Bez cookies je omezený přístup! Bez COOKIEs je omezený přístup!
Varování! |
Tato kniha vychází v malém nákladu, proto musíme eventuální čtenáře varovat, už protože název ani obálka správně nevystihují obsah.
Milovníci amerických akčních příběhů by měli tuto knihu ponechat na pultech knihkupců bez povšimnutí. I když je již v názvu knihy válka, není to typicky válečný román, thriller, ani horor. Hrdina v celé knize žádného protivníka neprobodne, nezardousí, k smrti neukope a nezastřelí, nepatří asi do obvyklé plejády pozemských barbarů od Conana po Jamese Bonda nebo Supermana. Civilizaci Gurroa tvoří v době konfliktu s Agríši jen osmdesát malých dětí a nebýt utajování konfliktu Radou Galaktického společenství, trvala by válka přibližně šest hodin – tolik potřebovala k urovnání konfliktu civilizace Gurroa. Takže – nic pro vás…
Milovníci červené knihovny jistě vrátí knihu na pulty také. Koho zmýlí, že její děj vypráví krásná mimozemšťanka Yl-la, ať si včas uvědomí, že Aiguřané, k nimž Yl-la patří, se pozemským estétům příliš krásní nejeví. Pro nezasvěceného je naopak až neuvěřitelné, jak si něco takového dokázal vzít za ženu jinak normální pozemšťan. Asi i proto se Aiguřané dodnes na Zemi příliš nevyskytují. Těžištěm knihy nejsou vášně ani sex a ačkoliv se kdesi v půlce knihy dá vystopovat i jakási svatba, je příliš obyčejná, nenápadná, bez pikantního popisu a hlavně – bez skandálu. Hlavní hrdina se sice časem zmůže na čtyři děti, ale všechny má s jednou ženou, navíc se svou zákonitou chotí, které zůstane až do smrti věrný – takže opět – nic pro vás…
Milovníky jadrných a vulgárních výrazů nejspíš také zklameme. Navzdory dobře míněným radám komerčních vydavatelů i kritiků neodpovídá knížka duchu komerční literatury a proto postrádá její nezbytné koření – psychicky vyšinuté a zvrhlé jedince, výbuchy tropického šílenství, sado-maso-erotické scény. Nejsou zde jinak běžné vulgární výrazy! Příběh nekončí bezvýchodnou katastrofou ani klasickým happyendem s nutnou (a nudnou) svatbou. Takže opět – nic pro vás…
Těm kdo toto varování přečetli a neodradilo je, přeji příjemné čtení. Kniha je určena i čtenářům ve věku, kdy ještě nemají přístup na většinu dnešních filmů, tak jako kdysi verneovky – »od 9 do 99 let«. Snad má s nimi cosi společného a čtenáře potěší. Kromě jiného i tím, že popisuje vesmír takový, jaký by měl být. Nevěřme, že je vesmír plný typických pozemských barbarských zrůd, Vetřelců, James Bondů, Predátorů, císařů a generálů. Ve vesmíru mohou žít i lidé. Dokonce více lidé, než velká část těch, kteří si tak na Zemi jen říkají.
Komu se kniha líbila i po přečtení, toho mohu potěšit ještě víc. Je součástí ságy „Galaktické společenství myslících bytostí GSMB“ . Knihy jsou samostatné, každá obsahuje jiný příběh a nemusíte je číst v pořadí, jak jsou uvedeny dále. Dosud vyšla první kniha (GSMB-1) „Zoidée, dívka z planety Bardžá“ , druhou vydanou „Kerré, bohyně z hvězd“ (GSMB-3) – snad také ještě seženete. Pak ještě vyšly »Giweruz« a »Fujgiu«. Kdo znáte »Zoidée« nebo »Kerré«, jistě poznáte známé postavy: »bývalého kosmonauta« Vojtu Karase, jeho trochu exotickou choť Zoidée z planety Bardžá i jejich dceru Zirranei. Neznamená to, že jde o nekonečný seriál. Ačkoliv jsou v textu obsaženy narážky na jiné knihy ságy a někdy v nich vystupují stejné osoby, pro pochopení děje nemusíte další příběhy znát. Platí pravidlo: když hlavní hrdina jedné knihy vystupuje v jiné knize ságy, má tam podružnou roli. Výjimkou je (ve všech směrech) Gurroa.
Dosud byly napsané tyto knihy ságy GSMB:
1. Zoidée, dívka z planety Bardžá – ukazuje na osudech kosmonauta Vojtěcha Karase a jeho rodiny nelehké připojení barbarské Země ke Galaktickému společenství.
2. Gurroa a válka Agríšů – obsahuje připojení jiné problémové planety Aigura a vznik nové civilizace Gurroa (nazvané jménem jejího prvního dítěte), dramatické události spojené s civilizací Agríšů, jejichž invazní flotily nečekaně přepadnou Společenství. Nezastaví je obří laserové kanóny ani termonukleární torpéda „Sylvy“, ale osmileté zázračné dítě – Gurroa.
3. Kerré, bohyně z hvězd má dva prolínající se příběhy: příběh ztroskotání hvězdné lodi Touha na barbarské planetě Saimeo a současně několik tisíc světelných let od toho místa dramatický zápas zázračné civilizace Gurroa s věčně hladovou, nenasytnou obludou, inteligentní planetou, která se chystá pohltit všechny světy ve vesmíru.
4. Čikea a Čivi se odehrává na planetě ptačích bytostí »Ťanů«, kam náhle vtrhne bezohledná, expanzivní civilizace Kígorů. Chtějí tento svět získat pro sebe, proto začnou ihned po svém příletu původní obyvatele masakrovat. Ťanové by jim svět brzy »uvolnili«, kdyby jim nepomáhal pozemský kosmonaut Renon. Není to ale snadné ani pro něho – proti plně vyzbrojené bitevní lodi Kígorů je totiž – sám…
5. Sorky, zbraně prokleté planety Gíjó. V »Kerré« je zmínka o amébách z Gíjó – strašlivých netvorech, před nimiž museli kdysi uprchnout i Bardžané. Část osadníků se tehdy z kolonie Gíjó, ponechané osudu, zachránit nepodařilo. Na poslední chvíli naštěstí vynalezli zbraně a přežili – ale mosty už byly spáleny, hvězdné brány zničeny a návrat na Bardžá se stal nemožný. Když se v kosmické katastrofě dostanou na Gíjó dvě pozemské děti, objeví tam jen barbarské potomky dříve tak mírných Bardžanů…
6. Agaboril, planeta Mágů – je další knihou o setkání civilizací. Průzkumníci lodi Galaktického společenství se setkají se světem všemocných Mágů, kteří však s nimi kontakty navazovat nechtějí a postaví se proti vetřelcům tak ostře, že průzkumníkům nezbývá nic než útěk. Na planetě, kde se očividně beztrestně děje zlo, zůstává jen část posádky, členové civilizace Gurroa, zázrační jako Mágové. Otevřené vystoupení proti Mágům nemá úspěch, převaha je tentokrát na straně organizovaného zločinu. Šanci může mít spíše Gurroova špiónka (krycím jménem Šahrazád), která získává důležité informace přímo v harému mága Rázida – je zprvu jeho otrokyní, později zkázou.
7. Fulgiu, svět šedé magie – je o setkání s další tragickou civilizací. Tentokrát jde o svět, kde se v dávných dobách podařilo uskutečnit sen, kdysi aktuální i na Zemi. Obyvatelé Fulgiu si totiž vybudovali komunismus s lidskou tváří, vzniklo však z toho (zcela zákonitě) peklo. Hladomory, vyvražďování, nenávist. Záhadu se pokouší rozluštit dvě pozemšťanky. Bioložce Alžbětě se to po dlouhém strádání a příkořích podaří, když se sama stane čarodějnicí čtvrté, nejvyšší kategorie – absolutní vládkyní tohoto světa…
8. Giweruz, zvony pekelné – popisuje osud ohrožené planety mimo Galaktického společenství. Giweruz má osud zmizet v plamenech hvězdy, která se má změnit v supernovu. Objeví to posádka hvězdné lodi Newton – přesněji její poslední člen, který přežil katastrofu své lodi. Má nelehký úkol – pozvednout nepříliš vysokou úroveň místní civilizace (srovnatelné s dnešní Zemí), postavit záchrannou Archu a na ní planetu opustit. Kromě ubíhajícího času ho tlačí i další překážky – nejhorší jsou nedůvěřiví lidé, kteří ho stále podezírají z nekalých úmyslů.
9. Margabadar, planeta černého rytíře – tomu pochmurnému světu v paralelním vesmíru nelítostně vládne Aorrug, bytost podobná Gurroovi (známému z většiny knih této ságy). Zatímco Gurroa lidi chrání a pomáhá jim, Aorrug je protipólem (i jméno má opačné). Je to bytost stejně mocná – jenže zlá. Pozemšťané, kteří se mu dostanou do spárů, to pocítí na vlastní kůži. V bezvýchodné situaci se jako Deus ex machina objeví jako záchrana naše známá Ylla Ligaidová se svými dětmi, Gurroova manželka, matka, ale i Gurroovo dítě (paradoxů se, prosím, nelekejte, je jich tam více). Zlého Aorruga dokáží přemoci jen mimina – které Ylla opatruje.
Některé příběhy byly napsány již dávno – původní samizdatová Zoidée spatřila světlo světa v poněkud odlišné podobě v roce 1969, Gurroa a válka Agríšů jsou ještě starší. První verze Války Agríšů pamatuje léto 1965, kdy jsem ji za zoufalého nedostatku papíru na vojenském cvičení sepisoval na obaly od zbraní. Z této podoby se dočkala několikerého přepsání na psacím stroji, čtvrtou nebo snad pátou verzi jsem nabídl k vydání nakladatelství Mladá Fronta, kde se nějaký horlivý cenzor pozastavil nad větou „Tu umírající rudou hvězdu nám byl čert dlužen!“, což bděle a ostražitě pochopil politicky, takže se to (kromě důvodu k odmítnutí) dostalo až do análů StB. Kerré jsem původně napsal v r.1972, Sorky 1971. Čikea a Čivi měly dokonce jako základ povídku z roku 1960! Původní verze se nezachovaly – asi to svědčí o jejich oblibě – nevadí, současné verze jsou novější, promyšlenější a snad čtivější.
Kromě GSMB jsem napsal i další sci-fi knihy, které do ságy nepatří: Omíor – válka světů, Fext – stín z temnot, Odstup Satane!, Čtvrtá Říše, Čtvrtá Země, Démon, Mloci a další. Tyto science fiction se neodehrávají ve vesmíru, ale na Zemi. I když někdy ne na té Zemi, kterou známe – Čtvrtá Říše i Čtvrtá Země se nachází v paralelním vesmíru, Odstup Satane má děj převážně v Pekle, Fext obsahuje mimo jiné i strohé vědecké vyprávění strašidla, hrdinou knihy Krešo je vodník, který svou dívku z lásky – utopí. Dvě knihy z tohoto seznamu se dočkaly »papírového« vydání – »Válka s mloky doktora Jaroše« je námětem podobná »Válce s mloky« Karla Čapka, jenže je napsaná opačně – z pohledu mloka. »Odstup Satane!« rovněž vyšel v nakladatelství Autobus. Je možné, že se i další knihy dočkají vydání – máte se nač těšit.
© Václav Semerád, 1966 Přelouč – 2001 Praha
Konec
© 1966-2001 Václav Semerád, Praha
Slovník
agisar = Bardžanský biologický pomocník, používaný nejčastěji k léčení.
Agríši = hmyzí barbarská civilizace, sousedící s GSMB.
Aigura = svět, který se jako jediný připojil ke GSMB vlastními hvězdnými loděmi.
b-palivo = Bardžanské bio-palivo, zvané též bevufe, podobné naftě a vyráběné bakteriemi z odpadů.
baporg = Bardžanský antigravitační motor, vytvářející stav beztíže.
Bar = oficiální jednotný jazyk, původem z planety Bardžá.
barbar = bytosti schopné navzájem si škodit až do usmrcení.
Bardžá = centrální planeta Společenství GSMB.
bevufe = Bardžanské bio-palivo podobné naftě, vyráběné bakteriemi z odpadů.
bifarna = vodní rostlina produkující sladké plody.
čvožach = polointeligentní jedovaté zvíře na Fulgiu, žijící u lidí a chránící majitele.
dabyrgy = Lékařský zásah, blokující měsíční biorytmy žen.
delemoen = orchidea z jižních moří Fulgiu.
efernid = geneticky mutovaná, programově vytvářená baktérie.
enzod = druh efernidů, vytvořený jako útočné bakterie proti dravé zvěři.
euklid = nejznámější 3D-prostor, nazvaný podle starověkého pozemského učence. Tady žijeme.
evsej = nadprostor pokrývající klasický prostor Euklid, jenže menší, umožňující lety nadsvětelnou rychlostí.
folt = velký pštrosovitý tvor se zakrnělými netopýřími křídly, nahrazující koně na planetě Fulgiu.
ftaz = rychlé ukončení některých kouzel na Fulgiu.
fuez = nejvyšší čaroděj čtvrté kategorie - dohližitel, rozhodce a vládce světa Fulgiu.
Fulgiu = Svět na opačném konci Galaxie.
Gea = Oficiální název planety Země.
géja-pole = extrémně odolné silové pole, použitelné i mezi nadprostory, objevené na Yllině
GI = Genetický Index – vyjadřuje odlišnost dvou jedinců.
girrig = Aigurský antigravitační motor, přemáhající gravitaci silou.
gryul = letadlo (bardžansky).
GSMB = Galaktické společenství myslících bytostí.
Gurroa = záhadná civilizace, která občas spolupracuje s GSMB.
herewoi = vesmír v pojetí vědců Fulgiu.
hisemah = polární oblek na planetě Fulgiu.
hivkul = slabé vlnění, vyzařující z mozku.
hruí = dvouhohá šelma s nebezpečnými drápy, kterými zabíjí kořist.
hudchyt = technická planeta.
igidhig = konvertor mezi hyperprostorem Evsej a prostorem Euklid, umožňující nadsvětelné lety.
Inith = 1. hyperprostor, používaný k teleportaci předmětů stanicemi vjosuzgu.
isún = katalyzační vak, uvolňující z paliva bevufe elektřinu.
Japan = původně malé souostroví na planetě Zemi, též elektronické přístroje.
lagis = kočkovitá šelma planety Fulgiu.
ligaid = Aigurské nadsvětené letouny, vynález Fo-ru Ligaida.
mír = Na barbarských planetách stav, kdy není válka.
ozurejo = kouzlo ochranného pole na Fulgiu.
pehrepo = dvanáctinohý jedovatý hmyz na Fulgiu, jediná potrava čvožachů.
piryboe = dálkově řiditelné syntezátory hmoty na Fulgiu.
robot = neživý stroj, částečně vybavený inteligencí.
Ronqe = město na planetě Fulgiu.
sorky = uměle geneticky vytvořené a dálkově řízené bakterie
span = kouzlo blesku na Fulgiu.
Strážci = Občanská policie GSMB, díky uxionům téměř neomylná.
sygyty = létací antigravitační girrigy vestavěné do nárameníků.
tiga sorky = řídící sorky umožňující ovládat jiné druhy
uik = Kontejner přenášený nadprostorem mezi stanicemi vjosuzgu.
umanfíja = černí čarodějové Fulgiu se neomezenými možnostmi.
Ux = planeta obývaná myslícími bytostmi U-typu.
uxion = přístroj pro vidění minulosti.
válka = častá smrtící zábava barbarů v necivilizovaných světech.
vargrd = = ochranný robotický systém chránící svět, kde je postaven
virilio = moucha, jejíž larvy žijí paraziticky pod kůží.
virui = bílí čarodějové Fulgiu s nejnižšími možnostmi.
vjosuzgu = Stanice, přenášející nadprostorem Inith osobní i nákladní kontejnery uik.
xord = parazitický červ žijící pod kůží.
Yllina = planeta vzdálená 650 světelných let od planety Aigura.
Zadugga = nejvyšší bytost planety Fulgiu.
zagadus = Menší transportní kabinky, používané v GSMB.
zhavae = všegalaktická přírodní délková jednotka (přibližně 21 cm = vlnová délka záření vodíku).
zidum = šedí čarodějové Fulgiu se standardními možnostmi.
Následuje: Kerré Skupina
GSMB 01) Zoidée
03) Kerré
04) Čikea a Čivi
05) Sorky
06) Agaboril
07) Fulgiu
08) Giweruz
09) Margabadar
10) Ligaid
Pohled ze Země na oblast GSMB Titul: Gurroa a válka Agríšů
Podtitul: příběh telepatické bytosti
Autor: Václav Semerád © 1966-2001 Václav Semerád, Praha
Skupina: GSMB - Galaktické Společenství Myslících Bytostí
2
Veškeré připomínky jsou vítané vsemerad@volny.cz
Nakladatel: Autobus
Žánr: Science fiction
Téma: Gurroa-a-válka-Agríšů
Seženete ji: Nová Forma
Next: Kerré
(GSMB - Galaktické Společenství Myslících Bytostí 3) Anotace Osmiletý chlapec, vítěz Agríšské války, vzbuzuje obavy - kdo za ním stojí? Není přece možné, aby ten kluk dokázal sám porazit největší hrozbu vesmíru - Agríše! Jeho matka Ylla Ligaidová vypadá jako křehká dívenka, ale pozor, je to zkušená kosmonautka, která už přežila několik kosmických havarií a jen tak něco ji nerozhází.
Až její vlastní děti... to když s ní pozemský reportér Harry Ross přijde natočit rozhovor, protože její děti vyhrály Galaktickému společenství již téměř prohranou válku s Agríši.
Ylla to ovšem Rossovi nevěří. Její děti jsou přece malé, nejstaršímu chlapci Gurroovi je teprve osm let. Ylla si vymíní, že se nejprve zeptá svých dětí. A protože mamince lhát nechtějí, přiznají, že každé pilotovalo jeden kosmický křižník - a pouhých osm těch hvězdných lodí zlikvidovalo deset tisíc nepoměrně větších bitevních lodí Agríšů... navíc bez jediného výstřelu... Připomínky Kliknutím na obrázek autobusu (v levém horním rohu - pod myší se mění) přeskočíte na konec textu (u obsahu tam je slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru. SDÍLENÁ LITERATURA
www.romanyzdarma.cz
www.cteni-zdarma.cz
www.giweruz.cz
Tento pokus o sdílenou literaturu rozesílejte, prosím, dál. Pokud usoudíte, že napsaný text byl pro vás natolik zajímavý a čtivý, že byste byli ochotni ho finančně ohodnotit, pošlete autorovi na číslo konta
***
1479600028/3030 ***
dobrovolný příspěvek (do dvaceti korun).
Jde o nový směr šíření literatury bez mezičlánků a dalších nákladů, který by se časem mohl stát přijatelný autorům i čtenářům. Díky. Poznámky pod čarou 1 O vědecké pravdě hlasovala Americká asociace lékařů, USA 1972... 08.11.2021 15:35 "Gurroa a válka Agríšů příběh telepatické bytosti" (komentáře)
Téma=Gurroa-a-válka-agríšů