít ale význam, když jde o příslušnost k firmě (stejnokroje letušek, nádražáků a tramvajáků). Málo víme o uniformách školních - o ruských si myslíme své, ale proč jsou školní uniformy rozšířené v USA? Vysvětlení je dost překvapující: v USA děti nosí školní uniformy z důvodů svobody! (Tedy přesně z opačného důvodu než tvrdí ideologie Vašeho přítele)! Jednotný oděv nemusí vždy znamenat totalitu, dokonce přesně naopak! Nemůžete bezhlavě rvát ideologii získanou na jednom konci světa na jeho opačný konec. Natož o 452 L.Y. dál! QED
13
Jméno:
Mivel
Ještě jedna poznámka k radioaktivním Téma:
Sorky
21.11.2002 v 12:57 id: 4456
Ještě jedna poznámka k radioaktivním vínům ve Francii.Na konci Druhé světové války došlo k "závodu" o tajné německé technologie.Rakety ,letadla a ostatní zbraně jsou dostatečně známé.Samozřejmě se však hledal i jaderný průmysl.Někdo tenkrát vymyslel,že by se mohlo jednat o reaktory chlazené vodou,která je normálně vypouštěná do řek.Tykadla v terénu dostala rozkaz odebírat vzorky vody a posílat je do laboratoří na posouzení.Jeden z těchto pracovníků rozvědky tak poslal dvě láhve vody a láhev vína.Víno jako pozornost pracovníkům laboratoře.Vrátil se mu výsledek.Voda negativní,víno pozitivní - pošlete další vzorky.Samozřejmě se zasmál a nic neposlal.Za několik dní vypuklo peklo.To víno bylo skutečně mírně radioaktivní.Obrovská aféra a následné vyšetřování.Nu ukázalo se,že některé vinice stojí na místech se zvýšenou přirozenou radioaktivitou(snad to říkám přesně).A z tohoto zdroje se dostala do vína.Nevím,zda toto platí ještě dnes,ale nebyl bych překvapen.Ač plně souhlasím s názory o katastrofálním stavu životního prostředí,tak tady v tomto případě byla příčina přirozená
14
Jméno:
Mivel
Skvělé desítka byla trefena.Vy se ale Téma:
Sorky
21.11.2002 v 10:33 id: 4454
Skvělé,desítka byla trefena.Vy se ale umíte rozčílit.A to ještě nevíte,že jste byl prohlášen za malého Babulu.To když můj známý narazil na místa,kde mrazíte lidi a pak je zase rozmrazujete.Což je skutečně nesmysl gardových rozměrů.To jste si mohl odpustit.Každý fanoušek kosmonautiky ví jaká je to autorská broskvovin a.Jo kdyby to bylo takhle jednoduché.Ovšem k těm volům.Jednou jsem mu do nich nadával.Byl jsem upozorněn,že pokud chci provádět zoologické zařazování svých oponentů,tak žádá, aby byl přeřazen ze skotu domácího někam k lenochodům.Neb ve dne rád spí.
Nevím,zda má smysl,abych na Váš příspěvek reagoval.Měl jste hodně vysoké otáčky.Je sice hezké,co si o problému myslíte,ale určující je to co jste napsal v knihách.Asi bych to neformuloval takhle jako můj známý,avšak ten dojem je hodně podobný.On mezi uniformou a uniformitou není zas takový rozdíl.A pokud jste chtěl něco takového sdělit,tak jste měl být trochu podrobnější.V textu nevypadají oblečky Bardžanů zrovna příjemně.Nakonec v závěru knihy oblečete Vojtovu "smečku" do pozemského oděvu a nezapomenete zdůraznit,že oděvy Země vítězí.Tak se nedivte.Nehledě na to,že Váš názor na vývoj oblékání ukazuje určité neznalosti.Historie Evropy je plná příkazů jak se oblékat.Nejslavnější jsou snad dva.Španělsko,kde král (už nevím který) svého času nařídil jednotný oblek pro všechny své poddané.Podívejte se na indiány etnika Mayů.Řada z nich tak chodí dodnes.Druhý slavný je z Ruska.Jak Péťa první nařídil evropské oděvy a ustřihl jim fousy.Islám a zakrývání tváře nechám stranou.Tak co chcete povídat o přizpůsobování klimatu a nebo "jak jsme si zvykli".Ne tady se dělá vše na povel.Ještě dnes vydávají všichni oběžníky jak má vypadat slušný zaměstnanec firmy.A mimochodem i v tom starém Římu na tohle měli předpisy.Co v Římu i ve starém Sumeru už určovali vhodný a nevhodný oděv.Je zavedeným názorem,že svoboda je barevná a totalita jednotná.Zavést jednotný oděv..... nedivte se reakcím.Jednotný oděv u nás znamená totalitu.Pokud jste chtěl prosazovat jinou ideologii,(dobrovolná uniformita daná čistě účelovostí)tak to zkuste nějak jinak.Nevěříte-li.....oblečte kroj rodného kraje a zkuste v něm chodit do práce.Pokud se pak ocitnete v Bohnicích-Ústavní 44,zavolejte a já dosvědčím, že nejste blázen,ale že jde o vědecký pokus.Pokud by se to nepovedlo,budu nosit svačiny.
15
Jméno:
BrandIt
K BSE: to je celkem zajímavá záležitost. Téma:
Sorky
21.11.2002 v 07:42 id: 4451
K BSE: to je celkem zajímavá záležitost. Zvlášť případy typu "ano, v našem kravíně se objevil kus nakažený BSE, ale nevíme, jak se to stalo, nepoužíváme masokostní moučku atd. bla bla bla..." - v takových případech nezbývá, než se MODLIT, ABY LHALI, protože jinak se BSE může objevit kdekoli a kdykoli. Mě se to tedy moc netýká, protože maso nejím (jsem tedy "trávožrout"), ale někteří "masožrouti" by si to mohli pěkně odnést (někteří už si to odnesli).
16
Jméno:
BrandIt
To SW: je pravda že rak je chráněný Téma:
Sorky
21.11.2002 v 07:36 id: 4450
To SW: je pravda, že rak je chráněný, což ovšem nezabrání prezidentům na summitu NATO oblíznout si po rakovi potočním pěkně prstíky... Holt "všichni jsou si rovni, někteří si jsou rovnější".
P.S.: Pardon, ten "+" jsem já, křeslo mi zmáčklo "+" a Enter na numerické klávesnici .
17
Jméno:
SW
Info:
Václav Semerád Praha
Mekáč si nedělá ambice na Téma:
Sorky
20.11.2002 v 17:01 id: 4445
Mekáč si nedělá ambice na dobré jídlo, jen na rychlé . Je otázka, zda to dobré jídlo vydrží - viz francouzský film "Křidýlko nebo stehýnko". Zejména když vidíme snahy administrativně (tedy nefér) to dobré odstranit. Například doporučuji stránky www.kobliha.4ip.cz Hnutí za záchranu kobližek, protestující proti části vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 347/2002 Sb., zakazující prodej nebaleného sladkého plněného nebo zdobeného pečiva a pečiva děleného... Pěkná rána pod pás lidem od ministerstva, které bychom měli začít žádat, aby si místo buzerace lidí udělalo pořádek ve vlastním bordelu kolem krachujících nemocnic. Jde také o "utopence" (ne že bych bez nich nemohl žít, ale jejich byrokratický zákaz se mi příčí), o "nepředpisovou" slivovici a o všechno, co na nás úřední šimlové chystají. Že je francouzské víno radioaktivní? Proč by mělo být výjimkou? Radioaktivní je přece kdeco - jde o to, nakolik. Do jisté úrovně to nevadí, jsme na to geneticky zvyklí dávno před ještěry. Jde ale také o to, že přírodní katastrofy nebudou chodit po horách a vyhynutí krav na BSE není zas tak velké a nemožné sci-fi, aby k němu nemohlo dojít - v reálu a v naší době! Pak by žádná "domácí svíčková" neexistovala. Borůvkové koláče můžeme péct jen do pořádné plísňové nemoci borůvek, která je vyhubí, nebo z nich udělá přísně chráněnou skleníkovou rostlinku. Zkuste uspořádat hostinu podle madamme Rettigové z račích klepýtek a ocásků! Nebo používat zdravé račí máslo ! Rak je dnes přísně chráněné zvíře a taková bohatá hostina by vyšla na pár let nepodmíněně (škoda by asi nebyla vyčíslena jako "malá"). Uvažujte také trochu zhoršující se ekologickou situaci Země. Uvedu citát ze Zoidée: "Kromě nepředstavitelného přelidnění má Země problémy s katastrofálním stavem životního prostředí, s hladem obyvatel a také s necelou desetinou průměrné délky života proti nám, což v žádném případě není dáno jinými životními principy. Vyčítáme Aioolu dvanáct živočišných druhů, vyhynulých před patnácti tisíci lety. Na planetě Zemi vyhynulo během posledního tisíciletí dokonce několikanásobně více živočišných druhů - prostě proto, že lidé Země neumějí zacházet s genetikou - a zejména pro velké znečištění prostředí." Nerad bych, aby to bylo moc prorocké... bohužel nejsem ten, kdo to ještě může ovlivnit...
18
Jméno:
SW
Info:
Václav Semerád Praha
Rasismus je nepříliš inteligentní Téma:
Sorky
20.11.2002 v 15:33 id: 4444
"Rasismus je nepříliš inteligentní zjednodušení národnostních problémů na barvu kůže." S tímto názorem jsem se ztotožnil už dávno. Nezlobte se, Váš přítel mi připadá jako VŮL (úmyslně to píši kapitálkami, protože kapitální!). Neprohlásil by při pohledu na obrázek ze starého Říma sarkasticky, že Římané byli pod vlivem Mao-ce-tunga? Hodně velký vůl by to nejspíš prohlásil. Nezlobte se, plést si uniformu s uniformitou není příznak vysokého IQ. Uniforma z dob Mao-ce-tunga má snad jiný význam než dobrovolná uniformita daná čistě účelovostí. Ve starém Římě byli všichni občané oblečeni jednotně. Obleky se lišily materiálem, výzdobou, ale ne střihem: muži tógy, ženy tuniky. (Až na spoře oděné otroky a jinak vyšňořené barbary - těch tam ale moc nebylo). Když se dnes podíváte po Praze, zjistíte, že všichni muži mají stejné kalhoty! (Liší se opět barvou a materiálem, ale ne střihem). Až na pár cizinců nikdo nenosí tógu, tuniku nebo buddhistický oděv (až na pár českých magorů, kteří tím vyjadřují svou duchovní spřízněnost, budiž jim to přáno). Uvidíte-li na mužské hlavě turban, můžete si být téměř jistí cizí státní příslušností. Jsme snad také pod vlivem Velkého Maa? Kapitální broskvovin a, co? Vyřiďte svému příteli, aby používal mozek bez zaslepující ideologie, nebo bude za vola. V Evropě jsme si prostě zvykli nosit kalhoty, saka, svetry a košile, tak jako Japonky kimona a Indky sárí. Proč? Určitě ne vlivem ňákého předsedy Maa! Kdo to tvrdí, je vůl! V našich zeměpisných šířkách byly kalhoty vždycky účelnější než tóga. Daly sice podstatně více práce krejčím (střih, šití), zato teplotně lépe izolovaly než volně přehozený kus látky v jižnějších krajích, nemluvě o zástěrce z listí u afrických kmenů (pozor - postačující!). Eskymáci zase preferují kožichy - divíte se? Nedělají to ideologicky, na vztek ochráncům zvířat! Mimochodem, tohle není otázka až posledních dvou tisíciletí! Co měl na sobě neolitický "Ötzi"? Kalhoty, ano, kalhoty! A také slušivé, pevně ušité boty z medvědí kůže! Proč ne jednoduché opánky? Starodávné opánky jsou vhodná obuv do teplejších krajin, ale - ne do sněhu! Takže pozor, nejde o primitivní ideologii Vašeho přítele, ale o účelovost. Teď se zkuste vžít do Bardžanů. Mají snad nosit tógy, tuniky, sárí - obecně sukně? Co udělá sukně ve spojení s baporgem? Znáte videoklip se sukní Marylin Monroe zvednutou větrem? Zahoďte ideologii! Baporgy by za čtyřicet tisíc let naprosto nutně zlikvidovaly nejen sukně, ale v podstatě každé splývavé oblečení! Zůstaly by jen kalhoty. Móda se pak sice nemůže tolik vyřádit, ale - mezi námi - móda se často nemá ráda s účelovostí. Jde o to, co převládne. Bardžané zkrátka mají jiné zábavy než obalovou techniku - i u nás ostatně tak často skrývající prázdnotu... a proti bezduché ideologii Vašeho přítele protestuji!!! Jak se říkalo dřív, není mu 60 a v Rusku taky nebyl... a že viděl Čínu? To před hloupostí, jak vidět, nikoho nechrání...
19
Jméno:
Mivel
To SW: No myslel jsem na domácí stravu Téma:
Sorky
20.11.2002 v 13:43 id: 4437
To SW: No myslel jsem na domácí stravu, ale byl by jste překvapen,kolik lidí třeba tzv."Mekáč" zbožňuje.Dokonce mám kolegu,který nás nezapomene informovat o tom jak tam zase byl a jaký fujburgr si dal.Netvrdím,že naše závodní kuchyně je zázrak (opak je pravdou),ale stavět Mekáč nad pořádné jídlo....kroutím hlavou. Ovšem jídlo a pití není jen doplňování "kalorií".Je to také společenská záležitost.Jistě má to hranice. Třeba některá francouzská vína jsou mírně radioaktivní.To zjistit Bardžané,tak utečou.Nebo třeba čaj.Dnes tolik oblíbené čajovny.Myslíte,že Zoidée by se nedala pozvat na šálek čaje? Sám jste přiznal narozeninový dort a zmrzlinu. Máme i jídla pro slavnostní příležitost a to oni neznají. Nebo čokoláda,tu jste také přiznal. Zajímavé by bylo jak se Bardžané staví k vínu.Je to sice alkohol-jed,ale kdo ví?Pokud tu není chorobná závislost,tak má řadu příznivých účinků.Takže já bych to spíše viděl jako úpravu pokrmů.Jako nějakou kombinaci chutí.To je také umění.Chuť svíčkové,borůvkového koláče apod.V tom bychom museli obohatit celý vesmír.Víte,když jsem četl o stravování v GSMB ,tak se mi vybavila jedna vzpomínka na doby,kdy jsem ještě soutěžil v oboru historie kosmonautiky.Začátky letů do vesmíru provází jedna veselá příhoda.Lety psů v SSSR.Samozřejmě bylo nutné je při letu nakrmit..A tak jim byla vědecky připravena strava.Mágové se opravdu snažili.Bylo tam vše co má pořádný pes jíst.Akorát pejskové krčili čumáky a tvrdili,že se to nedá žrát.Teprve po tom se někdo začal zajímat jak to chutná.....Tak jim do toho přidali rozkrájenou klobásu.Pak už byla spokojenost.Netvrdím,že Bardžané se cpou nějakou nechutností,ale z knihy vyplývá jednodušší charakter stravy.Takový ten vědecký.Kvalita surovin k přípravě pokrmů je jedna věc.Ale jejich samotná úprava je už problém jiný.Víte on i ten fujburgr se dá udělat jako velmi chutné jídlo.Ovšem v Mekáči to asi nebude.
Komentáře
Začátek