Bez cookies je omezený přístup! Bez COOKIEs je omezený přístup!

Skok na slovník Skok na diskusi Zvýraznění změn Zvýraznění uvozovek

Mír

Zpět Obsah

Tím okamžikem vlastně příběh pozemských dětí na planetě Gíjó skončil.

Jakmile se do války mezi Ašery a Edoímy vložila tajuplná civilizace Gurroa, Ludva s Jankou si už jen zhluboka oddychli. Nejen proto, že se konečně dočkali vysvobození, ale zejména proto, že jako jediní na této planetě měli alespoň přibližnou představu, co je to za zvláštní společnost. Civilizace zvaná Gurroa se objevila poměrně nedávno a i když se odmítla připojit ke Galaktickému společenství myslících bytostí, nechovala se k němu nepřátelsky, právě naopak. Všichni dobře věděli, že Gurroa nesnáší násilí a že mu dokáže účinně bránit. Když Galaktické společenství před mnoha lety napadly bitevní lodě nemilosrdné a rozpínavé hmyzí civilizace Agríšů, zasáhl Gurroa nečekaně do této války a ukončil ji bez výstřelu během půldne, aniž by Společenství nebo Agríšům poškodil jedinou bitevní loď. Kdo o tom věděl, tomu bylo jasné, že sekery, luky, šípy, ani sorky proti Gurroovým možnostem neznamenají vůbec nic, vždyť Gurroa dokázal přemisťovat celé planety! Jak Ludva správně poznal, zrcadlovou bublinu tvořilo nesmírně odolné silové pole, o jehož podstatě ve Společenství nevěděli téměř nic ani odborníci. Gurroa si jeho tajemství nechal pro sebe. Měl k tomu dobrý důvod, podle různých narážek si netroufal dát tajemství obludné síly, schopné přemisťovat celé planety, žádným bytostem ve vesmíru. Sám ale, kdykoliv bylo třeba, ji ochotně dával do služeb Galaktického společenství. Nehostinné ledové planety přemísťoval ke hvězdám, aby roztály a poskytly domov lidem nebo jiným bytostem, horké planety naopak vzdaloval.

Ludva s Jankou věděli, co lidé z Gíjó zatím nechápali. Civilizace Gurroa občas mluvila a jednala jako jediná bytost. Vždyť v tomto případě prý skutečně o jedinou bytost šlo, i když složenou z více členů, lidem podobných i nepodobných, navzájem pevně telepaticky propojených v jedinou mysl. Při povrchním pohledu to tak ani nevypadalo. Dva mladí muži zasvěceně jednali se stařešiny, jiní v sousedních komnatách nenuceně hovořili s bojovníky a několik dívek se vesele bavilo s místními ženami a dívkami. Tak se to ale jevilo jen tomu, kdo nevěděl oč jde. Ludva s Jankou ale nedokázali potlačit respekt, když měli jednat s některým členem této civilizace. Věděli, že mluví s bytostí, která inteligencí mnohokrát převyšuje ostatní jednotlivé bytosti a která hovoří a jedná se všemi současně. Nejen na Gíjó, ale ve stejné chvíli i na tisíci jiných místech v Galaxii. Dívky sem Gurroa přesunul očividně proto, aby místní ženy ztratily ostych, jinak by se asi neodvážily vyjadřovat své pocity před muži. To ale bylo jen zdání. Ty drobné dívenky se právě tak dobře mohly domlouvat na odborné téma s předními odborníky Galaktického společenství.

Pozemské děti tušily i to, co místním lidem také dosud nikdo neřekl. Kolem planety Gíjó právě kroužila hvězdná loď s několika lidmi Gurroa. Pomocí časoprojektorů sledovali všechno, co se na tomto světě v minulosti odehrálo. Ludva se obával, co Gurroa řekne, až objeví jeho střílení do lidí. Samozřejmě nedoufal, že by něco takového časoprojektorům uniklo. Když byl pak chvilku s Jankou a s jedním chlapcem Gurroa o samotě, přiznal mu, co ho nejvíce trápilo. Jak on, příslušník vyspělé civilizace, pozdvihl vražednou zbraň proti zdejším lidem – a zahubil je.

„Už o tom vím,“ usmál se chlapec s tušovýma očima. „Bylo to v pevnosti Worgell. Nebyl to příjemný okamžik, chápu. Ale nevím, jak by na tvém místě jednal kdokoliv jiný. Při prvním výstřelu jste byli oba očividně bezprostředně ohroženi na životě, ve druhém případě jste chtěli zachránit další lidi a třetí výstřel padl vlastně neúmyslně. Nevím, který soud by vás mohl odsoudit. Takové chvíle se často nestávají a většině lidí se nic takového v životě nepřihodí, ale jsou okamžiky, kdy si člověk musí vybrat jen ze dvou možností a přitom obě nutně přinesou zlo. Pokud si alespoň vybere menší škodu, udělá dobře. Zastřelit myslící bytost je samozřejmě hrozné, ale nestřílet by ve vašem případě bylo horší. Já si myslím, že jste nemohli jednat lépe.“

Ta slova Ludvovi sňala obrovský kámen ze srdce. Také Janka si oddychla a šťastně Ludvu objala.

„A proč se o nás zajímá právě civilizace Gurroa?“ zeptal se hned Ludva. „Kde jsou vlastně lidé ze Společenství?“

„Galaktické společenství o vás dosud neví,“ přiznal Gurroa. „Všichni si myslí, že jste zahynuli. Vaše kapsle se ztratila ve chvíli, kdy se zhroutila celá síť Transgalaktické dopravy. Stalo se to při katastrofě, jakou dosud nikdo nikdy nezažil a jejíž příčinu dosud ani já pořádně neznám, ačkoliv nad ní celý ten čas pilně bádám. Na okraji Galaktického společenství vybuchla supernova. Byl to největší výbuch, jaký jsem kdy viděl a stalo se to, když jsem chtěl od ní pomocí géja-pole odstěhovat jednu planetu. Ta hvězda se mi už dlouho nelíbila – no, aspoň vím, že mé podezření nebylo marné. Planetu jsem na poslední chvíli zachránil, ale byla tam ještě druhá, neobydlená. Ta propadla zkáze, bohužel na ní bylo několik stanic vjosuzgu. V okamžiku, kdy ji zachvátil hvězdný oheň, se bez varování v celé známé části vesmíru zhroutily synchronizační protokoly. Některé stanice to poškodilo, do jejich přepravních komor pronikl hvězdný oheň a zcela je zdemoloval – nikdo naštěstí nepřišel o život, ale byly tam tisíce zraněných a bohužel i ozářených. Většina kapslí skončila jinde, než co odpovídalo zacílení, ale když skončil ten hrozný zmatek, který pochopitelně nastal, téměř všechny se vrátily na správné určení – až na jednu jedinou kapsli se dvěma pozemskými dětmi, vracejícími se z prázdnin. Přiznám se, domníval jsem se, že jste zmizeli na planetě zachvácené ohněm vybuchující hvězdy. Byl to pochopitelný omyl. Při kolapsu nadprostorů se dělo příliš mnoho záhadných věcí a bude mi ještě dlouho trvat, než všechno přijatelně vysvětlím. Považovali vás za mrtvé a oplakali, takže pro vás nikdo neplánoval ani nepožadoval záchrannou výpravu.“

Ludva s Jankou na sebe pohlédli a oba strašlivě zbledli. Jak málo chybělo, aby zůstali do smrti na Gíjó jako dávní kolonisté z Bardžá! Navíc tu právě začínala krutá válka, která mohla pro ně dopadnout všelijak...

„Naštěstí se vám podařil opravdu husarský kousek,“ pokračoval Gurroa. „Odeslat kapsli ze starobardžanské stanice, které už málokdo dokáže ovládat, to tedy bylo podivuhodné.“

„Kam jsem se vlastně strefil?“ zeptal se Ludva. „Nenašel jsem vůbec, jak se mají kontejnery směrovat a odeslal jsem náš uik čistě naslepo.“

„Samozřejmě bylo stoprocentně vyloučené navázat spojení s nějakou moderní stanicí,“ usmíval se Gurroa. „Takové spojení se dá uskutečnit snad jedině v okamžiku nějakého kolapsu, jak se ostatně stalo, ale za normálního stavu? Nikdy! Elektronika dnes navázat takové spojení prostě nedovolí a vy byste svůj uik ani neodeslali. Odborník by na tvém místě prohlásil, že navázat spojení je nemožné a vzdal by to.“

„Tak jak to, že se mi to povedlo?“ vyhrkl Ludva.

„Na planetě Bardžá bylo dříve celá tisíciletí několik stanic přepnutých na příjem odkudkoliv,“ ochotně vysvětloval Gurroa. „Byly tam připravené pro posádky kosmických průzkumných lodí, které doletí k cíli a postaví stanici na některé vhodné planetě. V takovém případě se jako první neposílal kontejner uik, jen nevelká kapsle se zprávou, neboť hvězdné letouny s sebou kontejnery nevozily. Původně létali Bardžané do vesmíru na pomalých podsvětelných hvězdoletech. I na nich rozšířili hranice Společenství přes sedm set světelných let, trvalo jim to ale desetitisíce let. V poslední době dostal kosmický průzkum nové nadprostorové mašiny a zastavil průzkumné lety na pomalých podsvětelných letounech. Moderní stanice, jaké dnes instaluje Kosmický průzkum Galaktického společenství, mají elektroniku, umožňující navazovat spojení pomocí kódovaných dotazů. Proto již nejsou nutné trvale zapnuté stanice, nastavené na příjem. Na Bardžá je nedávno všechny zrušili.

Když ale v Radě kosmonautiky Galaktického společenství o jejich zrušení rozhodovali, vyžádal jsem si je. Jak asi víte, mé vztahy ke Společenství jsou od začátku dobré, takže mi je ochotně věnovali. Co by s nimi dělali? Instaloval jsem si je na své planetě a uvedl je opět do režimu příjem odkudkoliv. Počítal jsem s jedinou, i když málo pravděpodobnou možností. Jak víte, za tisíce let se ve vesmíru beze stopy ztratilo pět set bardžanských hvězdných lodí. Nejspíš havarovaly a jejich posádky zahynuly, ale je nepatrná naděje, že několik posledních lodí vesmírem dosud bloudí. Mohly ztratit směr, posádky se mohly uložit k zimního spánku, ale nakonec by přece dorazily, i když třeba k jinému cíli, než kam je původně vyslali. Kdyby některá taková loď postavila na neznámé planetě stanici vjosuzgu, byla by to ovšem stanice starého typu, protože novější na starých lodích být nemohou. V takovém případě by mohla navázat spojení jedině se stanicí starého typu. Ty jsou teď už výhradně na planetě Gurr.

Dnes se jedna z nich otřásla a uvnitř byl k mému velikému překvapení moderní uik, značně poškozený neznámými silami, které naštěstí nezničily zapnutý počítač se zoufalým vzkazem dvou ztracených pozemských dětí.“

„A vy jste nám hned vyrazili na pomoc, že?“ vyhrkla Janka.

„Samozřejmě,“ usmál se Gurroa. „Vždyť váš vzkaz obsahoval přesné určení, kam záchrannou výpravu poslat! Gíjó je velice dobře známá a má pověst nebezpečného světa, nedokázal jsem odložit odlet nejrychlejšího dálkového hvězdoletu ani o minutu. Zatímco sem letěl, analyzoval jsem poselství zanechané v kapsli podrobněji a ke svému nesmírnému zděšení jsem se dozvěděl, že na Gíjó žijí ještě další lidé. Byl to pro mě šok, nikdy jsem zde nebyl a netušil jsem, že se zdejším lidem podařilo ubránit své životy před těmi strašnými netvory, o nichž se píše v dějinách, nepodařilo se jim už ale obnovit přerušené spojení se Společenstvím.“

„Vidíte, tady se ti strašní, nezničitelní netvoři podávají často k večeři,“ vzdychla si Janka.

„Mimochodem nám docela chutnali,“ přidal Ludva. „Největší nebezpečí, se kterým jsme se tady setkali, byli lidé.“

„Kdyby jen lidé!“ vzdychl si Gurroa. „Dokonce potomci lidí z Bardžá, lidí tak mírumilovných! Ani se mi nechce všechno hned zveřejnit. Bardžané z toho budou mít šok, oni si na své mírumilovné povaze zakládají a mají být na co pyšní, vždyť už čtyřicet tisíc let nedokázali zabít nejen člověka, ale jakoukoli myslící bytost. A teď aby vyšlo najevo, že sotva devět tisíc let pobytu na drsnější planetě dokázalo z těch beránků nadělat takové vlky? Edoímové jsou přece stejní potomci Bardžanů jako mírnější Ašerové! Viděl jsem, co se odehrálo nejen ve Worgellu, ale i předtím. Hrůza! Vám se z toho dělalo zle, ale to jste viděli nepatrný díl těch ukrutností!“

„Takže o nás dvou víš jenom ty?“ vracel téma zpět Ludva.

„Teď už ne. Před okamžikem jsem se objevil na obvyklém zasedání Rady a právě v této chvíli oznamuji Galaktickému společenství, že se planeta Gíjó vrací mezi civilizované světy. Nejprve ale musím vyřešit zdejší ostudu s válkou. Vraždění musí přestat! Vlastně už přestalo.“

Janka strnula. Uvědomila si Gurroovu děsivou telepatickou podstatu. On tu mluví s ní a s Ludvou, ale současně jedná kdesi na daleké planetě Bardžá tři sta světelných let odtud a kdo ví kde ještě. Věděl, co se dělo ve Worgellu, pak znal úplně všechno!

Ludva si uvědomoval totéž, ale příliš se tím nevzrušoval. Předpokládal najisto, že Gurroa použije časoprojektory, zejména když na planetě zuří válka, spojená se zabíjením. Trochu se obával chvíle, kdy veškerá minulost vyjde najevo, ale když od tak mocné bytosti dostal odpuštění, ani mu nevadilo, že Gurroa ví o každém jejich hnutí na tomto světě.

„A co naši, máma s tátou?“ zajímal se jenom.

„Chcete se vrátit ihned – nebo si ještě počkáte, jak dopadne válka na Gíjó?“ podíval se na oba zkoumavě Gurroa.

„No – vrátíme se jistě rádi,“ zauvažovala Janka, „ale tady máme i přátele a neradi bychom je opustili v nebezpečí.“

„Nebezpečí už minulo,“ usmíval se Gurroa. „Chcete-li se zúčastnit uzavření míru, rád vám to umožním. Vy dva jste významně přispěli k záchraně tisíců životů, máte tedy právo dočkat se úplného konce války. Chcete-li, pošlu někoho oznámit vašim rodičům, že jste naživu, ano?“

Souhlasili. Ludva se trochu zachvěl. V několika dalších okamžicích jiná část téhle gigantické telepatické bytosti Gurroa vstoupí nečekaně k mámě a tátovi a sdělí jim – co vlastně? Že jsou jejich děti naživu na planetě Gíjó, dosud považované za tak nebezpečnou, až se jí všechny hvězdné lodi zdaleka vyhýbaly? Řekne jim také, že musely hájit své životy i životy jiných lidí tím, že – zabíjely? Jak to máma s tátou přijmou? Gurroa jim všechno odpustil, ale – odpustí jim i lidé?

Gurroa, zdánlivě obyčejný chlapec s tušově černýma očima, kterými se lišil od lidí Bardžá i Země, ale s obličejem lidí Země, který zase neodpovídal vzhledu lidí Aigury, se na oba sourozence díval pátravým pohledem. Ludvovi vrtalo hlavou, zda Gurroa dokáže číst jeho myšlenky – je přece telepat, kdo ví? Kromě již odpuštěné viny ale žádnou další chybu necítil, byl proto celkem klidný.

„Docela jste se mi zalíbili,“ řekl Gurroa po chvilce. „Mám po Galaktickém společenství hodně přátel; vy jste jiní než ostatní. Chcete být mými přáteli?“

„To snad – to snad není možné!“ vyhrkl Ludva. „Přátelit se – s vámi? Vždyť jsme si to nijak nezasloužili...“

„To není nutné,“ usmíval se Gurroa. „Ale kromě toho teď nemáš pravdu. Zasloužili jste se tady tolik, že je teď řada na mně, abych vás žádal o vaše přátelství.“

Váhavě mu podali ruce, ale oba se zachvěli, když jeho ruku, obyčejnou a přece zvláštní, stiskli.

„Něco vám prozradím,“ usmál se na ně Gurroa šibalsky. „Dobří přátelé mi říkají Pavlíku. Tak jsem se jmenoval, dokud jsem byl obyčejným člověkem a to nebylo dávno. Můžete mi tak říkat, kdykoliv budete se mnou sami nebo s mými přáteli. Nebojte se, že mě nepoznáte – nechte to na mně, já si vás budu pamatovat dobře a vždycky se k vám budu hlásit, i kdybych se s vámi setkal v jiném těle a na jiném světě než teď.“

Němě přikývli, ale respekt v nich zůstal. Gurroa je aigurské jméno, ale Pavel... to je snad ze Země, nebo ne?

„Jak to vlastně vypadá právě teď u Edoímů?“ zeptala se Janka, aby zakryla své rozpaky.

„Chcete se tam podívat?“ usmál se Gurroa.

„Chceme, samozřejmě!“ souhlasili oba.

„Zavřete pevně oči – a ničeho se nebojte. Kdyby vám hrozilo sebemenší nebezpečí, včas vás dostanu pryč,“ přikývl.

Janka i Ludva zavřeli oči a křečovitě sevřeli víčka. Čísi ruce oddělily jejich dlaně – Gurroa asi nepotřeboval, aby se děti držely a Janka s Ludvou to pochopili a pustili se. Pak se náhle zablýsklo, bylo to vidět i skrz pevně sevřená víčka. Zároveň oběma zacloumal prudký náraz vzduchu, který oba ohlušil hromovou ranou a pískáním v uších – kde se vzal uvnitř místnosti, to si ani Janka, ani Ludva nedokázali vysvětlit. Janka byla trochu otřesena a ani Ludva nevypadal lépe, ačkoliv on už aspoň slyšel o tom, že se Gurroa dokáže pohybovat ve vesmíru i bez hvězdných lodí. Tohle bylo něco naprosto nového a nezvyklého, s tím se takhle zblízka setkalo jen málo lidí.

„Můžete otevřít oči,“ uslyšeli oba vzápětí hlas.

Nestáli už v místnosti pevnosti Hanagio, ale na kamenité půdě kdesi mezi skalami. Kolem byla tma, jen přímo před nimi v bezvětří plápolal oheň. Chvíli trvalo, než se jejich oči přizpůsobily tmě. Pak, vedeni přítelem, který tu byl s nimi, zamířili k ohni.

„Poplach! Vizírové Ašerů!“ ozvalo se před nimi – a proti třem lidem se naježilo hned několik ostrých oštěpů.

„Přicházíme v míru,“ odpověděl jim klidně chlapec civilizace Gurroa. „Kde je váš náčelník? Chceme s ním jednat!“

„Náš náčelník vás pošle do vaší vesnice v koši, rozsekané na kousky!“ zachechtal se někdo.

Ludva se zachvěl – to už přece viděl v pevnosti Worgell, ukazoval jim to jejich přítel, stařešina Friagi, kterého pak možná právě tihle bojovníci skutečně na kusy rozsekali...

„To si váš náčelník rozmyslí,“ prohlásil chlapec Gurroa a šel klidně dál vstříc ozbrojencům. Ludva a Janka se drželi dva kroky za ním, Ludva se přitom stavěl před svou sestřičku, aby ji aspoň trochu chránil.

„U všech bohů! Vy přece nejste Ašerové! Kdo jste a co tu děláte?“ vyjekl nejbližší ozbrojenec, který si konečně všiml nezvyklých očí chlapce Gurroa.

„Teď jsem posel míru,“ kývl Gurroa. „Ale mohl bych se stát poslem smrti. Sebral jsem vám slunce, abych vás přinutil jednat. Na Ašery, kteří mír přijali, svítí slunce plným proudem.“

„Vy jste se spojili s Vymírajícími?“ zasyčel na něho nenávistným tónem bojovník.

„Nepovažujeme je za vymírající,“ odvětil Gurroa. „To by mohlo čekat vás, protože bez slunce tady brzy zahynete!“

„Kdo jsi, že mluvíš tak troufale?“

„Dívejte se dobře, lidé kmene Edoímů! Ať slunce jasně svítí jako dřív!“ zvolal Gurroa.

Janka i Ludva si náhle museli oběma rukama zakrýt oči, tak bolestivě je do nich udeřilo ostré světlo, které zalilo všechno kolem. Oba se ale co nejdřív přinutili oči otevřít, aby viděli, co se vlastně děje. Nic neobvyklého, na všechny náhle svítilo jasné slunce, obloha byla bez mráčku a kolem zmizela divná zrcadlová blána. Všechny to oslnilo, jen pomalu odkrývali své oči. Skoro současně se zvedl vítr a zahučel kolem, až zdvihl mračna prachu.

„Vracím vám slunce. Vrátím vám je natrvalo, ale mám podmínku. Musíte ukončit válku, vrátit se zpátky do svých vesnic a zničit všechny zbraně, s nimiž jste kmen Ašerů přepadli.“

„Přece jen jste se s nimi spojili!“ vykřikl kdosi nenávistně.

„A když tuto podmínku nesplníme?“ zvolal jiný.

„Pak zůstanete ve tmě, ke které se brzy přidá krutá zima,“ řekl Gurroa a opět pozdvihl ruce nad hlavu. „Ať je tma a mráz po celé zemi Edoímů!“

Jasné světlo naráz zmizelo. Krajinu mžikem zahalila tma, rušená jen plápoláním ohně, jehož plameny, neznatelné ve dne, opět poskočily do výše. Vítr naráz utichl, opět nastalo bezvětří. Správně, pod zrcadlovým poklopem přece vítr vát nemohl.

„Zabijte je! Jsou to kidimorové, bezvěrci!“ vykřikl jeden z bojovníků a rozpřáhl se oštěpem.

V té chvíli Ludvou a Jankou cosi prudce smýklo, před očima se jim blýsklo a do uší je udeřil hrom, měli co dělat, aby neupadli. Když otevřeli oči, které mimoděk sevřeli, stáli uvnitř místnosti pevnosti Hanagio, odkud před chvílí zmizeli. Chlapec Gurroa vedle nich nestál, jen jakési malinké děvčátko. Aiguřanka, jak podle plochého prasečího nosíku odhadovala Janka.

„Promiňte, musela jsem vás vrátit do bezpečí,“ řekla dívenka provinilým pisklavým hláskem.

„Ty jsi také Gurroa?“ podivila se Janka.

„Samozřejmě,“ vzpamatoval se už zase trochu Ludva. „Co se stalo s tamtím...“

„Tak snadno mi neublíží a vůbec ne primitivními zbraněmi, jaké mají ti barbaři,“ usmála se dívenka, i když trochu kysele. „Špatně jsem je odhadla, to je celé. Budu na ně muset jinak. Moc se vám omlouvám, ale dalšího jednání se nezúčastníte. Jen na závěrečnou fázi si počkáte, chcete?“

Janka s Ludvou souhlasili. Dívenka jim poradila, aby se odebrali vedle do sálu stařešinů – a pak jim zmizela ve fialovém záblesku, který ji náhle pohltil.

„Tohle si budeme určitě oba pamatovat celý život,“ řekl Ludva nadšeně. „Janičko, my jsme se dostali doprostřed takového fofru, že nám pořád ještě doopravdy nedošlo, oč vlastně jde – ale když něco řeší Gurroa, nebude to maličkost, to si piš! Poběžíme ke stařešinům – snad nás tam pustí!“

„Luďo – on nás považuje za přátele – já se snad zblázním radostí!“ opakovala Janka. „A navíc jsme určitě letěli bez letadla nadprostorem, tak to přece umí jen Gurroa! V celém světě a možná v celém vesmíru spočítáš na prstech lidi, kterým se to do této chvíle poštěstilo.“

Měla samozřejmě pravdu. Utíkali spolu krátkou chodbou, sál stařešinů naštěstí nebyl daleko. U dveří je zastavil strážný s oštěpem, hned je ale poznal a pustil je dovnitř. Stráže tu vlastně stály jen ze setrvačnosti. Neznámí příchozí teď byli všichni přátelé a zastavovat je nesměli, známé mohli také jen pozdravit. Teď už všichni drželi jen čestnou stráž.

Stařešinové tam dosud jednali s bardžansky vyhlížejícím chlapcem, o němž Ludva s Jankou věděli, že je to také Gurroa. Na přibíhající pozemské děti se jen lehce usmál.

Mezitím vešli do místnosti čtyři muži s oštěpy. Ludva mezi nimi poznal svého nedávno nového přítele Guiuga a ten se na něho rovněž usmál.

„Postavte se sem,“ rozestavil je chlapec Gurroa s mlčícím souhlasem stařešinů. „Až se kdokoli objeví, namiřte na něho své oštěpy, ale nezabíjejte ho. Kdyby se stavěl na odpor, zařídím to bez krve. Bohužel, oštěpy jsou jediné, čemu bude ten válečník rozumět. Teď si na okamžik zakryjte oči, trochu se tu blýskne.“

Janka s Ludvou poslechli, jako ostatně všichni. Skutečně se před nimi zablýsklo a uprostřed volného prostoru náhle stál drobný chlapec Gurroa s tušově černýma očima a vedle něho hřmotný bojovník Edoímů, oblečený ve válečném odění. Za pasem mu trčela těžká válečná sekera, v ruce držel oštěp, či spíše krátký kus dřeva. Vyděšeně hleděl na jeho konec, odkud zřejmě právě zmizelo zubaté ostří.

„Co to má znamenat?“ vykřikl.

„Nic jiného, než že jsi zajatcem Ašerů,“ oznámil mu Gurroa s černýma očima. „Hneš-li se, probodnou tě.“

„Ty používáš neznámé sorky! To je proti úmluvám!“ čertil se bojovník.

„Odvoláváš se na úmluvy? Ty? Co jste to používali proti branám Worgellu? A jak to, že jste proti všem úmluvám přepadli přátele z kmene Ašerů?“ vyjel na něho Gurroa.

„Nás je mnoho a oni mají nejlepší díl světa, ani jej nedokáží využít!“ nasupil se.

„Že je vás mnoho? Vaše vina!“ pustil se do něho stařešina Ouiak. „My jsme vás upozorňovali tisíckrát, že to tak nejde! Proč jste podle úmluv nekontrolovali porodnost? Kdyby vás bylo tolik co nás, váš díl světa by vám bohatě stačil.“

„Vymírající! Závidíte nám naše děti!?“

„Máme svých dětí právě tolik, kolik naše země uživí, ale vy jich máte mnohem víc. Proto mají vaše děti často hlad, proto vaše utahané ženy předčasně umírají,“ útočil dál stařešina Ouiak.

„Až nám odevzdáte území, budeme se mít dobře,“ odsekl bojovník Edoímů. „My svou statečností budoucnost pro své děti vybojujeme!“

„Nikdo vám žádné další území nedá, zato vy vyklidíte všechno, co jste neoprávněně zabrali,“ odvětil na to klidně, ale trochu mrazivým tónem chlapec Gurroa.

„Nic nevyklidíme!“ vykřikl bezmocně Edoím. „Válku vyhrajeme my! I když mě zabijete, moji bojovníci mě pomstí tisíckrát! Zatím jsme vždycky udělali, co jsme si usmyslili!“

„Ano, až dosud jste vyhrávali,“ souhlasil Gurroa. „Ale to se dnešním dnem změnilo. Ode dneška nezabijete nikoho. Už nejde o to, kdo vyhrával. U mě prohrál, kdo začal své bližní vraždit. Válku jste začali vy, kmen Edoímů. Pobili jste sousedům spoustu mužů, žen i dětí a ještě se tím chlubíte? Za každého zabitého byste měli zaplatit, ale nic nemáte, jen své oštěpy, štíty a sekery. Proto všechny zbraně rozřežete, kov roztavíte a už nikdy více je nepoužijete, je vám to jasné?“

„To neuděláme!“

„Potom zůstanete ve věčné tmě,“ pokrčil rameny Gurroa. „Jak tě tvoji lidé upozornili, příkrov nad vaší říší se nedá rozbít žádnou z vašich zbraní. Selžou i pokusy prožahnout se ven pomocí sorků, které mění strukturu kovů. Ten příkrov není z kovu a je pevnější, než si myslíte. Nikdo jej nemůže odstranit, jen já. A já to neudělám, dokud nesplníte moje podmínky.“

„Ďáble! Zlosyne!“

„Kdybych byl skutečně zlý, už by nikdo z vás nedýchal,“ řekl Gurroa klidně. „Kdybych poručil, zrcadlový příkrov vám spadne na hlavy a věř mi, i nejpevnější skály drtí na prach!“

„Ale my ta území potřebujeme,“ opakoval Edoím zarputile. „Ašerové mají větší díl a přitom jich je tak málo!“

„Ašerové rozumně dodržovali úmluvy a proto se jim dařilo lépe než vám,“ odrazil tu námitku Gurroa. „Proč by teď měli trpět křivdy za vaše chyby? Už z principu není myslitelné, aby si kdokoliv ponechal výhodu získanou ve válce, tím méně když ji vyvolal. Válka je strašlivý zločin, zapamatujte si to už provždy!“

„Oni také zabíjeli naše lidi!“

„Ze strany Ašerů šlo o obranu,“ nesouhlasil Gurroa. „Já nemám rád, když jedna myslící bytost ubližuje jiným. Chápu ale, že jim nic jiného nezbylo, pokud nechtěli zahynout.“

„My jsme také nemohli jednat jinak,“ řekl uraženě Edoím.

„Ale mohli,“ pokrčil rameny Gurroa. „To, co vám neustále navrhovali Ašerové a co teď sami uděláte. Omezíte porodnost a na několik staletí dovolíte každé ženě jedno jediné dítě, až se váš počet sníží na přijatelnou míru. Do té doby vám pomůžeme uživit nadbytečné, některým umožníme získat znalosti a usadit se v jiném světě. Nejprve se ale vrátíte za hranice domluvené před staletími, zničíte zbraně a omluvíte se Ašerům za zlo, které jste jim způsobili. Už nikdy nechci slyšet, abyste jim říkali Vymírající.“

„Stejně je to nespravedlivé!“ vrčel Edoím.

„Tak dost!“ prohlásil Gurroa. „Co jsem vám chtěl říci, řekl jsem. Ašerové jsou mými svědky a navíc tu jsou i jiné bytosti, lidé z daleké Země. Ti také slyšeli, že jsem s vámi jednal rovně. Moje podmínky jsou spravedlivé. Přestanete považovat sami sebe za lepší a naučíte se respektovat druhé. To je moje slovo a teď se vrátíš mezi své krajany, vyřídíš jim toto ujednání a všichni z neoprávněně obsazených oblastí odtáhnete. Pak teprve odstraním tmu z vaší oblohy.“

„Nezapomněli jsme na něco?“ obrátil se druhý Gurroa v místnosti ke stařešinům.

„Myslím, že to je spravedlivé,“ přikývl stařešina Ouiak. „Jen bych dodal, že kdo vyvolá válku, měl by být potrestán víc, neměl by dál vládnout celému národu.“

„Máš pravdu, ale k tomu dojde, neboj se,“ přikývl Gurroa klidně. „Abyste věděli všechno, obraz i slova pronesená na tomto jednání jsem zaznamenal a kdykoliv je znovu zobrazím každému, kdo bude mít zájem dozvědět se pravdu, především lidem kmene Edoímů. Hlavní strůjce války už nežije, zastřelil ho nevědomky – a téměř nechtíc – Ludva u pevnosti Worgell. Další viník stojí před vámi. A ten to nebude mít lehké. Nedávno svým lidem sliboval, jak se budou mít po vítězné válce dobře – teď jim bude muset sdělit, že válka nebude vítězná, jak očekávali. To bývá konec každého diktátora, tenhle nebude výjimkou.“

Zablýsklo se – a bojovník Edoímů i Gurroa zmizeli. Druhý Gurroa všem navrhl, aby se šli podívat na vrchol pevnosti, odkud je vidět bublina géja-pole, zakrývající nyní pod svým příkrovem poslední válečníky planety Gíjó.

„Janičko – tohle nám doma nebudou věřit,“ ukazoval Ludva sestře lesklou polokouli na obzoru.

„Dobře se dívejte, géja-pole už nikdy zblízka nespatříte,“ usmíval se Gurroa záhadně. „Do této chvíle málokdo viděl něco takového. Ani na Gíjó nebude dlouho a věřím, že tu už nikdy nebude zapotřebí. Je to příliš silný prostředek, zadrží i výbuch atomového torpéda, natož šípy, kopí, sekery nebo sorky. Má i své výhody, já je ale používám nerad, rostliny pod ním rychle hynou. Kdyby někde působilo déle než bude třeba, mohlo by způsobit škodu.“

Janka neříkala nic, jen se šťastně usmívala.

„Vím, že vy dva dokonce umíte se sorky zacházet,“ obrátil se k nim po chvilce Gurroa. „Jak jste se k nim dostali? Prý umíte zabíjet améby, ale i létat. Rád bych se to naučil.“

„Přítel Ouiak rád zasvětí každého,“ rychle mu oznamoval Ludva, trochu udiven tím, že Gurroa navzdory svým nesmírným schopnostem přece jen nezná všechno. Ale na druhé straně to bylo pochopitelné. Asi tu měl málo časoprojektorů a musel se zaměřit na důležitější události. „Ale předem říkám, zpočátku je to hnusné. Člověk se totiž musí nejprve utopit ve studni.“

„Jedna smrt navíc by mi nevadila, ale vy přece žijete, nebo ne?“ řekl Gurroa.

Ludvu trochu zamrazilo. Věděl, že tahle bytost žije, i když jí část opravdu zahyne, jak se mnohokrát stalo, ať už v pekelných plamenech vybuchující hvězdy, sežehnuta výstřelem fotonového děla bitevních hvězdných lodí Agríšů, nebo jinou smrtí.

„Tam nezemřeš,“ ubezpečoval ho hned Ludva. „Oni to dělají už se svými miminy.“

Janka opět neříkala nic, jen se usmívala.

„Brzy budeme doma,“ vzdychla si po chvíli přemýšlení.

Prožili spolu na planetě Gíjó mnohé a všechno nebylo tak příjemné, aby si to přáli zopakovat. Jance znovu prolétly hlavou děsivé okamžiky, kdy ve stanici našli kostry lidí a uvědomili si, že jsou na prokleté planetě. To bylo strašné, beznadějné, zvláště když jim první améba sežrala psíka, druhá málem je samotné a když nevěděli, zdali budou i příští ráno naživu. Ani první setkání s lidmi nebylo příjemné. Pak jí vytanuly chvíle hrůzy, když se topili pod těžkou kovovou mříží studně Tiga. Naštěstí to trvalo krátce. A pak už se setkali s tajuplnou civilizací Gurroa, kterou znali jen z knížek a podle vyprávění. Teď se vrátí domů, bohatší o spousty zajímavých zážitků a o sorky, které na Zemi dosud neznají. Jistě se sem vrátí. Mají tu přece přátele, dokonce tak mohou říkat i Gurroovi.

„Budeme si muset dávat pozor,“ řekla Ludvovi. „Budeme teď pro většinu lidí nebezpeční! Sorky mohou nechráněným lidem ublížit. Doufám, že se nás nebudou bát a nestrčí nás do ZOO, když jsme teď – barbaři z Gíjó!“


 © Přelouč 1966, Praha 1992

 

Konec

Zpět Obsah

© 1992 Václav Semerád, (1966 Přelouč-1992 Praha)

Slovník

agisar = Bardžanský biologický pomocník, používaný nejčastěji k léčení.

Agríši = hmyzí barbarská civilizace, sousedící s GSMB.

Aigura = svět, který se jako jediný připojil ke GSMB vlastními hvězdnými loděmi.

b-palivo = Bardžanské bio-palivo, zvané též bevufe, podobné naftě a vyráběné bakteriemi z odpadů.

baporg = Bardžanský antigravitační motor, vytvářející stav beztíže.

Bar = oficiální jednotný jazyk, původem z planety Bardžá.

barbar = bytosti schopné navzájem si škodit až do usmrcení.

Bardžá = centrální planeta Společenství GSMB.

bevufe = Bardžanské bio-palivo podobné naftě, vyráběné bakteriemi z odpadů.

bifarna = vodní rostlina produkující sladké plody.

čtyřžába = žába se čtyřma nohama

dabyrgy = lékařský zásah, blokující měsíční biorytmy žen.

dudur = věštec národa Ašerů

efernid = geneticky mutovaná, programově vytvářená baktérie.

enzod = druh efernidů, vytvořený jako útočné bakterie proti dravé zvěři.

euklid = nejznámější 3D-prostor, nazvaný podle starověkého pozemského učence. Tady žijeme.

evsej = nadprostor pokrývající klasický prostor Euklid, jenže menší, umožňující lety nadsvětelnou rychlostí.

Gea = oficiální název planety Země.

géja-pole = extrémně odolné silové pole, použitelné i mezi nadprostory, objevené na Yllině

GI = Genetický Index - vyjadřuje odlišnost dvou jedinců.

girrig = Aigurský antigravitační motor, přemáhající gravitaci silou.

gryul = letadlo (bardžansky).

GSMB = Galaktické společenství myslících bytostí.

Gurroa = záhadná civilizace, občas spolupracující s GSMB.

hivkul = slabé vlnění, vyzařující z mozku.

hival = had planety Gíjó

hudchyt = technická planeta.

igidhig = konvertor mezi hyperprostorem Evsej a prostorem Euklid, umožňující nadsvětelné lety.

Inith = 1. hyperprostor, používaný k teleportaci předmětů stanicemi vjosuzgu.

isún = katalyzační vak, uvolňující z paliva bevufe elektřinu.

Japan = původně malé souostroví na planetě Zemi, též elektronické přístroje.

kidinor = kacíř, bezvěrec, nevěřící

kistom = prokletý

ligaid = Aigurské nadsvětené letouny, vynález Fo-ru Ligaida.

mír = na barbarských planetách stav, kdy není válka. V civilizovaných světěch se toto slovo nepoužívá.

robot = neživý stroj, částečně vybavený inteligencí.

šestižába = žába planety Gíjó (se šesti nohama)

sorky = uměle geneticky vytvořené a dálkově řízené bakterie

Strážci = občanská policie GSMB, díky uxionům téměř neomylná.

sygyty = létací antigravitační girrigy vestavěné do nárameníků.

tiga sorky = řídící sorky, ovládající ostatní neřízené

uik = kontejner přenášený nadprostorem mezi stanicemi vjosuzgu.

Ux = planeta obývaná myslícími bytostmi U-typu.

uxion = přístroj pro vidění minulosti.

válka = častá smrtící zábava barbarů v necivilizovaných světech. V civilizovaných světech je toto slovo neznámé.

vizír = vyzvědač

vjosuzgu = stanice, přenášející nadprostorem Inith osobní i nákladní kontejnery uik.

Yllina = planeta vzdálená 650 světelných let od planety Aigura.

zagadus = menší transportní kabinky, používané v GSMB.

zenurdét = rouhač, svatokrádežník

zhavae = všegalaktická přírodní délková jednotka (přibližně 21 cm = vlnová délka záření vodíku).

Následuje:

Agaboril

planeta Mágů

Skupina

GSMB


01) Zoidée

02) Gurroa a válka Agríšů

03) Kerré

04) Čikea a Čivi

05) Sorky

06) Agaboril

07) Fulgiu

08) Giweruz

09) Margabadar

10) Ligaid

Pohled ze Země na oblast GSMB

Titul:  Sorky 

Podtitul: zbraně prokleté planety Gíjó

Autor: Václav Semerád


© 1992 Václav Semerád, (1966 Přelouč-1992 Praha)

Skupina: GSMB - Galaktické Společenství Myslících Bytostí 5

Veškeré připomínky jsou vítané

vsemerad@volny.cz

Nakladatel: Autobus

Žánr: Science fiction

Téma: Sorky

Next: Agaboril

(GSMB - Galaktické Společenství Myslících Bytostí 6)

Errata:

Anotace


Příběh dvou pozemských dětí na prokleté planetě. Už jste slyšeli o prokleté planetě Gíjó? Jediné, odkud kdysi před tisíciletími její objevitelé Bardžané neslavně utekli..? Tak to je ona!

Planetu totiž obývají obludy, které se běžným zbraním jen vysmívají. Ukazuje se, že část Bardžanů na planetě zůstala a v nouzi našla proti obludám účinnou zbraň, Sorky. Jenže tisíce let v těžkých podmínkách způsobily posun v myšlení kdysi mírných Bardžanů a jejich proměnu v nelítostné barbary.

Děti ze Země se tam dostanou díky katastrofě - a ocitnou se tváří v tvář obludám, od nichž se štěstím utečou... k barbarům...

Připomínky


Tuto dobrodružnou knihu si můžete sami upravit.

ZDE můžete změnit jméno hlavního hrdiny i hrdinky (třeba na svoje). (Nastavení platí i pro jiné knihy.)

Kliknutím na obrázek autobusu (v levém horním rohu - pod myší se mění) přeskočíte na konec textu (u obsahu tam je slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru.

SDÍLENÁ LITERATURA

www.romanyzdarma.cz

www.cteni-zdarma.cz

www.giweruz.cz

Tento pokus o sdílenou literaturu rozesílejte, prosím, dál. Pokud usoudíte, že napsaný text byl pro vás natolik zajímavý a čtivý, že byste byli ochotni ho finančně ohodnotit, pošlete autorovi na číslo konta

***  1479600028/3030 ***

dobrovolný příspěvek (do dvaceti korun).

Jde o nový směr šíření literatury bez mezičlánků a dalších nákladů, který by se časem mohl stát přijatelný autorům i čtenářům.

Díky.

Poznámky pod čarou


1 »Semerádův komunikátor« vznikl kolem roku 1966, kdy nebylo o mobilních telefonech ani vidu, ani slechu. Datové komunikaci se dnes říká SMS zprávy...

2 Mobily dodnes »Semerádovy komunikátory« nepřekonaly. Ani možnostmi, natož snadností programování...

3 Vítěze nikdo nesoudí - platí i na Zemi. Vítězům projdou i nejhorší válečné zločiny.

10.08.2021 20:50


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od Q-230219: 11/3 v 19:56 na téma Věda: Důkaz paralelního vesmíru? Nacistická mince z roku 2039 v Mexiku vyvolává bizarní teorie https://newstangail24.com/nazi-coin-from-2039-in-mexico-sparks-bizarre-theories

Domů
Statistiky

"Sorky zbraně prokleté planety Gíjó" (komentáře)

Téma=Sorky

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

Nepřihlášení (roboti) nemohou přispívat!

1 Jméno: jiho Info: www.jitrnizeme.cz 2 SW: Pokud Géja pole oběma směry nic   KnihaTéma: Sorky 09.06.2017 v 08:20 id: 1286815

2 SW: Pokud Géja pole oběma směry nic nepropouští, jak může v jím obklopené oblasti klesat teplota? Kam se může tepelná energie ztratit, když se nemá kam vyzářit? (Sorky - Zrcadlo Géja, Mír)


2 Jméno: Anonym Info: tajné Tak takhle skvělou scifi povídku jsem   Poslední možnost opravy!KnihaTéma: Sorky 15.07.2013 v 01:43 id: 195719

Tak takhle skvělou scifi povídku jsem dlouho nečetl... úplně se mi vybavily dojmy z mládí (~1980) kdy sci-fi ještě pod silným vlivem klasiků za něco stálo a nešlo o bezduché holywoodské s....y propagující hnus a primitivní násilí.

Jakto, že pan Semerád netočí velkofilmy nebo alespoň seriály? Proč se o někom takovém, kdo by měl být náš přední spisovatel sci-fi, srovnatelý s L. Součkem, musím dozvědět úplně náhodou nazákladě obskurního dotazu v googlu?


3 Jméno: SW Info: Václav Semerád, vesničan 2 Jarda: To chce trochu logiky. Vlny (i   KnihaTéma: Sorky 16.02.2009 v 16:32 id: 153372

2 Jarda: To chce trochu logiky. Vlny (i světlo) se z malé (zanedbatelné) části odrazí, jinak se pohltí. Pohlcená energie se projeví nejspíš zahřátím. Zpočátku neškodným, nad jistou hranici devastujícím. Dopad hodně silné energie by se projevil rychlým odpařením zasažené části. Teď jde o to, jak hodně by to amébám vadilo. Při plošném zasažení by je to asi spálilo. Laser je ale soustředěný na co nejmenší plochu, takže by se projevil spíš jako autogen, amébou by prošel skrz jako žhavý drát polystyrénem. Jde o to, co by bylo za ní, energie laseru se prostě nedá jen tak odbýt. Kdyby paprsek prošel skrz a pokračoval kamsi do dáli, moc by jí to nevadilo. Přeseknutí nezasáhne žádné specializované životně důležité orgány, améba se spojí a je to. Být ale za ní cokoliv jiného, co by paprsek pohltilo, energie se tam přemění v teplo a amébu by to mohlo upéci (ve vodě uvařit). Samozřejmě jen kdyby byla dost malá. Velká by reagovala rychlým ústupem ze zasaženého místa a i kdyby byla menší, jede by klidně dál. Úplným přeseknutím by spíš získala, menší kusy by měly víc naděje, že se dostanou k cíli (potravě). Mohlo by to tedy být ještě dramatické...


4 Jméno: Jarda  Zajímalo by mne jak by na améby z Gijó   KnihaTéma: Sorky 16.02.2009 v 11:33 id: 153361

Zajímalo by mne jak by na améby z Gijó účinkoval fotomet nebo elektromagnetické vlny které rezonují s vodou.


5 Jméno: 14  Chtěl jsem se zeptat ne jednu věc ze   KnihaTéma: Sorky 23.09.2004 v 13:23 id: 11464

Chtěl jsem se zeptat ne jednu věc ze Sorků. Když Gurroa uzavře jeden z válčících národů do géja pole, tvrdí, že tam budou mít "tmu a brzy i zimu". Tak mě napadlo - proč by tam vlastně měla být zima? Sluneční záření sice nepřichází, ale žádné teplo se odtamtud ani nemůže vyzářit? Jedině, že by se teplota atmosféry rozložila rovnoměrně a teplo uteklo do vyšších vrstev, kde normálně panují mrazy...


6 Jméno: SW Info: Václav Semerád Praha Dostal jsem docela zajímavé ilustrace k   KnihaTéma: Sorky 20.04.2003 v 20:21 id: 5579

Dostal jsem docela zajímavé ilustrace k Sorkám (od Kuby Hašpla - 12 let) - jsou přišpendlené k ukázce...


7 Jméno: Mivel  Koukněme na děda to nikdy nepřiznal.No jo   KnihaTéma: Sorky 24.11.2002 v 14:14 id: 4484

Koukněme na děda,to nikdy nepřiznal.No jo byl to pán s klasickým vzděláním.I když,co je dnes původní.Koukal jsem před lety na staré Sumery a konkrétně na nejstarší vraždu.(známou z tabulek)Tak byla to vražda chrámového kněze a loupež zlatých předmětů z chrámu.Jaký byl trest se nedochovalo.Ovšem tipněte si,kdo byl vrah.Podržte se,byl to chrámový zahradník.Pak,že je něco původní.Mohu jenom zopakovat to slavné :"Nic nového pod sluncem."


8 Jméno: SW Info: Václav Semerád Praha Co je dovoleno bohovi... říkali už   KnihaTéma: Sorky 23.11.2002 v 15:25 id: 4479

Co je dovoleno bohovi... říkali už staří Římané: "Quod licet Iovi, non licet bovi..."


9 Jméno: Mivel  Můj dědeček k tomu ještě dodával : Co   KnihaTéma: Sorky 23.11.2002 v 13:44 id: 4477

Můj dědeček k tomu ještě dodával :"Co je dovoleno bohu,není dovoleno volu!".Dědeček byl originál.


10 Jméno: SW Info: Václav Semerád Praha Tak - a je to tady!@. Pánové z NATO si   KnihaTéma: Sorky 22.11.2002 v 15:45 id: 4466

Tak - a je to tady! Pánové z NATO si opravdu dávali raka potočního! Protože prý do staročeského receptu prostě patří, YA BASTA!

Měl jsi pravdu, BrandIt, "všichni jsou si rovni, někteří si jsou rovnější".


11 Jméno: Mivel  Mohu zaručit že můj známý (přítel to   KnihaTéma: Sorky 21.11.2002 v 14:45 id: 4458

Mohu zaručit,že můj známý (přítel to by bylo moc lichotivé)rozhodně ideologiím nepodléhá a žádnou nemá.Pokud nomádství také není ideologie.Ale to sem nepatří.Vy se stále snažíte hájit názor,že "ujednocení" je přínosem.V žádném případě není.Každý člověk je prostě jiný.Prosazování ideologie ujednocení systému oblékání znamená,že začne platit pověstné a vědou neuznané pravidlo zlatého řezu.Takže pokud se jedná o normální zdravou populaci - dvě třetiny v tom budou vypadat přijatelně a ta zbývající třetina se rozdělí na dvě půlky.Prvá půlka v té vaší svobodné uniformě bude zářit a ta druhá bude naopak vypadat jako strašák. Jednu šestinu populace jste znevýhodnil proti ostatním.A jednu šestinu naopak zvýhodnil.Já např.patřím do množiny těch,kterým žádná uniforma nesluší.Možná by jste si měl pustit píseň Šaty dělají člověka.S takovým postojem se běžte přihlásit na MO,určitě Vás s radostí uvítají.Dělají teď reformu armády a propagátoři uniformity jistě budou vítáni.Dovolím si také uvést na pravou míru Vaše mylné tvrzení,že v USA nosí děti školní uniformy z důvodů svobody.Ten důvod (pokud vím) je smazat rozdíly postavení dětí pocházejících z různých vrstev společnosti.To nemá se svobodou nic společného.Hodilo by se spíše slovo pokrytectví.

Otázka pracovních oděvů je něco jiného (letuška,tramvaják,pošťák atd).To jsou montérky.To se nenosí v soukromém životě.Můj názor je,že svobodná a vyspělá civilizace (třeba Bardžá) by na tohle vše musela reagovat.Vsadím se,že by to bylo přesně obráceně,než říkáte.Došlo by naopak k de-uniformitě.A pokud by bylo možné oblékat i oděvy z jiných planet.tak se vsadím,že na Bardžá najdete neuvěřitelné množství forem jak se oblékat.Rozhodně by to bylo pestrobarevné a uvolněné.Žádný klášter,Tibet nebo KFOR.


12 Jméno: SW Info: Václav Semerád Praha Rozdíl mezi uniformou a uniformitou?   KnihaTéma: Sorky 21.11.2002 v 13:15 id: 4457

Rozdíl mezi uniformou a uniformitou? Především v dobrovolnosti! Obyčejný bílý kabát býval v Evropě postrachem, khaki barva je dnes totéž. Uniforma může mít ale význam, když jde o příslušnost k firmě (stejnokroje letušek, nádražáků a tramvajáků). Málo víme o uniformách školních - o ruských si myslíme své, ale proč jsou školní uniformy rozšířené v USA? Vysvětlení je dost překvapující: v USA děti nosí školní uniformy z důvodů svobody! (Tedy přesně z opačného důvodu než tvrdí ideologie Vašeho přítele)! Jednotný oděv nemusí vždy znamenat totalitu, dokonce přesně naopak! Nemůžete bezhlavě rvát ideologii získanou na jednom konci světa na jeho opačný konec. Natož o 452 L.Y. dál! QED


13 Jméno: Mivel  Ještě jedna poznámka k radioaktivním   KnihaTéma: Sorky 21.11.2002 v 12:57 id: 4456

Ještě jedna poznámka k radioaktivním vínům ve Francii.Na konci Druhé světové války došlo k "závodu" o tajné německé technologie.Rakety ,letadla a ostatní zbraně jsou dostatečně známé.Samozřejmě se však hledal i jaderný průmysl.Někdo tenkrát vymyslel,že by se mohlo jednat o reaktory chlazené vodou,která je normálně vypouštěná do řek.Tykadla v terénu dostala rozkaz odebírat vzorky vody a posílat je do laboratoří na posouzení.Jeden z těchto pracovníků rozvědky tak poslal dvě láhve vody a láhev vína.Víno jako pozornost pracovníkům laboratoře.Vrátil se mu výsledek.Voda negativní,víno pozitivní - pošlete další vzorky.Samozřejmě se zasmál a nic neposlal.Za několik dní vypuklo peklo.To víno bylo skutečně mírně radioaktivní.Obrovská aféra a následné vyšetřování.Nu ukázalo se,že některé vinice stojí na místech se zvýšenou přirozenou radioaktivitou(snad to říkám přesně).A z tohoto zdroje se dostala do vína.Nevím,zda toto platí ještě dnes,ale nebyl bych překvapen.Ač plně souhlasím s názory o katastrofálním stavu životního prostředí,tak tady v tomto případě byla příčina přirozená


14 Jméno: Mivel  Skvělé desítka byla trefena.Vy se ale   KnihaTéma: Sorky 21.11.2002 v 10:33 id: 4454

Skvělé,desítka byla trefena.Vy se ale umíte rozčílit.A to ještě nevíte,že jste byl prohlášen za malého Babulu.To když můj známý narazil na místa,kde mrazíte lidi a pak je zase rozmrazujete.Což je skutečně nesmysl gardových rozměrů.To jste si mohl odpustit.Každý fanoušek kosmonautiky ví jaká je to autorská broskvovina.Jo kdyby to bylo takhle jednoduché.Ovšem k těm volům.Jednou jsem mu do nich nadával.Byl jsem upozorněn,že pokud chci provádět zoologické zařazování svých oponentů,tak žádá, aby byl přeřazen ze skotu domácího někam k lenochodům.Neb ve dne rád spí.

Nevím,zda má smysl,abych na Váš příspěvek reagoval.Měl jste hodně vysoké otáčky.Je sice hezké,co si o problému myslíte,ale určující je to co jste napsal v knihách.Asi bych to neformuloval takhle jako můj známý,avšak ten dojem je hodně podobný.On mezi uniformou a uniformitou není zas takový rozdíl.A pokud jste chtěl něco takového sdělit,tak jste měl být trochu podrobnější.V textu nevypadají oblečky Bardžanů zrovna příjemně.Nakonec v závěru knihy oblečete Vojtovu "smečku" do pozemského oděvu a nezapomenete zdůraznit,že oděvy Země vítězí.Tak se nedivte.Nehledě na to,že Váš názor na vývoj oblékání ukazuje určité neznalosti.Historie Evropy je plná příkazů jak se oblékat.Nejslavnější jsou snad dva.Španělsko,kde král (už nevím který) svého času nařídil jednotný oblek pro všechny své poddané.Podívejte se na indiány etnika Mayů.Řada z nich tak chodí dodnes.Druhý slavný je z Ruska.Jak Péťa první nařídil evropské oděvy a ustřihl jim fousy.Islám a zakrývání tváře nechám stranou.Tak co chcete povídat o přizpůsobování klimatu a nebo "jak jsme si zvykli".Ne tady se dělá vše na povel.Ještě dnes vydávají všichni oběžníky jak má vypadat slušný zaměstnanec firmy.A mimochodem i v tom starém Římu na tohle měli předpisy.Co v Římu i ve starém Sumeru už určovali vhodný a nevhodný oděv.Je zavedeným názorem,že svoboda je barevná a totalita jednotná.Zavést jednotný oděv..... nedivte se reakcím.Jednotný oděv u nás znamená totalitu.Pokud jste chtěl prosazovat jinou ideologii,(dobrovolná uniformita daná čistě účelovostí)tak to zkuste nějak jinak.Nevěříte-li.....oblečte kroj rodného kraje a zkuste v něm chodit do práce.Pokud se pak ocitnete v Bohnicích-Ústavní 44,zavolejte a já dosvědčím, že nejste blázen,ale že jde o vědecký pokus.Pokud by se to nepovedlo,budu nosit svačiny.


15 Jméno: BrandIt  K BSE: to je celkem zajímavá záležitost.   KnihaTéma: Sorky 21.11.2002 v 07:42 id: 4451

K BSE: to je celkem zajímavá záležitost. Zvlášť případy typu "ano, v našem kravíně se objevil kus nakažený BSE, ale nevíme, jak se to stalo, nepoužíváme masokostní moučku atd. bla bla bla..." - v takových případech nezbývá, než se MODLIT, ABY LHALI, protože jinak se BSE může objevit kdekoli a kdykoli. Mě se to tedy moc netýká, protože maso nejím (jsem tedy "trávožrout"), ale někteří "masožrouti" by si to mohli pěkně odnést (někteří už si to odnesli).


16 Jméno: BrandIt  To SW: je pravda že rak je chráněný   KnihaTéma: Sorky 21.11.2002 v 07:36 id: 4450

To SW: je pravda, že rak je chráněný, což ovšem nezabrání prezidentům na summitu NATO oblíznout si po rakovi potočním pěkně prstíky... Holt "všichni jsou si rovni, někteří si jsou rovnější".

P.S.: Pardon, ten "+" jsem já, křeslo mi zmáčklo "+" a Enter na numerické klávesnici .


17 Jméno: SW Info: Václav Semerád Praha Mekáč si nedělá ambice na   KnihaTéma: Sorky 20.11.2002 v 17:01 id: 4445

Mekáč si nedělá ambice na dobré jídlo, jen na rychlé. Je otázka, zda to dobré jídlo vydrží - viz francouzský film "Křidýlko nebo stehýnko". Zejména když vidíme snahy administrativně (tedy nefér) to dobré odstranit. Například doporučuji stránky www.kobliha.4ip.cz Hnutí za záchranu kobližek, protestující proti části vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 347/2002 Sb., zakazující prodej nebaleného sladkého plněného nebo zdobeného pečiva a pečiva děleného... Pěkná rána pod pás lidem od ministerstva, které bychom měli začít žádat, aby si místo buzerace lidí udělalo pořádek ve vlastním bordelu kolem krachujících nemocnic. Jde také o "utopence" (ne že bych bez nich nemohl žít, ale jejich byrokratický zákaz se mi příčí), o "nepředpisovou" slivovici a o všechno, co na nás úřední šimlové chystají. Že je francouzské víno radioaktivní? Proč by mělo být výjimkou? Radioaktivní je přece kdeco - jde o to, nakolik. Do jisté úrovně to nevadí, jsme na to geneticky zvyklí dávno před ještěry. Jde ale také o to, že přírodní katastrofy nebudou chodit po horách a vyhynutí krav na BSE není zas tak velké a nemožné sci-fi, aby k němu nemohlo dojít - v reálu a v naší době! Pak by žádná "domácí svíčková" neexistovala. Borůvkové koláče můžeme péct jen do pořádné plísňové nemoci borůvek, která je vyhubí, nebo z nich udělá přísně chráněnou skleníkovou rostlinku. Zkuste uspořádat hostinu podle madamme Rettigové z račích klepýtek a ocásků! Nebo používat zdravé račí máslo! Rak je dnes přísně chráněné zvíře a taková bohatá hostina by vyšla na pár let nepodmíněně (škoda by asi nebyla vyčíslena jako "malá"). Uvažujte také trochu zhoršující se ekologickou situaci Země. Uvedu citát ze Zoidée: "Kromě nepředstavitelného přelidnění má Země problémy s katastrofálním stavem životního prostředí, s hladem obyvatel a také s necelou desetinou průměrné délky života proti nám, což v žádném případě není dáno jinými životními principy. Vyčítáme Aioolu dvanáct živočišných druhů, vyhynulých před patnácti tisíci lety. Na planetě Zemi vyhynulo během posledního tisíciletí dokonce několikanásobně více živočišných druhů - prostě proto, že lidé Země neumějí zacházet s genetikou - a zejména pro velké znečištění prostředí." Nerad bych, aby to bylo moc prorocké... bohužel nejsem ten, kdo to ještě může ovlivnit...


18 Jméno: SW Info: Václav Semerád Praha Rasismus je nepříliš inteligentní   KnihaTéma: Sorky 20.11.2002 v 15:33 id: 4444

"Rasismus je nepříliš inteligentní zjednodušení národnostních problémů na barvu kůže." S tímto názorem jsem se ztotožnil už dávno. Nezlobte se, Váš přítel mi připadá jako VŮL (úmyslně to píši kapitálkami, protože kapitální!). Neprohlásil by při pohledu na obrázek ze starého Říma sarkasticky, že Římané byli pod vlivem Mao-ce-tunga? Hodně velký vůl by to nejspíš prohlásil. Nezlobte se, plést si uniformu s uniformitou není příznak vysokého IQ. Uniforma z dob Mao-ce-tunga má snad jiný význam než dobrovolná uniformita daná čistě účelovostí. Ve starém Římě byli všichni občané oblečeni jednotně. Obleky se lišily materiálem, výzdobou, ale ne střihem: muži tógy, ženy tuniky. (Až na spoře oděné otroky a jinak vyšňořené barbary - těch tam ale moc nebylo). Když se dnes podíváte po Praze, zjistíte, že všichni muži mají stejné kalhoty! (Liší se opět barvou a materiálem, ale ne střihem). Až na pár cizinců nikdo nenosí tógu, tuniku nebo buddhistický oděv (až na pár českých magorů, kteří tím vyjadřují svou duchovní spřízněnost, budiž jim to přáno). Uvidíte-li na mužské hlavě turban, můžete si být téměř jistí cizí státní příslušností. Jsme snad také pod vlivem Velkého Maa? Kapitální broskvovina, co? Vyřiďte svému příteli, aby používal mozek bez zaslepující ideologie, nebo bude za vola. V Evropě jsme si prostě zvykli nosit kalhoty, saka, svetry a košile, tak jako Japonky kimona a Indky sárí. Proč? Určitě ne vlivem ňákého předsedy Maa! Kdo to tvrdí, je vůl! V našich zeměpisných šířkách byly kalhoty vždycky účelnější než tóga. Daly sice podstatně více práce krejčím (střih, šití), zato teplotně lépe izolovaly než volně přehozený kus látky v jižnějších krajích, nemluvě o zástěrce z listí u afrických kmenů (pozor - postačující!). Eskymáci zase preferují kožichy - divíte se? Nedělají to ideologicky, na vztek ochráncům zvířat! Mimochodem, tohle není otázka až posledních dvou tisíciletí! Co měl na sobě neolitický "Ötzi"? Kalhoty, ano, kalhoty! A také slušivé, pevně ušité boty z medvědí kůže! Proč ne jednoduché opánky? Starodávné opánky jsou vhodná obuv do teplejších krajin, ale - ne do sněhu! Takže pozor, nejde o primitivní ideologii Vašeho přítele, ale o účelovost. Teď se zkuste vžít do Bardžanů. Mají snad nosit tógy, tuniky, sárí - obecně sukně? Co udělá sukně ve spojení s baporgem? Znáte videoklip se sukní Marylin Monroe zvednutou větrem? Zahoďte ideologii! Baporgy by za čtyřicet tisíc let naprosto nutně zlikvidovaly nejen sukně, ale v podstatě každé splývavé oblečení! Zůstaly by jen kalhoty. Móda se pak sice nemůže tolik vyřádit, ale - mezi námi - móda se často nemá ráda s účelovostí. Jde o to, co převládne. Bardžané zkrátka mají jiné zábavy než obalovou techniku - i u nás ostatně tak často skrývající prázdnotu... a proti bezduché ideologii Vašeho přítele protestuji!!! Jak se říkalo dřív, není mu 60 a v Rusku taky nebyl... a že viděl Čínu? To před hloupostí, jak vidět, nikoho nechrání...


19 Jméno: Mivel  To SW: No myslel jsem na domácí stravu   KnihaTéma: Sorky 20.11.2002 v 13:43 id: 4437

To SW: No myslel jsem na domácí stravu, ale byl by jste překvapen,kolik lidí třeba tzv."Mekáč" zbožňuje.Dokonce mám kolegu,který nás nezapomene informovat o tom jak tam zase byl a jaký fujburgr si dal.Netvrdím,že naše závodní kuchyně je zázrak (opak je pravdou),ale stavět Mekáč nad pořádné jídlo....kroutím hlavou. Ovšem jídlo a pití není jen doplňování "kalorií".Je to také společenská záležitost.Jistě má to hranice. Třeba některá francouzská vína jsou mírně radioaktivní.To zjistit Bardžané,tak utečou.Nebo třeba čaj.Dnes tolik oblíbené čajovny.Myslíte,že Zoidée by se nedala pozvat na šálek čaje? Sám jste přiznal narozeninový dort a zmrzlinu. Máme i jídla pro slavnostní příležitost a to oni neznají. Nebo čokoláda,tu jste také přiznal. Zajímavé by bylo jak se Bardžané staví k vínu.Je to sice alkohol-jed,ale kdo ví?Pokud tu není chorobná závislost,tak má řadu příznivých účinků.Takže já bych to spíše viděl jako úpravu pokrmů.Jako nějakou kombinaci chutí.To je také umění.Chuť svíčkové,borůvkového koláče apod.V tom bychom museli obohatit celý vesmír.Víte,když jsem četl o stravování v GSMB,tak se mi vybavila jedna vzpomínka na doby,kdy jsem ještě soutěžil v oboru historie kosmonautiky.Začátky letů do vesmíru provází jedna veselá příhoda.Lety psů v SSSR.Samozřejmě bylo nutné je při letu nakrmit..A tak jim byla vědecky připravena strava.Mágové se opravdu snažili.Bylo tam vše co má pořádný pes jíst.Akorát pejskové krčili čumáky a tvrdili,že se to nedá žrát.Teprve po tom se někdo začal zajímat jak to chutná.....Tak jim do toho přidali rozkrájenou klobásu.Pak už byla spokojenost.Netvrdím,že Bardžané se cpou nějakou nechutností,ale z knihy vyplývá jednodušší charakter stravy.Takový ten vědecký.Kvalita surovin k přípravě pokrmů je jedna věc.Ale jejich samotná úprava je už problém jiný.Víte on i ten fujburgr se dá udělat jako velmi chutné jídlo.Ovšem v Mekáči to asi nebude.


Komentáře

Začátek